REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Warzywa. Fot. Fotolia
Warzywa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Jeśli chcemy jeść świeże warzywa i owoce podczas posiłków musimy pomyśleć o złożeniu ogrodu warzywnego. Uprawa większości roślin jadalnych nie jest wcale trudna. Wystarczy trochę miejsca, pomysł i trochę wiedzy jak mamy w nim pracować.

REKLAMA

Planowanie ogrodu – krok pierwszy

Zanim założymy taki ogród musimy rozważyć, jakie warzywa będziemy w nim hodować. Do wyboru mamy całe mnóstwo roślin m.in. zioła, pomidory, rzodkiewki, ogórki, papryki itp. W zależności od tego, na które się zdecydujemy musimy ustalić harmonogram prac. Rośliny ze względu na długość okresu wegetatywnego dzielimy na odporne i delikatne. Te z pierwszej grupy nie boją się przymrozków i możemy rozpocząć ich sianie już na początku wiosny. Jeszcze inną kategorią są warzywa mrozoodporne, które są w stanie przetrwać nawet ciężkie mrozy i które sadzimy jesienią. Bardzo ważne, jest to, w jakim czasie rozpoczniemy sadzenie. Zbiory plonów następują w różnych okresach, dlatego warto pomyśleć, w jakiej kolejności będziemy sadzić nasze warzywa, aby w miejsce zebranych szybko posadzić nowe i cieszyć się świeżymi warzywami niemal cały rok.

Warzywa delikatne

Warzywa odporne

Warzywa mrozoodporne

Pomidory

Groch

Kapusta

Papryka

Marchew

Brukselka

Cukinia

Sałata

Por

Kukurydza cukrowa

Rzodkiew

Szpinak

Dynia

Cebula

Koper

Zobacz także: Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Wybór miejsca

Powierzchnia, na jakiej będziemy sadzić i siać nie jest najważniejsza. Nawet na niewielkiej przestrzeni możemy posadzić najbardziej potrzebne nam w codziennym gotowaniu rośliny. Najlepiej usytuować ogród warzywny w nasłonecznionym osłoniętym od wiatru miejsce. Warto jednak pamiętać, że warzywa zielonolistne, np. szpinak czy sałata nie potrzebują tyle słońca, co te wydające owoce takie jak pomidory czy dynie, które muszą być na słońcu ok. 6–8 godzin dziennie.

Jeżeli nie mamy miejsca na ogród warzywny, a zależny nam żeby mieć codziennie zdrowe i świeże warzywa, możemy zasadzić rośliny w donicach na balkonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Standardowy ogród warzywny ma zazwyczaj rozmiary 6/9 m, podzielony jest na grządki o szerokości od 60 cm do 1 m, przedzielane 45 cm ścieżkami.

A co z glebą?

Jeśli już wybraliśmy odpowiednie miejsce, należy sprawdzić, jaki jest stan gleby. Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, gleba powinna być żyzna i trzymająca wilgoć, a jej odczyn pH powinien wahać się w granicach 6–6,8. Warto zwrócić uwagę na drenaż, aby w okresie większych opadów warzywa w naszym ogródku nie zgniły.

Aby nasze rośliny dobrze rosły musimy „ulepszyć glebę” za pomocą nawozów. Chcąc mieć zdrowe warzywa najlepiej stosować nawozy naturalne: kompost lub obornik.

Zobacz także: Jak zaprojektować ogród przy kamienicy?

Podział miejsc, czyli projekt ogrodu

REKLAMA

W zależności od naszych preferencji możemy stworzyć ogród bardzo uporządkowany bądź naturalny, gdzie nie będziemy wyznaczali jasnych granic miedzy poszczególnymi rodzajami roślin. Należy jednak pamiętać, żeby zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi roślinami, aby dać im miejsce na rozwój.

Najlepiej zaprojektować sobie rozkład takiego ogrodu na kartce. Dzięki temu będziemy mogli ocenić ile roślin zmieści nam się na danym obszarze, a także ustalić, jakie warzywa posadzić przy sobie, aby te wyższe nie zakłócały wzrostu mniejszym.

Warto podzielić całą powierzchnię ogrodu na rzędy bądź grządki, co ułatw nam pielęgnację i zbieranie warzyw.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Przystępujemy do siania

Kolejną czynnością w tworzeniu ogrodu warzywnego jest zasianie nasionek roślin bądź zasadzenie sadzonek. Pamiętajmy, o odpowiednich odległościach oraz o preferencjach poszczególnych rodzajów roślin. Warto zapoznać się z etykietami na opakowaniach, aby wiedzieć jak pielęgnować nasze warzywa. Możemy skorzystać ze specjalnych taśm nasiennych, do których przyczepione są nasiona w odpowiedniej odległości, ułatwi nam to znacznie pracę.

Głębokość, na jaką należy wsadzić nasiona możemy obliczyć mnożąc szerokość nasiona x2. Czyli, np. nasiona fasoli umieszczamy na głębokości ok. 2,5 cm.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla Bystrzaków. Autor: Sue Fisher, Michael MacCaskey, Bill Marken

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA