Jakie oświetlenie w ogrodzie?

REKLAMA
REKLAMA
Różnorodność kształtów i materiałów
REKLAMA
Istnieje wiele różnorodnych kształtów i form oświetlenia ogrodowego. Do wyboru mamy między innymi mocowane na słupach różnej wysokości lampy, najbardziej przydatne wzdłuż ścieżek lub w kompozycjach roślinnych do podświetlania wyjątkowych okazów. Ważne by światło lamp było skierowane w dół i nie oślepiało spacerowiczów.
REKLAMA
Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie na poziomie trawnika, bądź w nawierzchni (przeważnie w kształcie koła lub kwadratu) posiadające wytrzymałe oprawy najazdowe. Ten typ lamp sprawdza się również w oczkach wodnych, gdyż są one wodoszczelne. Niektóre reflektory mają wbudowany system odpędzający owady, co jest dodatkową zaletą.
Kolejnym rozwiązaniem (sprawdzającym się w małych ogrodach) jest oświetlenie zagłębione w ścianie budynku, lub w policzkach schodów.
Wybór lamp powinien być przemyślany i pasować do stylistyki ogrodu. Pamiętajmy by w ciągu dnia nie rzucały się zbyt w oczy. Do nowoczesnego ogrodu najlepiej pasują lampy o oprawie metalowej lub z włókna szklanego. Do ogrodów historyzujących ze starodrzewiem lepsze będzie oświetlenie wykonane z żeliwa lub jego imitacji.
Zobacz także: Światło w feng shui?
Wybierając elementy do oświetlenia, należy się zastanowić, z którego miejsca w ogrodzie będzie podziwiana dana kompozycja. Najlepiej podkreślać najbardziej interesujące elementy np. ciekawe konary drzew, egzotyczne grupy roślin, samotniki, które sprawią, że ogród nabierze dodatkowego charakteru. Warto podkreślać także nocne piękno małej architektury ogrodowej murków, pergoli, donic z kwiatami, fontanny. Przy czym należy zrezygnować z reflektorów dających mocne światło na rzecz tych o średnim natężeniu.
Interesujący efekt daje również światło w połączeniu z wodą, dzięki któremu możemy uzyskać migoczące refleksy. W marketach dostępne jest również kolorowe oświetlenie, które wprowadza optymizm do otoczenia. Magicznej atmosfery na letnim przyjęciu mogą dodać lampiony zawieszane na gałęziach drzew, bądź świece pływające po powierzchni basenu lub oczka wodnego.
Automatyczne sterowanie
Obecnie lampy wyposażyć można w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe, co sprawi, że oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie, oszczędzając przy tym nasz czas i pieniądze (o świcie nastąpi automatyczne wyłączenie). Można, także zastosować czujniki ruchu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż może on reagować na przebiegające drobne zwierzęta.
Zobacz także: Czy wiesz jak zrobić oświetlenie chodnika w ogrodzie?
Sposób zasilania
REKLAMA
Większość typów oświetlenia zasilana jest prądem (przez podziemny system kabli). Dlatego też lampy powinny być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczne. Gdy nie chcemy tracić czasu na montaż kabli, alternatywą są lampy solarne, pracujące dzięki energii słońca. W ciągu słonecznego dnia magazynują ją w akumulatorkach, a wykorzystują nocą. Lampy solarne dają zimne rozproszone światło. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mają one małą moc i oświetlają przestrzeń tylko do 8 godzin, a ich światło nie należy do najmocniejszych. Wystarczają jedynie na akcentowanie ogrodowych kontur i granic.
Światło w ogrodzie może pełnić rolę nocnego scenografa. Jest widowiskowe, to dzięki niemu podkreślamy zalety naszego otoczenia i tuszujemy niedoskonałości. Dodatkowo tworzy niepowtarzalny magiczny klimat, który odmieni nasz ogród nocą.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA