REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Krzysztof Krysiński
Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielarski.

REKLAMA

Najłatwiej pielęgnować trawy ozdobne oraz drzewa, krzewy i byliny, które nie wymagają przycinania przekwitających kwiatostanów.

Plac zabaw w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu powinniśmy pamiętać o terenie zabaw dla dzieci, w którym będę mogły spędzać bezpiecznie czas. Plac zabaw powinien znajdować się z dala od zbiorników wodnych takich jak studnia, oczko wodne czy staw. Przestrzeń rekreacyjna dla dzieci nie może znajdować się także w pobliżu ulicy. Plac zabaw najlepiej obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń.

Zobacz także: Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Miękka, zgrzewana siatka ogrodzeniowa, o kwadratowych oczkach, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powłoce z PVC nie ulega korozji i jest wolna od niebezpiecznego ołowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Altanki i pergole – przestrzeń na wspólny relaks

Ciekawym rozwiązaniem są altanki i pergole.

REKLAMA

– Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną, np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany.

Decydując się na pnącza, trzeba pamiętać o arkadach, które będą je podpierać. Wiata opleciona pnączami ciekawie wkomponuje się w architekturę całej działki. W altance można postawić stół, a jako siedzenia wykorzystać gabiony. Gabiony to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub kolorowym szkłem. Sześciany można układać w różnej kombinacji. Gabiony są nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne.

Zobacz także: Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Przestrzeń dla psa

Jeśli masz psa, warto pamiętać o kojcu lub innym miejscu, w którym pies będzie mógł przebywać np. w czasie, kiedy na terenie działki znajdują się obcy ludzie. Siatka, którą wykorzystuje się do zrobienia kojca, powinna być przymocowana do podmurówki, żeby pies nie zrobił podkopu.

– Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu – mówi ekspert.

Warzywa w ogródku

REKLAMA

Jeśli posiadamy odpowiednio dużą powierzchnię ogrodu, warto część działki przeznaczyć na przydomowy ogródek. Powinien to być teren oddalony od domu, aby warzywa mogły rosnąć w spokoju. Grządki warzyw najlepiej ogrodzić siatką. Siatka może być również rodzajem podpory dla roślin.

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie krzewów i drzew, ponieważ zdążą się one ukorzenić przed zimą. Rośliny posadzone jesienią zaczną rosnąć szybciej niż te posadzone w marcu lub kwietniu. Ogród to długotrwała inwestycja. Aby osiągnąć wymarzone efekty, potrzeba czasu i cierpliwości.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA