REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?

Donica. Fot. Fotolia
Donica. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojemniki na kwiaty mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane pojemniki na kwiaty wykonane są z ceramiki, drewna, plastiku oraz metalu. Które będą najlepsze?

Pojemniki na kwiaty wykonuje się z różnych materiałów. Każdy z nich ma zarówno swoje słabe, jak i mocne strony.

REKLAMA

Pojemniki na kwiaty z terakoty

Pojemniki na kwiaty wykonane z terakoty mają czerwono-pomarańczową barwę. Doniczki z tego materiału są różnej wielkości i posiadają różne kształty. Ich trwałość zależy od temperatury w jakiej zostały wypalone (im wyższa temperatura wypalenia tym trwałość donicy jest większa). Jeżeli pozostawiamy doniczki na zewnątrz przez cały rok, najlepiej zainwestować w te wykonane z terakoty mrozoodpornej. Terakotowe donice cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na swój charakterystyczny kolor i ciekawe kształty. Dodatkowo, rośliny rosnące w nieglazurowanych pojemnikach mogą swobodnie oddychać i zdrowo rosnąć.

Zobacz także: Kamień w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Pojemniki na kwiaty z ceramiki glazurowanej

Donice z ceramiki glazurowanej mogą być różnokolorowe i ozdobione ciekawymi wzorami. Pasują do każdego ogrodu. Dzięki swojej kolorowej i błyszczącej powłoce sprawdzą się zarówno w ogrodach formalnych, jak i tych w stylu japońskim.

Drewniane pojemniki na kwiaty

Drewniane pojemniki na kwiaty są ciekawym pomysłem na ozdobienie ogrodu. Mogą nimi być prostokątne albo kwadratowe skrzynie i okrągłe beczułki. Najlepiej wybierać donice wykonane z impregnowanego drewna, dzięki temu zapobiegniemy ich gniciu. Drewno jest bardzo praktycznym materiałem. Wykonane z niego pojemniki są ciężkie, ale są też odporne na zimno i trwałe. Dodatkowo drewno zapewnia ziemi dobrą izolację (latem chroni korzenie przed przegrzaniem a zimą je ogrzewa). Warto też zabezpieczyć dna donic przed przegniciem. W tym celu można użyć foli polietylenowej, którą należy wyścielić dno donicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogród w pojemnikach


Plastikowe donice

Pojemniki na kwiaty wykonane z plastiku czasami przypominają wyglądem donice terakotowe. Jednak plastik jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu (łatwo można go umyć i jest lekki). Ziemia wsypana do takiej donicy przez długi czas zachowuje wilgotność, należy ją jedynie odpowiednio podlewać. Kupując plastikowe doniczki należy pamiętać o wyborze pojemników wykonanych z plastiku o lepszej jakości. Te marnej jakości mogą wyblaknąć na słońcu i stać się łamliwe.

Zobacz także: Planowanie idealnego ogrodu

Metalowe doniczki na kwiaty

Pojemniki na kwiaty wykonane z metalu świetnie sprawdzają się w ogrodach zaaranżowanych w stylu współczesnym. Mają one gładkie powierzchnie i proste kształty. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego donica została wykonana, ponieważ te wykonane z cienkich materiałów są podatne na uszkodzenia. Warto też wyłożyć ich wnętrze materiałem izolacyjnym, jeżeli tego nie zrobimy korzenie roślin będą marzły zimą i przegrzewały się latem. Ciekawe żelazne i aluminiowe pojemniki można spotkać na targach staroci i w sklepach z antykami.

Inne materiały

REKLAMA

Donice na kwiaty mogą być również wykonane z betonu i kamienia, który jest ciężki oraz odporny za zimno. Są też takie pojemniki na kwiaty, do których wykonania użyto pulpy papierowej, czyli sprasowanego papieru z surowców wtórnych, który z czasem ulega rozkładowi. Te donice są niedrogie i lekkie, jednak szybko ulegają zniszczeniu i nie są szczególnie urodziwe.

Jako doniczki możemy również wykorzystać niepotrzebne przedmioty takie jak: wiaderka, stare trzewiki, taczki, zardzewiałe konewki. Takie pojemniki nadadzą Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu.

Zobacz także: Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA