Lilia wodna (grzybień) – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto mieć lilię wodną?
Grzybień (Nymphaea), którego można spotkać w niezliczonych odmianach, jest najczęściej mrozoodporną byliną wodną, która traci liście na zimę. Głównym walorem ozdobnym są niezwykle efektowne, woskowate, gwiazdkowate lub kubkowate, letnie kwiaty (do 25 cm średnicy) i pływające liście (do 30 cm średnicy). Kwiaty mogą mieć różne barwy – czysto białe, różowe, liliowe, purpurowe, żółte, pomarańczowe. U niektórych odmian barwa kwiatów może też zmieniać się z wiekiem. Ozdobne są także żółte lub pomarańczowe pręciki kwiatów. Liście mają zaokrąglony, sercowaty kształt i mogą być zielone, purpurowe lub plamiste. Pływają one po tafli wody, towarzysząc kwiatom, a gdy rośliny się zagęszczą zacieniają toń wody ograniczając rozwój glonów.
REKLAMA
Jak dobierać odmiany?
Obecnie dostępne są odmiany nadające się do każdego zbiornika wodnego. Te, które wymagają głębokości ponad 1,2 m należy sadzić w większych stawach. Do mniejszych oczek wodnych i basenów nadają się odmiany, którym wystarczy głębokość wody mniejsza niż 45 cm. Dobór odmiany do głębokości jest ważny, ponieważ tylko w optymalnych warunkach odmiany będą się dobrze rozwijać i osiągną wymagane rozmiary.
Zobacz także: Brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'
Jak posadzić i pielęgnować lilie wodne?
Najlepsza pora do sadzenia grzybieni to wiosna i wczesne lato. Rośliny umieszcza się w specjalnych, plastikowych koszach (dostępnych w sprzedaży), wypełnionych podłożem do roślin wodnych lub ciężką, gliniastą ziemią. Do zasilania roślin używamy organicznych nawozów krowich lub ptasich. Aby uchronić korzenie roślin przed rybami, podłoże okrywamy warstwą żwiru. Optymalna gęstość sadzenia to jedna roślina na 1 m². Gatunki i odmiany szczególnie wrażliwe na mróz wyciągamy z wody, umieszczamy w wilgotnym torfie i przechowujemy w pomieszczeniach o dodatniej temperaturze. Lilie może atakować groźna choroba – zgnilizna kłączy i korzeni, która objawia się czernieniem i plamistością liści. Porażone rośliny najlepiej od razu usuwać i niszczyć.
Zobacz także: Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?
Jak rozmnażać grzybienie?
Wiosną, raz na 3–5 lat wykopujemy i dzielimy kłącza. Można też oddzielić odrosty z młodych roślin i posadzić je w doniczkach w małych naczyniach z wodą (np. akwarium).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.