REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Krzysztof Krysiński
Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielarski.

REKLAMA

Najłatwiej pielęgnować trawy ozdobne oraz drzewa, krzewy i byliny, które nie wymagają przycinania przekwitających kwiatostanów.

Plac zabaw w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu powinniśmy pamiętać o terenie zabaw dla dzieci, w którym będę mogły spędzać bezpiecznie czas. Plac zabaw powinien znajdować się z dala od zbiorników wodnych takich jak studnia, oczko wodne czy staw. Przestrzeń rekreacyjna dla dzieci nie może znajdować się także w pobliżu ulicy. Plac zabaw najlepiej obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń.

Zobacz także: Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Miękka, zgrzewana siatka ogrodzeniowa, o kwadratowych oczkach, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powłoce z PVC nie ulega korozji i jest wolna od niebezpiecznego ołowiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Altanki i pergole – przestrzeń na wspólny relaks

Ciekawym rozwiązaniem są altanki i pergole.

REKLAMA

– Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną, np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany.

Decydując się na pnącza, trzeba pamiętać o arkadach, które będą je podpierać. Wiata opleciona pnączami ciekawie wkomponuje się w architekturę całej działki. W altance można postawić stół, a jako siedzenia wykorzystać gabiony. Gabiony to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub kolorowym szkłem. Sześciany można układać w różnej kombinacji. Gabiony są nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne.

Zobacz także: Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Przestrzeń dla psa

Jeśli masz psa, warto pamiętać o kojcu lub innym miejscu, w którym pies będzie mógł przebywać np. w czasie, kiedy na terenie działki znajdują się obcy ludzie. Siatka, którą wykorzystuje się do zrobienia kojca, powinna być przymocowana do podmurówki, żeby pies nie zrobił podkopu.

– Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu – mówi ekspert.

Warzywa w ogródku

REKLAMA

Jeśli posiadamy odpowiednio dużą powierzchnię ogrodu, warto część działki przeznaczyć na przydomowy ogródek. Powinien to być teren oddalony od domu, aby warzywa mogły rosnąć w spokoju. Grządki warzyw najlepiej ogrodzić siatką. Siatka może być również rodzajem podpory dla roślin.

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie krzewów i drzew, ponieważ zdążą się one ukorzenić przed zimą. Rośliny posadzone jesienią zaczną rosnąć szybciej niż te posadzone w marcu lub kwietniu. Ogród to długotrwała inwestycja. Aby osiągnąć wymarzone efekty, potrzeba czasu i cierpliwości.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA