Jak dbać o paprocie w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Paprocie równie pięknie prezentują się w ogrodzie. Z racji tego, że paprocie wywodzą się z lasów, najbardziej odpowiada im światło rozproszone.
REKLAMA
Paprocie na stanowiska słoneczne
Niektóre gatunki znoszą miejsca słoneczne, na przykład długosz królewski (Osmunda regalis), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), orlica pospolita (Pteridum aquilinum), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) i wietlica alpejska (Athyrium distentifolium). Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiednio wilgotnej gleby.
Zobacz także: Jak uprawia się paprocie?
Paprocie na stanowiska cieniste
REKLAMA
Na suche cieniste stanowisko o zasadowym odczynie gleby odpowiednie będą: niekropień stopowaty (Adiantum pedatum) i jego odmiany. Na urozmaicenie skalniaka w cieniu i półcieniu idealnie nadają się zanokcica zielona (Asplenium viride), zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) oraz śledzionka skalna (Ceterach officinarum). Typowymi skalnymi paprociami na kwaśniejsze gleby są adiantum wdzięczna (Adiantum venustum) oraz narecznica siebolda (Dryopteris sieboldii).
Do założeń naturalistycznych pod koronami drzew oraz dużych ogrodów, dobrze prezentować będą się paprocie o większych rozmiarach takie jak: długosz królewski (Osmunda regalis), nerecznica nocna (Dryopteris affinis), narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) czy też narecznica samcza (Dryopteris filix-mas).
Zobacz także: Jak dbać o paprocie w domu?
Z racji tego, że paprocie nie lubią zalewania, przygotowując glebę warto dodać drenaż do dołka, lub dosypać trochę piasku i drobnego żwiru. Najlepszym podłożem dla paproci ogrodowych jest próchniczna i żyzna gleba. Przed posadzeniem warto użyźnić glebę dodając do niej trochę torfu lub kompostu. Aby zabezpieczyć podłoże przed nadmiernym wysychaniem, a korzenie przed przegrzaniem, warto obłożyć powierzchnię gruntu korą lub innym rodzajem ściółki.
Większość paproci hodowanych w ogrodach ma niewielkie potrzeby pokarmowe. Zbyt duże nawożenie nawozami mineralnymi wpłynie niekorzystnie na ich rozwój i sprawi, że będą bardziej narażone na choroby i wirusy.
W terenach otwartych paprocie najlepiej prezentują się na rabatach gdzie zachwycają swoja prostotą i elegancją. Sadzone są także na skalniakach oraz pod drzewami doskonale uzupełniając runo. Można je sadzić także jako obrzeża kanałów wodnych, przy których delikatne liście odbijają się dodając miejscu magii i uroku.
REKLAMA
REKLAMA