Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?
REKLAMA
REKLAMA
Pojemniki na kwiaty wykonuje się z różnych materiałów. Każdy z nich ma zarówno swoje słabe, jak i mocne strony.
REKLAMA
Pojemniki na kwiaty z terakoty
Pojemniki na kwiaty wykonane z terakoty mają czerwono-pomarańczową barwę. Doniczki z tego materiału są różnej wielkości i posiadają różne kształty. Ich trwałość zależy od temperatury w jakiej zostały wypalone (im wyższa temperatura wypalenia tym trwałość donicy jest większa). Jeżeli pozostawiamy doniczki na zewnątrz przez cały rok, najlepiej zainwestować w te wykonane z terakoty mrozoodpornej. Terakotowe donice cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na swój charakterystyczny kolor i ciekawe kształty. Dodatkowo, rośliny rosnące w nieglazurowanych pojemnikach mogą swobodnie oddychać i zdrowo rosnąć.
Zobacz także: Kamień w ogrodzie – meble, ścieżki i schody
Pojemniki na kwiaty z ceramiki glazurowanej
Donice z ceramiki glazurowanej mogą być różnokolorowe i ozdobione ciekawymi wzorami. Pasują do każdego ogrodu. Dzięki swojej kolorowej i błyszczącej powłoce sprawdzą się zarówno w ogrodach formalnych, jak i tych w stylu japońskim.
Drewniane pojemniki na kwiaty
Drewniane pojemniki na kwiaty są ciekawym pomysłem na ozdobienie ogrodu. Mogą nimi być prostokątne albo kwadratowe skrzynie i okrągłe beczułki. Najlepiej wybierać donice wykonane z impregnowanego drewna, dzięki temu zapobiegniemy ich gniciu. Drewno jest bardzo praktycznym materiałem. Wykonane z niego pojemniki są ciężkie, ale są też odporne na zimno i trwałe. Dodatkowo drewno zapewnia ziemi dobrą izolację (latem chroni korzenie przed przegrzaniem a zimą je ogrzewa). Warto też zabezpieczyć dna donic przed przegniciem. W tym celu można użyć foli polietylenowej, którą należy wyścielić dno donicy.
Zobacz także: Ogród w pojemnikach
Plastikowe donice
Pojemniki na kwiaty wykonane z plastiku czasami przypominają wyglądem donice terakotowe. Jednak plastik jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu (łatwo można go umyć i jest lekki). Ziemia wsypana do takiej donicy przez długi czas zachowuje wilgotność, należy ją jedynie odpowiednio podlewać. Kupując plastikowe doniczki należy pamiętać o wyborze pojemników wykonanych z plastiku o lepszej jakości. Te marnej jakości mogą wyblaknąć na słońcu i stać się łamliwe.
Zobacz także: Planowanie idealnego ogrodu
Metalowe doniczki na kwiaty
Pojemniki na kwiaty wykonane z metalu świetnie sprawdzają się w ogrodach zaaranżowanych w stylu współczesnym. Mają one gładkie powierzchnie i proste kształty. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego donica została wykonana, ponieważ te wykonane z cienkich materiałów są podatne na uszkodzenia. Warto też wyłożyć ich wnętrze materiałem izolacyjnym, jeżeli tego nie zrobimy korzenie roślin będą marzły zimą i przegrzewały się latem. Ciekawe żelazne i aluminiowe pojemniki można spotkać na targach staroci i w sklepach z antykami.
Inne materiały
REKLAMA
Donice na kwiaty mogą być również wykonane z betonu i kamienia, który jest ciężki oraz odporny za zimno. Są też takie pojemniki na kwiaty, do których wykonania użyto pulpy papierowej, czyli sprasowanego papieru z surowców wtórnych, który z czasem ulega rozkładowi. Te donice są niedrogie i lekkie, jednak szybko ulegają zniszczeniu i nie są szczególnie urodziwe.
Jako doniczki możemy również wykorzystać niepotrzebne przedmioty takie jak: wiaderka, stare trzewiki, taczki, zardzewiałe konewki. Takie pojemniki nadadzą Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu.
Zobacz także: Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród
REKLAMA
REKLAMA