REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogród w pojemnikach

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Pojemniki możemy dowolnie przestawiać, dzięki czemu szybko i łatwo zmieniamy kompozycję ogrodu. Fot. Fotolia
Pojemniki możemy dowolnie przestawiać, dzięki czemu szybko i łatwo zmieniamy kompozycję ogrodu. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojemniki takie jak donice czy beczki można doskonale wykorzystać w naszym ogrodzie. Jak dobrać odpowiedni rodzaj pojemnika? Jak zaprojektować ogród w pojemnikach od podstaw, a jak urozmaicić ten, który już mamy?

Wykorzystywanie pojemników w ogrodzie stało się ostatnio bardzo popularne. Przede wszystkim jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują odpowiednią przestrzenią, a do zagospodarowania mają jedynie taras bądź mały fragment działki. Jednak pojemniki sprawdzają się również w dużych ogrodach. Sadzenie roślin w donicach czy beczkach ułatwia ich pielęgnację oraz stwarza nieograniczone możliwości aranżacji powierzchni, którą przeznaczamy na ogród. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią zamiany, bo pojemniki możemy dowolnie przestawiać, dzięki czemu zmieniamy kompozycję ogrodu.

REKLAMA

Jaki pojemnik wybrać?

Na rynku dostępna jest cała masa różnych pojemników. Dokonując wyboru musimy sobie przede wszystkim zadać pytanie, jakie rośliny zamierzamy w nich sadzić. Różne materiały sprawiają, że pojemniki mogą mieć różne właściwości. Należy też pamiętać o odpowiedniej wielkości, aby nasze rośliny miały przestrzeń do wzrastania.

Zobacz także: Jak zmienić taras w bajkowy ogród?

Zwróćmy uwagę na porowatość i drenaż!

REKLAMA

Porowatość jest bardzo ważną cechą, jeśli pojemnik jest porowaty, wtedy przepuszcza wilgoć i powietrze. Powoduje to szybsze osuszanie się gleby. Natomiast pojemniki wykonane z materiałów nie porowaty, utrzymują wilgotność gleby. Nie można jednoznacznie określić, czy pojemniki mniej czy bardziej porowate są lepsze. Zależy to od właściwości konkretnej rośliny, którą zamierzamy hodować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedni drenaż umożliwią otwory drenacyjne na dnie pojemników. Jeśli ich nie ma, woda może zalegać na dnie pojemnika, co może powodować gnicie korzeni roślin. Takie otwory możemy wykonać samodzielnie za pomocą wiertarki. Ważne jest też, aby ziemia w pojemnikach nie była zbyt ciężka i gęsta.

Który materiał na donicę jest najlepszy?

Terakota

Doniczki wykonane w terakoty dostępne są w różnych rozmiarach. Ich cena waha się w zależności od odporności na zjawiska atmosferyczne. Zazwyczaj są to pojemniki w kolorze pomarańczowo-czerwonym. Za dodatkowo zdobione musimy niestety więcej zapłacić. Charakterystyczną cechą doniczek z terakoty jest duża porowatość, pozwalająca korzeniom roślin swobodnie oddychać, a nadmiernej wilgoci wyparować. Jednak decydując się na takie pojemniki musimy liczyć się z dużą częstotliwością podlewania roślin.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Ceramika glazurowana

Doniczki wykonane z tego materiału są bardzo popularne. Są tanie i występują w dużej ilości kolorów.

Drewno

Pojemniki wykonane z drewna występują zazwyczaj w kilku postaciach: prostokątnych, kwadratach bądź okrągłych beczułkach. Są trwałe i odporne na zimno. Latem utrzymują więcej wilgoci niż doniczki z terakoty oraz lepiej izolują przed przegrzaniem, natomiast zimą utrzymują więcej ciepła. Jednak są narażone na gnicie. Najlepiej zabezpieczyć je folią. Ważna jest również odpowiednia grubości drewna, (co najmniej 2,25 cm).

Plastik

Doniczki wykonane z tego materiału są bardzo tanie. Często wyglądem imitują te z terakoty. Łatwiej tez utrzymuje się ich czystość. Jednak należy pamiętać, że nie są porowate. Aby nasza roślina nie zgniła należy zwracać uwagę na częstotliwość podlewania.

Metal

REKLAMA

Metalowe donice są bardzo modne w nowoczesnych ogrodach. Decydując się na pojemniki z takiego materiału trzeba zwrócić uwagę na to czy mają podwójne ściany. Jeśli nie, to nasze rośliny latem będą się przypiekały, a zimą marzły. Jeśli już kupimy metalowy pojemnik bez podwójnych ścian musimy odizolować go samodzielnie za pomocą styropiany lub folii bąbelkowej.

Pojemnik na rośliny możemy wykonać z przedmiotów, które mamy w domu, np. ze starych garnków, taczek, konewek oraz koszy. Doda to niepowtarzalnego charakteru naszemu ogrodowi. Jeśli nasz „nowy” pojemnik nie prezentuje się najlepiej, możemy zasadzić wokół niego kępki roślin pnących.

Projektowanie

Planując ogród musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kolorystykę roślin oraz na ich kształt. Wybierając donice warto postawić na jeden ich rodzaj, ale o różnych kształtach i wielkościach (najlepszy efekt osiągamy, gdy przynajmniej jedna donica jest znaczni większa od pozostałych). Warto też grupować identyczne rośliny z identycznymi pojemnikami. Rozmieszczając donice należy pamiętać, żeby część pojemników ustawić wyżej od innych, możemy wykorzystać do tego cegły bądź parapety.

W jednej donicy należy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach.

Ogród z donicami jest świetnym pomysłem, bo stwarza wiele możliwości do eksperymentowania z kolorami i różnymi stylami. Należy jednak zawsze pamiętać, żeby zachować odpowiednie proporcje.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla Bystrzaków. Autor: Sue Fisher, Michael MacCaskey, Bill Marken

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA