REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie oświetlenie w ogrodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Ogród.
Ogród.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby nasz ogród zachwycał także nocą, warto pomyśleć o zainstalowaniu oświetlenia. Jest ono nie tylko dekoracją, przemieniającą nasz ogród w miejsce magiczne,ale spełnia także funkcję praktyczną (należy zadbać by ścieżki schody i pojedyncze stopnie dla naszego bezpieczeństwa,były widoczne nocą).

Różnorodność kształtów i materiałów

REKLAMA

Istnieje wiele różnorodnych kształtów i form oświetlenia ogrodowego. Do wyboru mamy między innymi mocowane na słupach różnej wysokości lampy, najbardziej przydatne wzdłuż ścieżek lub w kompozycjach roślinnych do podświetlania wyjątkowych okazów. Ważne by światło lamp było skierowane w dół i nie oślepiało spacerowiczów.

REKLAMA

Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie na poziomie trawnika, bądź w nawierzchni (przeważnie w kształcie koła lub kwadratu) posiadające wytrzymałe oprawy najazdowe. Ten typ lamp sprawdza się również w oczkach wodnych, gdyż są one wodoszczelne. Niektóre reflektory mają wbudowany system odpędzający owady, co jest dodatkową zaletą.
Kolejnym rozwiązaniem (sprawdzającym się w małych ogrodach) jest oświetlenie zagłębione w ścianie budynku, lub w policzkach schodów.

Wybór lamp powinien być przemyślany i pasować do stylistyki ogrodu. Pamiętajmy by w ciągu dnia nie rzucały się zbyt w oczy. Do nowoczesnego ogrodu najlepiej pasują lampy o oprawie metalowej lub z włókna szklanego. Do ogrodów historyzujących ze starodrzewiem lepsze będzie oświetlenie wykonane z żeliwa lub jego imitacji. 

Zobacz także: Światło w feng shui?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając elementy do oświetlenia, należy się zastanowić, z którego miejsca w ogrodzie będzie podziwiana dana kompozycja. Najlepiej podkreślać najbardziej interesujące elementy np. ciekawe konary drzew, egzotyczne grupy roślin, samotniki, które sprawią, że ogród nabierze dodatkowego charakteru. Warto podkreślać także nocne piękno małej architektury ogrodowej murków, pergoli, donic z kwiatami, fontanny. Przy czym należy zrezygnować z reflektorów dających mocne światło na rzecz tych o średnim natężeniu.

Interesujący efekt daje również światło w połączeniu z wodą, dzięki któremu możemy uzyskać migoczące refleksy. W marketach dostępne jest również kolorowe oświetlenie, które wprowadza optymizm do otoczenia. Magicznej atmosfery na letnim przyjęciu mogą dodać lampiony zawieszane na gałęziach drzew, bądź świece pływające po powierzchni basenu lub oczka wodnego.

Automatyczne sterowanie

Obecnie lampy wyposażyć można w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe, co sprawi, że oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie, oszczędzając przy tym nasz czas i pieniądze (o świcie nastąpi automatyczne wyłączenie). Można, także zastosować czujniki ruchu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż może on reagować na przebiegające drobne zwierzęta.

Zobacz także: Czy wiesz jak zrobić oświetlenie chodnika w ogrodzie?

Sposób zasilania

REKLAMA

Większość typów oświetlenia zasilana jest prądem (przez podziemny system kabli). Dlatego też lampy powinny być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczne. Gdy nie chcemy tracić czasu na montaż kabli, alternatywą są lampy solarne, pracujące dzięki energii słońca. W ciągu słonecznego dnia magazynują ją w akumulatorkach, a wykorzystują nocą. Lampy solarne dają zimne rozproszone światło. Należy jednak wziąć pod uwagę, że mają one małą moc i oświetlają przestrzeń tylko do 8 godzin, a ich światło nie należy do najmocniejszych. Wystarczają jedynie na akcentowanie ogrodowych kontur i granic.

Światło w ogrodzie może pełnić rolę nocnego scenografa. Jest widowiskowe, to dzięki niemu podkreślamy zalety naszego otoczenia i tuszujemy niedoskonałości. Dodatkowo tworzy niepowtarzalny magiczny klimat, który odmieni nasz ogród nocą.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA