Zasady ekoogrodnictwa
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą prowadzenia uprawy ekologicznej jest kompostowanie, które imituje procesy glebotwórcze. Tak jak w naturze obumarłe szczątki roślin i odchody zwierząt poddawane są procesowi rozkładu związków organicznych na proste składniki mineralne, oraz powstające po wtórnej syntezie związki humusowe. Efektem końcowym jest powstanie wartościowego nawozu, z którego rośliny mogą pobrać substancje odżywcze, potrzebne do budowy i odżywiania nowych komórek.
REKLAMA
REKLAMA
Ogród ekologiczny w odróżnieniu od naturalnego ekosystemu, tworzony jest według planu i służyć ma określonemu celowi, dlatego nie wszystkie naturalne procesy i zjawiska są w nim mile widziane. Szkodniki, choroby czy sukcesja (następstwo) gatunków ograniczane są przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz dobór gatunków i płodozmian. Aby twój ogród przynosił korzyści tobie i otoczeniu przestrzegaj kilku reguł:
1. Dąż do samowystarczalności lub korzystaj z lokalnych źródeł - Sam rozmnażaj rośliny, produkuj nawozy i kompost. Jeżeli musisz kupić narzędzia, rośliny lub biomasę to skorzystaj z regionalnych wyrobów. Pamiętaj że masowo produkowane i importowane produkty to wytwory systemu eksploatującego i zatruwającego środowisko naturalne.
2. Stosuj rodzime lub zasymilowane gatunki roślin, dobrze radzące sobie w danym klimacie - Ceń stare odmiany o sprawdzonej odporności na szkodniki i klimat, nie stosuj odmian wymagających w uprawie dodatkowych zabiegów preparatami chemicznymi. Pamiętaj że siła gatunku zależy od wielkości jego puli genowej.
Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
3. Kompostuj resztki organiczne z domu i ogrodu -Wzbogacanie gleby kompostem zapobiega jej wyjałowieniu oraz ogranicza wydatki na utylizacje śmieci i zakup nawozów.
4. Zrezygnuj całkowicie ze środków chemicznych - Chemikalia są szybsze i skuteczniejsze niż preparaty i nawozy własnej produkcji, ale ich wytwarzanie i dystrybucja pociąga za sobą poważne następstwa ekologiczne.
REKLAMA
5. Wykorzystuj naturalne właściwości roślin do walki ze szkodnikami i chorobami - Wiele roślin posiada silne substancje odstraszające lub trujące szkodniki i patogeny. Należy wykorzystać je do przygotowywania gnojówek, wywarów, wyciągów i naparów.
6. Stosuj płodozmian i allelopatię - Płodozmian stanowi ważny element w zapobieganiu degradacji gleby oraz ogranicza rozwój patogenów. Allelopatia to wpływ różnych gatunków roślin i grzybów na gatunki sąsiadujące. Wykorzystując wiedzę o allelopatii wzmacniamy samoregulacje i wzrost ogrodu.
7. Badaj procesy zachodzące w ogrodzie i udoskonalaj go czerpiąc z wiedzy przyrodniczej - Badania odczynu, zasobności gleby i wilgotności pozwalają efektywnie zaplanować skład gatunkowy i cykle nawożenia. Znajomość lokalnej fauny i tradycji ogrodniczych pomogą uniknąć Ci prostych błędów.
8. Stwórz środowisko życia dla dzikich zwierząt. Zaproś do ogrodu obrońców twoich roślin: drapieżne ssaki, płazy i owadożerne ptaki.
Zobacz także: Elementy składowe ogrodu ekologicznego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.