Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie rośliny zabezpieczać?
REKLAMA
Fytoftoroza jest chorobą grzybową, która bardzo często atakuje bardzo lubiane i popularne rośliny wrzosowate – różaneczniki, azalie, wrzosy, pierisy oraz iglaki: cyprysiki, sosny, jodły. Jeśli roślinom tym nie zapewnimy optymalnych warunków mogą zostać zaatakowane głównie ich systemy korzeniowe, a nierzadko także pędy i liście. Rozwojowi fytoftorozy sprzyja nadmiar wilgoci w glebie dlatego wymienione rośliny należy bardzo rozważnie podlewać.
Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?
Popularne odmiany cyprysika Lawsona o niebieskawych lub złocistych igłach mogą zachorować na fytoftorozy, co objawia się początkowym brązowienie pojedynczych gałęzi a później całej rośliny. Charakterystyczne jest też brązowienie zdrowej tkanki na szyjce korzeniowej, co widoczne jest po zdrapaniu fragmentu kory. Na rożanecznikach i azaliach obserwujemy podobne objawy na szyjce korzeniowej oraz charakterystyczne brązowienie oraz podwijanie się blaszek liściowych i zwisanie liści.
W przypadku fytoftorozy najlepszym sposobem uniknięcia porażenia jest profilaktyka.
Oprócz zapewnienia optymalnych warunków uprawy można zastosować specjalistyczne środki do zwalczania tej choroby. Ciężko wyleczyć rośliny, które już wykazuję silne objawy porażenia. Wtedy najlepiej usunąć je z ogrodu i zabezpieczyć pozostałe, te jeszcze zdrowe.
Jakie stosować środki?
Do zapobiegania występowaniu fytoftorozy stosuje się środki, którymi podlewa się rośliny. Choroba ta atakuje zwłaszcza podziemna część rośliny i dlatego podlewanie może okazać się najskuteczniejsze. Do sporządzania roztworów używa się środków (fungicydów) przeznaczonych specjalnie do zwalczania tej choroby. W sprzedaży dostępnych jest wiele środków przeciw fytoftorozie. Warto wymienić kilka sprawdzonych, jak np. : Previcur Energy, Aliette (można nim też opryskiwać rośliny), czy Proplant.
Zobacz także: Jakich warunków potrzebują klony palmowe?
Zabiegi podlewania roślin fungicydami warto wykonać nie czekając na pojawienie się objawów. Iglaki uprawiane w ogrodzie lub na tarasie w pojemnikach (szczególnie cyprysiki, sosny czy jodły) podlewamy zaraz po ruszeniu wegetacji wiosną. Podobnie postępujemy z różanecznikami, azaliami, wrzosami, wrzoścami, piersiami, golteriami i innymi wrzosowatymi. Podlewanie roztworami fungicydów wykonujemy 2–3 krotnie, co 7–10 dni, a w razie potrzeby powtarzamy jeszcze w sezonie.
REKLAMA
REKLAMA