REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie rośliny wybrać do pojemników?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Sadzenie roślin w pojemnikach staje się coraz bardziej popularne.
Sadzenie roślin w pojemnikach staje się coraz bardziej popularne.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Sadzenie roślin w pojemnikach staje się coraz bardziej popularne. Zanim jednak zdecydujemy, które rośliny posadzimy w pojemniku, warto zastanowić się, jakie kombinacje roślin będą dla nas najbardziej odpowiednie. Sprawdź, które rośliny najlepiej rosną w pojemnikach?

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby w jednej donicy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach. Nie możemy posadzić w jednej donicy roślin lubiących wilgoć z roślinami, które wolą suche podłoże. To samo dotyczy nasłonecznienia. Wybierając rodzaj roślin do pojemników trzeba mieć również na uwadze, jaką preferują glebę oraz ile miejsca potrzebują na wzrastanie. Dobry pojemnik powinien być odpowiednio dobrany do wielkości bryły korzeniowej.

REKLAMA

Poniższa tabelka przedstawia różne możliwości kombinacji najbardziej popularnych jednorocznych roślin sadzonych w pojemnikach.                                                                                                                                                                                     

Numer

Roślina

Możliwe kombinacje

1

Smagliczka

2, 3, 5, 7, 8, 10

2

Begonia wiecznie kwitnąca

1, 4, 7

3

Celozja pierzasta

1, 9, 10

4

Koleus

1, 2, 6, 7

5

Pelargonie

1, 7, 9, 10

6

Niecierpki

4, 7

7

Lobelia

1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9

8

Bratek

1, 7

9

Petunia

3, 5, 7

10

Werbena

1, 3, 5

Aby nasze donice ładnie prezentowały się cały rok warto zasadzić kilka zimozielonych roślin, np. iglaków karłowatych, kamelii, bukszpanu itp. Można też łączyć rośliny, które kwitną w różnych porach roku. Dobrym pomysłem jest również łączenie roślin jednorocznych z wieloletnimi.

Zobacz także: Ogród w pojemnikach

Pora roku

Rośliny pojemnikowe

Wiosna

Azalia, stokrotka, kamelia, krokus, narcyz, pierwiosnek, tulipan, rododendron, karłowaty, baranek

Lato

Uczep, kosmos, diaskia, pelargonia, fuksja, niecierpek, emezja, petunie, róże, scewolia, bakowa, werbena

Jesień

Klon palmowy, aster, chryzantema, cyklamen karłowaty, wrzosiec delikatny, kapusta ozdobna, jarmuż

Zima

Bukszpan, kamelia sazanka, miniaturowe iglaki, ostrokrzew, wrzosiec krwisty, trzmielina, bluszcz

Pielęgnacja

Należy pamiętać, że rośliny, które rosną w pojemnikach mają ograniczoną przestrzeń, aby dobrze wzrastały musimy zadbać o odpowiedni stan gleby. Bardzo ważna jest wilgoć i drenaż oraz przewiewność gleby. Dlatego, podczas sadzenia roślin powinniśmy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu mieszanki ziemi, które możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Aby odżywić glebę używajmy kompostu. Na rynku dostępne są jego różne rodzaje, zwracajmy, więc uwagę żeby wybierać ten przeznaczony do pojemników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Problemy z trawnikiem – mech, skrzyp, pies, susza

Nie należy „poprawiać” drenażu w pojemniku warstwą żwiru. Po pierwsze ogranicza to powierzchnię dostępną dla korzeni i po drugie zostawia wodę na dnie donicy, co może powodować gnicie korzeni.

Jak dobrze obsadzić pojemnik?

Aby nasze rośliny dobrze przyjęły się w nowym dla nich środowisku, powinniśmy przede wszystkim dobrze je obsadzić. Aby to zrobić należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami:

1. Zanim przystąpimy do sadzenia, musimy odpowiednio zadbać o pojemnik. Przede wszystkim należy przykryć otwory drenujące. Pamiętajmy jednak, żeby nie zakrywać ich całkowicie. Możemy posłużyć się drobnymi kamieniami bądź kawałkami styropianu.

2. Kolejnym krokiem jest wypełnienie pojemnika ziemią. Zanim włożymy do środka roślinę, należy wypełnić donicę do wysokości 2/3 odpowiednią mieszanką gleby.

3. Wyjmując roślinę z dodatkowego pojemnika należy zachować nienaruszoną bryłę korzeniową. Aby ułatwić sobie zadanie, zanim przystąpimy do wyjmowania rośliny warto ją najpierw podlać.

4. Roślinę powinno się zasadzić na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w poprzedniej donicy. Dosypując glebę trzeba pamiętać, że musimy pozostawić, co najmniej 2,5 cm przestrzeni, aby podczas podlewania nie wylewała się woda.

5. Zasadzoną roślinę należy dobrze podlać.

6. Po upływie 15 minut roślinę warto podlać raz jeszcze.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla Bystrzaków. Autor: Sue Fisher, Michael MacCaskey, Bill Marken

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA