REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Warzywa. Fot. Fotolia
Warzywa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Jeśli chcemy jeść świeże warzywa i owoce podczas posiłków musimy pomyśleć o złożeniu ogrodu warzywnego. Uprawa większości roślin jadalnych nie jest wcale trudna. Wystarczy trochę miejsca, pomysł i trochę wiedzy jak mamy w nim pracować.

REKLAMA

Planowanie ogrodu – krok pierwszy

Zanim założymy taki ogród musimy rozważyć, jakie warzywa będziemy w nim hodować. Do wyboru mamy całe mnóstwo roślin m.in. zioła, pomidory, rzodkiewki, ogórki, papryki itp. W zależności od tego, na które się zdecydujemy musimy ustalić harmonogram prac. Rośliny ze względu na długość okresu wegetatywnego dzielimy na odporne i delikatne. Te z pierwszej grupy nie boją się przymrozków i możemy rozpocząć ich sianie już na początku wiosny. Jeszcze inną kategorią są warzywa mrozoodporne, które są w stanie przetrwać nawet ciężkie mrozy i które sadzimy jesienią. Bardzo ważne, jest to, w jakim czasie rozpoczniemy sadzenie. Zbiory plonów następują w różnych okresach, dlatego warto pomyśleć, w jakiej kolejności będziemy sadzić nasze warzywa, aby w miejsce zebranych szybko posadzić nowe i cieszyć się świeżymi warzywami niemal cały rok.

Warzywa delikatne

Warzywa odporne

Warzywa mrozoodporne

Pomidory

Groch

Kapusta

Papryka

Marchew

Brukselka

Cukinia

Sałata

Por

Kukurydza cukrowa

Rzodkiew

Szpinak

Dynia

Cebula

Koper

Zobacz także: Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Wybór miejsca

Powierzchnia, na jakiej będziemy sadzić i siać nie jest najważniejsza. Nawet na niewielkiej przestrzeni możemy posadzić najbardziej potrzebne nam w codziennym gotowaniu rośliny. Najlepiej usytuować ogród warzywny w nasłonecznionym osłoniętym od wiatru miejsce. Warto jednak pamiętać, że warzywa zielonolistne, np. szpinak czy sałata nie potrzebują tyle słońca, co te wydające owoce takie jak pomidory czy dynie, które muszą być na słońcu ok. 6–8 godzin dziennie.

Jeżeli nie mamy miejsca na ogród warzywny, a zależny nam żeby mieć codziennie zdrowe i świeże warzywa, możemy zasadzić rośliny w donicach na balkonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Standardowy ogród warzywny ma zazwyczaj rozmiary 6/9 m, podzielony jest na grządki o szerokości od 60 cm do 1 m, przedzielane 45 cm ścieżkami.

A co z glebą?

Jeśli już wybraliśmy odpowiednie miejsce, należy sprawdzić, jaki jest stan gleby. Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, gleba powinna być żyzna i trzymająca wilgoć, a jej odczyn pH powinien wahać się w granicach 6–6,8. Warto zwrócić uwagę na drenaż, aby w okresie większych opadów warzywa w naszym ogródku nie zgniły.

Aby nasze rośliny dobrze rosły musimy „ulepszyć glebę” za pomocą nawozów. Chcąc mieć zdrowe warzywa najlepiej stosować nawozy naturalne: kompost lub obornik.

Zobacz także: Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Podział miejsc, czyli projekt ogrodu

REKLAMA

W zależności od naszych preferencji możemy stworzyć ogród bardzo uporządkowany bądź naturalny, gdzie nie będziemy wyznaczali jasnych granic miedzy poszczególnymi rodzajami roślin. Należy jednak pamiętać, żeby zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi roślinami, aby dać im miejsce na rozwój.

Najlepiej zaprojektować sobie rozkład takiego ogrodu na kartce. Dzięki temu będziemy mogli ocenić ile roślin zmieści nam się na danym obszarze, a także ustalić, jakie warzywa posadzić przy sobie, aby te wyższe nie zakłócały wzrostu mniejszym.

Warto podzielić całą powierzchnię ogrodu na rzędy bądź grządki, co ułatw nam pielęgnację i zbieranie warzyw.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Przystępujemy do siania

Kolejną czynnością w tworzeniu ogrodu warzywnego jest zasianie nasionek roślin bądź zasadzenie sadzonek. Pamiętajmy, o odpowiednich odległościach oraz o preferencjach poszczególnych rodzajów roślin. Warto zapoznać się z etykietami na opakowaniach, aby wiedzieć jak pielęgnować nasze warzywa. Możemy skorzystać ze specjalnych taśm nasiennych, do których przyczepione są nasiona w odpowiedniej odległości, ułatwi nam to znacznie pracę.

Głębokość, na jaką należy wsadzić nasiona możemy obliczyć mnożąc szerokość nasiona x2. Czyli, np. nasiona fasoli umieszczamy na głębokości ok. 2,5 cm.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla Bystrzaków. Autor: Sue Fisher, Michael MacCaskey, Bill Marken

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA