Jak sadzić Powojniki?
REKLAMA
REKLAMA
Co trzeba wiedzieć?
Jednym z podstawowych warunków udanej uprawy powojników jest właściwe sadzenie. Są to rośliny, które potrzebują odpowiednich warunków, właściwego przycinania i podpór, po których będą się wspinać. Warto pamiętać o zapobieganiu chorobom grzybowym atakujących clematisy, które często powodują tzw. uwiąd powojników. Do zwalczania i zapobiegania chorobom używamy odpowiednich środków dostępnych w punktach sprzedaży.
REKLAMA
Zobacz także: Jak przycinać brzoskwinie?
Podczas sadzenia warto pamiętać, aby umieścić rośliny kilka centymetrów głębiej od poziomu ziemi w oryginalnym pojemniku. W przypadku przemarznięcia lub wystąpienia chorób grzybowych, pozwoli to roślinie na zregenerowanie się po cięciu, z nasady pędu.
Zobacz także: O czym świadczy obecność chwastów?
Sadzenie powojników krok po kroku
• Zaczynamy od wykopania dołka, który powinien być dwa razy większy niż pojemnik, w którym rosła roślina. Boki dołka rozluźniamy, aby umożliwić korzeniom dostęp do otaczającej gleby.
• Roślinę wyjmujemy ostrożnie z pojemnika (tak by nie rozsypała się bryła) i umieszczamy w dołku. Upewniamy się, że bryła korzeniowa znajduje się kilka centymetrów głębiej (ok. 5–7) niż rosła w pojemniku.
• Przestrzeń wokół bryły wypełniamy właściwą mieszanką glebową. Przed sadzeniem, na dno dołka możemy dodać kompostu, który mieszamy z glebą.
• Gdy roślina jest już na swoim miejscu, ugniatamy glebę wokół podstawy pędu aby mieć pewność, że bryła korzeniowa ma kontakt z glebą w dołku.
• Po uciśnięciu ziemi możemy na powierzchni wokół rośliny rozsypać odpowiedni nawóz, rozsypujemy z dala od pędu – tylko wokół podstawy powojnika.
• Na końcu obficie podlewamy powojnik, tak by ziemia osiadła i nie tworzyły się komory powietrzne w glebie. Jeśli poziom gleby osiada zbyt mocno, dosypujemy ziemi do właściwego poziomu i ponownie podlewamy.
REKLAMA
REKLAMA