REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Katarzyna Adamik
Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.
Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród.

REKLAMA

REKLAMA

Nad założeniem sadu warto się zastanowić wtedy, gdy posiadamy duży ogród. Uprawa roślin sadowniczych przynosi wiele satysfakcji, a efektem są pyszne, wyhodowane w sposób ekologiczny owoce. Aby uprawa sadu była łatwa i efektowna, warto wybrać odpowiednie miejsce pod sad, przygotować glebę, zaplanować położenie rozsadzeń i dobrać odpowiednie gatunki roślin sadowniczych ze smacznymi owocami.

Wielkość i położenie sadu

Pierwszą i ważną decyzją jest wybór miejsca pod uprawę roślin i określenie powierzchni sadu. Ten krok należy dokładnie przemyśleć, gdyż może być kluczowy i zaważyć na powodzeniu przedsięwzięcia. Sad powinien być wyraźnie oddzielony od reszty ogrodu, aby ułatwić pielęgnacje i zbiór owoców. Wyjątek stanowią małe ogrody, w których ze względu na oszczędność miejsca sad może stapiać się z częścią ozdobną ogrodu. Zazwyczaj na część sadowniczą przeznacza się około jedną trzecią działki.

REKLAMA

Zobacz także: Jak stworzyć dziką łąkę?

Jednak nie ma jednej określonej zasady, gdyż zależy to od naszych upodobań i potrzeb. Na mniejszej działce konieczny będzie z pewnością kompromis. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie odmian niskich i karłowych dających równie dobre owoce jak drzewa naturalnych rozmiarów. Dzięki temu możemy posiadać dużo roślin na małej powierzchni. Nie zapomnijmy także o krzewach jagodowych takich, jakich jak porzeczki i agrest, które równie dobrze sprawdzają się na małych przestrzeniach. Można poprowadzić je w formie sznurów pod ściana lub płotem. 

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

REKLAMA

Zakładając sad musimy, wybrać odpowiednie położenie. Drzewa owocowe należą do drzew o średniej wysokości. Musimy zapewnić im wystarczający odpowiednie nasłonecznienie, i pamiętać o tym by nie zacieniały nam pozostałych części ogrodu. Warto by w bliskim sąsiedztwie sadu, znalazły się rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych, ciepłych i wodnych. Większość drzew i krzewów owocowych lubi stanowisko słoneczne i zaciszne, nie toleruje zanieczyszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce na nasz sad, możemy przystąpić do przygotowania gleby pod drzewa owocowe. Sprawi to, że nasze rośliny będą silne przez najbliższe 3 lata. Z racji tego, iż korzenie drzew sadowniczych sięgają głęboko, im niższe warstwy wzbogacimy w substancje organiczną tym lepiej.

Dobór roślin do sadu

REKLAMA

Aby dokonać właściwego wyboru roślin, do naszego sadu, należy się zorientować, jakie warunki glebowe i klimatyczne panują na działce. Tylko rośliny, którym zapewnimy odpowiednie stanowisko, będą dawały smaczne i zdrowe owoce. Najlepiej wybrać odmiany o niewielkich wymaganiach i dużej odporności na niskie temperatury. Najpopularniejszymi drzewami sadowniczymi w naszym kraju są jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Bardzo dobrze znoszą kaprysy pogodowe, a różnorodność odmian sprawi, że każdy znajdzie smaczny owoc dla siebie. Mniej komfortowo w naszym klimacie będą czuły się czereśnie, morele i brzoskwinie, dlatego trzeba liczyć się z problemami w ich uprawie.

Przystępując do sadzenia drzew pamiętajmy, aby były ustawione w rzędach wzdłuż i w poprzek. Taki układ ułatwi pielęgnacje, zbieranie zbiorów, ponadto prezentuje się bardzo dobrze. Odległość pomiędzy poszczególnymi drzewkami zależy od podkładki, (jeżeli są to drzewa karłowe, to sadzi się je gęściej) i sposobu formowania korony. Najczęściej przyjmuje się odległości od 1,5 m do 3 m.

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć o roślinach użytkowych?

Pielęgnacja sadu

By sad zadowalał nas swoimi plonami przez lata, należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. Do podstawowych zabiegów należy regularne obcinanie pędów (tzw. prowadzenie korony). Ten zabieg wykonuje się wiosną przed rozwojem pąków. Sposób wykonania cięcia zależy od gatunku, wybranej formy korony, a także od grubości pnia, wysokości i liczby pędów bocznych.

Aby nasze rośliny rosły prawidłowo, należy pamiętać o regularnym nawożeniu (azotem oraz nawozami wieloskładnikowymi), które wykonujemy w maju. Przed nadejściem zimy, nie zapomnijmy o zabezpieczeniu drzew wrażliwych na niską temperaturę takich jak morele, brzoskwinie czy orzech włoski.

Stosując się do wyżej opisanych zasad zakładania sadu i pielęgnacji, z pewnością rośliny odwdzięczą się nam najlepiej jak tylko będą mogły – smacznymi owocami.

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA