Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?
REKLAMA
REKLAMA
Dlatego też, jeżeli zauważysz w otoczeniu Twojego domu zniszczoną płytkę koniecznie wymień ten element powierzchni, gdyż może spowodować groźny upadek któregoś z członków rodziny. Usunięcie uszkodzonej płytki jest znacznie trudniejsze, gdy dotyczy elementu ze środka tarasu czy chodnika niż z jego brzegu.
REKLAMA
Jak wyjąć płytkę chodnikową?
Aby wyjąć płytkę chodnikową, musisz rozbić ją i usuwać po kawałku za pomocą młotka kamieniarskiego oraz przecinaka. Następnie bardzo dokładnie oczyść miejsce po płytce ze starej fugi. Potem włóż w wolne miejsce zaprawę, do przymocowania nowej płytki. Dokładnie dopasuj nowy element i dociśnij go.
Możesz do tego użyć zarówno młotka drewnianego jak i kamieniarskiego. Na powierzchni połóż kawałek drewna, by utrzymać płytkę na miejscu.
Pamiętaj, aby ostrożnie „dobijać” płytkę przez element drewniany, który zapobiegnie pęknięciu bądź też wyszczerbieniu.
Do sprawdzenia prawidłowego poziomu ułożenia wymienionej płytki użyj poziomicy o długości przekraczającej długość płytki.
Ważne jest, aby wymieniony element był na tym samym poziomie, co pozostałe płytki.
Ostatnim etapem pracy jest wypełnianie fug. Fugowanie niezbędne jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również zapobiega dostawaniu się wody w szczeliny pomiędzy płytami.
Kostka brukowa
Jeżeli usuwasz kostkę brukową pamiętaj, żeby po wyjęciu uszkodzonej kostki uzupełnić podkład suchego piasku, dokładnie go ubić i ponowić te czynności. Gdy kostka brukowa jest już na miejscu dobij ją gumowym młotkiem a następnie zasyp piaskiem, by wypełnić szczeliny między kolejnymi elementami powierzchni.
Polecamy: Jak czyścić i konserwować mury
Usuwanie zniszczonych płytek lub kostek brukowych jest łatwiejsze, gdy te umieszczane są na piaskowych podkładach oraz kiedy kolejne elementy podłoża nie są ze sobą spojone.
Czytaj także: Jak dbać o ścieżki i chodniki przed domem
REKLAMA
REKLAMA