REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pojemniki na kwiaty – jak wybrać najlepszy?

Donica. Fot. Fotolia
Donica. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojemniki na kwiaty mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane pojemniki na kwiaty wykonane są z ceramiki, drewna, plastiku oraz metalu. Które będą najlepsze?

Pojemniki na kwiaty wykonuje się z różnych materiałów. Każdy z nich ma zarówno swoje słabe, jak i mocne strony.

REKLAMA

Pojemniki na kwiaty z terakoty

Pojemniki na kwiaty wykonane z terakoty mają czerwono-pomarańczową barwę. Doniczki z tego materiału są różnej wielkości i posiadają różne kształty. Ich trwałość zależy od temperatury w jakiej zostały wypalone (im wyższa temperatura wypalenia tym trwałość donicy jest większa). Jeżeli pozostawiamy doniczki na zewnątrz przez cały rok, najlepiej zainwestować w te wykonane z terakoty mrozoodpornej. Terakotowe donice cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na swój charakterystyczny kolor i ciekawe kształty. Dodatkowo, rośliny rosnące w nieglazurowanych pojemnikach mogą swobodnie oddychać i zdrowo rosnąć.

Zobacz także: Kamień w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Pojemniki na kwiaty z ceramiki glazurowanej

Donice z ceramiki glazurowanej mogą być różnokolorowe i ozdobione ciekawymi wzorami. Pasują do każdego ogrodu. Dzięki swojej kolorowej i błyszczącej powłoce sprawdzą się zarówno w ogrodach formalnych, jak i tych w stylu japońskim.

Drewniane pojemniki na kwiaty

Drewniane pojemniki na kwiaty są ciekawym pomysłem na ozdobienie ogrodu. Mogą nimi być prostokątne albo kwadratowe skrzynie i okrągłe beczułki. Najlepiej wybierać donice wykonane z impregnowanego drewna, dzięki temu zapobiegniemy ich gniciu. Drewno jest bardzo praktycznym materiałem. Wykonane z niego pojemniki są ciężkie, ale są też odporne na zimno i trwałe. Dodatkowo drewno zapewnia ziemi dobrą izolację (latem chroni korzenie przed przegrzaniem a zimą je ogrzewa). Warto też zabezpieczyć dna donic przed przegniciem. W tym celu można użyć foli polietylenowej, którą należy wyścielić dno donicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogród w pojemnikach


Plastikowe donice

Pojemniki na kwiaty wykonane z plastiku czasami przypominają wyglądem donice terakotowe. Jednak plastik jest tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu (łatwo można go umyć i jest lekki). Ziemia wsypana do takiej donicy przez długi czas zachowuje wilgotność, należy ją jedynie odpowiednio podlewać. Kupując plastikowe doniczki należy pamiętać o wyborze pojemników wykonanych z plastiku o lepszej jakości. Te marnej jakości mogą wyblaknąć na słońcu i stać się łamliwe.

Zobacz także: Planowanie idealnego ogrodu

Metalowe doniczki na kwiaty

Pojemniki na kwiaty wykonane z metalu świetnie sprawdzają się w ogrodach zaaranżowanych w stylu współczesnym. Mają one gładkie powierzchnie i proste kształty. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego donica została wykonana, ponieważ te wykonane z cienkich materiałów są podatne na uszkodzenia. Warto też wyłożyć ich wnętrze materiałem izolacyjnym, jeżeli tego nie zrobimy korzenie roślin będą marzły zimą i przegrzewały się latem. Ciekawe żelazne i aluminiowe pojemniki można spotkać na targach staroci i w sklepach z antykami.

Inne materiały

REKLAMA

Donice na kwiaty mogą być również wykonane z betonu i kamienia, który jest ciężki oraz odporny za zimno. Są też takie pojemniki na kwiaty, do których wykonania użyto pulpy papierowej, czyli sprasowanego papieru z surowców wtórnych, który z czasem ulega rozkładowi. Te donice są niedrogie i lekkie, jednak szybko ulegają zniszczeniu i nie są szczególnie urodziwe.

Jako doniczki możemy również wykorzystać niepotrzebne przedmioty takie jak: wiaderka, stare trzewiki, taczki, zardzewiałe konewki. Takie pojemniki nadadzą Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu.

Zobacz także: Antyki w ogrodzie – sposób na niepowtarzalny ogród

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA