REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.
Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Wielkość i położenie sadu

Pierwszą i ważną decyzją jest wybór miejsca pod uprawę roślin i określenie powierzchni sadu. Ten krok należy dokładnie przemyśleć, gdyż może być kluczowy i zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia. Sad powinien być wyraźnie oddzielony od reszty ogrodu, aby ułatwić pielęgnacje i zbiór owoców. Wyjątek stanowią małe ogrody, w których ze względu na oszczędność miejsca sad może stapiać się z częścią ozdobną ogrodu. Zazwyczaj na część sadowniczą przeznacza się około jedną trzecią działki.

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć dziką łąkę?

Jednak nie ma jednej określonej zasady, gdyż zależy to od naszych upodobań i potrzeb. Na mniejszej działce konieczny będzie z pewnością kompromis. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie odmian niskich i karłowych dających równie dobre owoce jak drzewa naturalnych rozmiarów. Dzięki temu możemy posiadać dużo roślin na małej powierzchni. Nie zapomnijmy także o krzewach jagodowych takich, jakich jak porzeczki i agrest, które równie dobrze sprawdzają się na małych przestrzeniach. Można poprowadzić je w formie sznurów pod ściana lub płotem. 

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

REKLAMA

Zakładając sad musimy, wybrać odpowiednie położenie. Drzewa owocowe należą do drzew o średniej wysokości. Musimy zapewnić im wystarczający odpowiednie nasłonecznienie, i pamiętać o tym by nie zacieniały nam pozostałych części ogrodu. Warto by w bliskim sąsiedztwie sadu, znalazły się rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych, ciepłych i wodnych. Większość drzew i krzewów owocowych lubi stanowisko słoneczne i zaciszne, nie toleruje zanieczyszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce na nasz sad, możemy przystąpić do przygotowania gleby pod drzewa owocowe. Sprawi to, że nasze rośliny będą silne przez najbliższe 3 lata. Z racji tego, iż korzenie drzew sadowniczych sięgają głęboko, im niższe warstwy wzbogacimy w substancje organiczną tym lepiej.

Dobór roślin do sadu

REKLAMA

Aby dokonać właściwego wyboru roślin, do naszego sadu, należy się zorientować, jakie warunki glebowe i klimatyczne panują na działce. Tylko rośliny, którym zapewnimy odpowiednie stanowisko, będą dawały smaczne i zdrowe owoce. Najlepiej wybrać odmiany o niewielkich wymaganiach i dużej odporności na niskie temperatury. Najpopularniejszymi drzewami sadowniczymi w naszym kraju są jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Bardzo dobrze znoszą kaprysy pogodowe, a różnorodność odmian sprawi, że każdy znajdzie smaczny owoc dla siebie. Mniej komfortowo w naszym klimacie będą czuły się czereśnie, morele i brzoskwinie, dlatego trzeba liczyć się z problemami w ich uprawie.

Przystępując do sadzenia drzew pamiętajmy, aby były ustawione w rzędach wzdłuż i w poprzek. Taki układ ułatwi pielęgnacje, zbieranie zbiorów, ponadto prezentuje się bardzo dobrze. Odległość pomiędzy poszczególnymi drzewkami zależy od podkładki, (jeżeli są to drzewa karłowe, to sadzi się je gęściej) i sposobu formowania korony. Najczęściej przyjmuje się odległości od 1,5 m do 3 m.

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć o roślinach użytkowych?

Pielęgnacja sadu

By sad zadowalał nas swoimi plonami przez lata, należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. Do podstawowych zabiegów należy regularne obcinanie pędów (tzw. prowadzenie korony). Ten zabieg wykonuje się wiosną przed rozwojem pąków. Sposób wykonania cięcia zależy od gatunku, wybranej formy korony, a także od grubości pnia, wysokości i liczby pędów bocznych.

Aby nasze rośliny rosły prawidłowo, należy pamiętać o regularnym nawożeniu (azotem oraz nawozami wieloskładnikowymi), które wykonujemy w maju. Przed nadejściem zimy, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu drzew wrażliwych na niską temperaturę takich jak morele, brzoskwinie czy orzech włoski.

Stosując się do wyżej opisanych zasad zakładania sadu i pielęgnacji, z pewnością rośliny odwdzięczą się nam najlepiej jak tylko będą mogły – smacznymi owocami.

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA