REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Katarzyna Adamik
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Wiosna

Wiosna w ogrodzie to jedna z najpiękniejszych pór roku. Rośliny budzą się do życia wypuszczając pędy, rozwijając liście, kwitnąc. To czas, w którym mamy najwięcej do zrobienia. Już w marcu można przystąpić do sadzenia róż, moreli i brzoskwini. Gdy mamy pewność, że mrozy nie powrócą, sadzimy byliny i rośliny cebulowe oraz odkrywamy krzewy zabezpieczone przed zimą.

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień to miesiąc porządków w ogrodzie. Grabimy trawnik z zimowych zanieczyszczeń, przekopujemy grządki przygotowując je do wysiewu nasion. W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające krzewów i drzew. Pod koniec miesiąca, w ogrodzie warzywnym posadzić możemy już pietruszkę, marchew, koper, kolendrę i kminek.

Gdy w maju większość bylin cebulowych już kwitnie, by nie traciły energii na wytworzenie kwiatów, pamiętajmy o usuwaniu ich główek. Pobudzone do życia ciepłą pogodą drzewa owocowe, należy zabezpieczyć środkami przeciw chorobom grzybowym, stosując opryski. W tym okresie nie zapomnijmy o zasilaniu nawozami bogatymi w azot drzew i krzewów. Gdy pogoda na to pozwoli, by trawa była gęsta, przystępujemy do jej regularnego koszenia. W warzywnych zagonach siejemy dynie, cukinie, fasole groszek i rzodkiewkę. Konieczne jest w tym okresie systematyczne odchwaszczanie.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Lato

Lato to pora, w której możemy cieszyć się rozmaitymi kolorami kwiatów i pierwszymi owocami. Przez cały ten okres pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, podlewaniu i spulchnianiu gleby wokół roślin dostarczając im tlen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie (bratki, stokrotki, malwy). To odpowiedni czas również na sadzenie roślin wodnych przy zbiornikach. W ogródku warzywnym można zacząć zbierać pierwsze plony i uzupełniać nowym siewem ( np. marchew, rzodkiewka). Wśród owoców dojrzałe powinny być już truskawki. Czerwiec to miesiąc intensywnego rozrostu winorośli. W tym okresie należy przerzedzić pędy poprzez przycinanie i obrywanie. Sprawi to, że owoce będą dorodne i smaczne. W czerwcu zadbajmy także o żywopłoty. Wskazane jest ich przycinanie i nawożenie.

Zobacz także: Brązowienie igieł sosny w lecie

REKLAMA

Lipiec to miesiąc, w którym główne działania polegają na pielęgnacji roślin. Z ziemi wykopać należy cebule hiacyntów, narcyzów, szafirów i co dwa lata tulipanów. Obciążone owocami gałęzie wspieraj drewnianymi tyczkami lub przywiązuj do grubszych konarów. W warzywniku przerzedzić należy marchew, pietruszkę i buraki, by miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy wzrost. Dodatkowo można zbierać już sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek i wczesne odmiany dyni. Wśród owoców dojrzałe będą maliny, jeżyny, porzeczki, wiśnie i czereśnie.

W sierpniu obficie kwitną kwiaty lata. Ze względu na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie pamiętajmy przede wszystkim o podlewaniu ogrodu. Ważne jest też nawożenie. Rozłożony pod drzewami kompost nadaje się do tego idealnie. W tym miesiącu zbierać możemy nadal cukinię, kabaczki i dynie. Zaleca się wysianie cebuli na zbiór przyszłoroczny. Pod koniec sierpnia smaczne będą już gruszki i śliwki.

Przez cały letni okres, zalecane jest zbieranie organiczny odpadów z ogrodu, które posłużą do stworzenia po pewnym czasie pryzmy kompostowej.

Jesień

We wrześniu powoli zanika wegetacja roślin. By na przyszła wiosnę mogły nas cieszyć różnorodnymi kolorami pierwsze kwiaty, należy posadzić rośliny cebulowe (hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany). Jest to dobra pora także na sadzenie drzew i krzewów. W tym okresie możemy przystąpić do zbioru jabłek, winogron, orzechów laskowych, a z warzyw odpowiednią wielkość będzie miał już seler naciowy. Jeśli szczypior zaczął się wyłamywać, należy go wykopać do uprawy zimowej w doniczkach. Pamiętajmy także o zgrabieniu uschniętych liści i pousuwaniu pozostałości roślin.

Październik to miesiąc końcowych zbiorów. W tym czasie po raz ostatni należy spulchnić i odchwaścić glebę na grządkach i klombach. Przygotowując się do okresu zimowego, należy zebrać ostatecznie warzywa (oprócz korzeniowych, które można trzymać do pierwszych przymrozków).

Ważne jest by zasilić ziemię pod drzewami i krzewami nawozami potasowymi oraz fosforowymi, a grządki i rabaty nawozami mineralnymi. Drzewa owocowe zabezpieczamy zakładając opaski i bieląc pnie (zapobiega to pękaniu kory przy niskich temperaturach). Najlepszy moment to ten, w którym liście zaczynają żółknąć.

Zobacz także: Kalendarz imprez ogrodniczych 2011

W listopadzie, temperatury często schodzą poniżej zera, dlatego warto w tym okresie zabezpieczyć rośliny przed zmarznięciem. Osłonić słomą lub liśćmi należy winogrona, róże okopać. Można jeszcze wykonać po raz ostatni cięcia pielęgnacyjne na pnączach. Nie zapominajmy o ostatecznym oczyszczeniu całego ogrodu między innymi z opadłych liści.

Zima

Zimowy okres to czas odpoczynku dla naszego ogrodu i dla jego właścicieli, dlatego też prace pielęgnacyjne są ograniczone do minimum. Gdy biały puch przykryje nasze rośliny, pamiętajmy tylko o usuwaniu nadmiaru śniegu z koron drzew i krzewów by nie uległy uszkodzeniu i połamaniu. Nie zapominając o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu, zawieśmy karmniki z pożywieniem, a w wolnych chwilach siedząc w ciepłym mieszkaniu, zaplanujmy jak będzie wyglądał nasz ogród podczas kolejnego sezonu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA