REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Krysiński
Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielarski.

REKLAMA

Najłatwiej pielęgnować trawy ozdobne oraz drzewa, krzewy i byliny, które nie wymagają przycinania przekwitających kwiatostanów.

Plac zabaw w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu powinniśmy pamiętać o terenie zabaw dla dzieci, w którym będę mogły spędzać bezpiecznie czas. Plac zabaw powinien znajdować się z dala od zbiorników wodnych takich jak studnia, oczko wodne czy staw. Przestrzeń rekreacyjna dla dzieci nie może znajdować się także w pobliżu ulicy. Plac zabaw najlepiej obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń.

Zobacz także: Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Miękka, zgrzewana siatka ogrodzeniowa, o kwadratowych oczkach, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powłoce z PVC nie ulega korozji i jest wolna od niebezpiecznego ołowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Altanki i pergole – przestrzeń na wspólny relaks

Ciekawym rozwiązaniem są altanki i pergole.

REKLAMA

– Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną, np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany.

Decydując się na pnącza, trzeba pamiętać o arkadach, które będą je podpierać. Wiata opleciona pnączami ciekawie wkomponuje się w architekturę całej działki. W altance można postawić stół, a jako siedzenia wykorzystać gabiony. Gabiony to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub kolorowym szkłem. Sześciany można układać w różnej kombinacji. Gabiony są nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne.

Zobacz także: Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Przestrzeń dla psa

Jeśli masz psa, warto pamiętać o kojcu lub innym miejscu, w którym pies będzie mógł przebywać np. w czasie, kiedy na terenie działki znajdują się obcy ludzie. Siatka, którą wykorzystuje się do zrobienia kojca, powinna być przymocowana do podmurówki, żeby pies nie zrobił podkopu.

– Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu – mówi ekspert.

Warzywa w ogródku

REKLAMA

Jeśli posiadamy odpowiednio dużą powierzchnię ogrodu, warto część działki przeznaczyć na przydomowy ogródek. Powinien to być teren oddalony od domu, aby warzywa mogły rosnąć w spokoju. Grządki warzyw najlepiej ogrodzić siatką. Siatka może być również rodzajem podpory dla roślin.

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie krzewów i drzew, ponieważ zdążą się one ukorzenić przed zimą. Rośliny posadzone jesienią zaczną rosnąć szybciej niż te posadzone w marcu lub kwietniu. Ogród to długotrwała inwestycja. Aby osiągnąć wymarzone efekty, potrzeba czasu i cierpliwości.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA