REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Katarzyna Adamik
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.
Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać.

REKLAMA

REKLAMA

Kalendarium ogrodnika – w ciągu roku musimy pamiętać o wielu pracach ogrodowych, które należy wykonać. Prace te są konieczne jeśli chcemy aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo i pięknie wyglądały przez cały rok.

Wiosna

Wiosna w ogrodzie to jedna z najpiękniejszych pór roku. Rośliny budzą się do życia wypuszczając pędy, rozwijając liście, kwitnąc. To czas, w którym mamy najwięcej do zrobienia. Już w marcu można przystąpić do sadzenia róż, moreli i brzoskwini. Gdy mamy pewność, że mrozy nie powrócą, sadzimy byliny i rośliny cebulowe oraz odkrywamy krzewy zabezpieczone przed zimą.

REKLAMA

REKLAMA

Kwiecień to miesiąc porządków w ogrodzie. Grabimy trawnik z zimowych zanieczyszczeń, przekopujemy grządki przygotowując je do wysiewu nasion. W kwietniu przeprowadza się również cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające krzewów i drzew. Pod koniec miesiąca, w ogrodzie warzywnym posadzić możemy już pietruszkę, marchew, koper, kolendrę i kminek.

Gdy w maju większość bylin cebulowych już kwitnie, by nie traciły energii na wytworzenie kwiatów, pamiętajmy o usuwaniu ich główek. Pobudzone do życia ciepłą pogodą drzewa owocowe, należy zabezpieczyć środkami przeciw chorobom grzybowym, stosując opryski. W tym okresie nie zapomnijmy o zasilaniu nawozami bogatymi w azot drzew i krzewów. Gdy pogoda na to pozwoli, by trawa była gęsta, przystępujemy do jej regularnego koszenia. W warzywnych zagonach siejemy dynie, cukinie, fasole groszek i rzodkiewkę. Konieczne jest w tym okresie systematyczne odchwaszczanie.

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Lato

Lato to pora, w której możemy cieszyć się rozmaitymi kolorami kwiatów i pierwszymi owocami. Przez cały ten okres pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, podlewaniu i spulchnianiu gleby wokół roślin dostarczając im tlen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie (bratki, stokrotki, malwy). To odpowiedni czas również na sadzenie roślin wodnych przy zbiornikach. W ogródku warzywnym można zacząć zbierać pierwsze plony i uzupełniać nowym siewem ( np. marchew, rzodkiewka). Wśród owoców dojrzałe powinny być już truskawki. Czerwiec to miesiąc intensywnego rozrostu winorośli. W tym okresie należy przerzedzić pędy poprzez przycinanie i obrywanie. Sprawi to, że owoce będą dorodne i smaczne. W czerwcu zadbajmy także o żywopłoty. Wskazane jest ich przycinanie i nawożenie.

Zobacz także: Brązowienie igieł sosny w lecie

REKLAMA

Lipiec to miesiąc, w którym główne działania polegają na pielęgnacji roślin. Z ziemi wykopać należy cebule hiacyntów, narcyzów, szafirów i co dwa lata tulipanów. Obciążone owocami gałęzie wspieraj drewnianymi tyczkami lub przywiązuj do grubszych konarów. W warzywniku przerzedzić należy marchew, pietruszkę i buraki, by miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy wzrost. Dodatkowo można zbierać już sałatę, fasolkę szparagową, groszek, koperek i wczesne odmiany dyni. Wśród owoców dojrzałe będą maliny, jeżyny, porzeczki, wiśnie i czereśnie.

W sierpniu obficie kwitną kwiaty lata. Ze względu na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie pamiętajmy przede wszystkim o podlewaniu ogrodu. Ważne jest też nawożenie. Rozłożony pod drzewami kompost nadaje się do tego idealnie. W tym miesiącu zbierać możemy nadal cukinię, kabaczki i dynie. Zaleca się wysianie cebuli na zbiór przyszłoroczny. Pod koniec sierpnia smaczne będą już gruszki i śliwki.

Przez cały letni okres, zalecane jest zbieranie organiczny odpadów z ogrodu, które posłużą do stworzenia po pewnym czasie pryzmy kompostowej.

Jesień

We wrześniu powoli zanika wegetacja roślin. By na przyszła wiosnę mogły nas cieszyć różnorodnymi kolorami pierwsze kwiaty, należy posadzić rośliny cebulowe (hiacynty, krokusy, narcyzy, tulipany). Jest to dobra pora także na sadzenie drzew i krzewów. W tym okresie możemy przystąpić do zbioru jabłek, winogron, orzechów laskowych, a z warzyw odpowiednią wielkość będzie miał już seler naciowy. Jeśli szczypior zaczął się wyłamywać, należy go wykopać do uprawy zimowej w doniczkach. Pamiętajmy także o zgrabieniu uschniętych liści i pousuwaniu pozostałości roślin.

Październik to miesiąc końcowych zbiorów. W tym czasie po raz ostatni należy spulchnić i odchwaścić glebę na grządkach i klombach. Przygotowując się do okresu zimowego, należy zebrać ostatecznie warzywa (oprócz korzeniowych, które można trzymać do pierwszych przymrozków).

Ważne jest by zasilić ziemię pod drzewami i krzewami nawozami potasowymi oraz fosforowymi, a grządki i rabaty nawozami mineralnymi. Drzewa owocowe zabezpieczamy zakładając opaski i bieląc pnie (zapobiega to pękaniu kory przy niskich temperaturach). Najlepszy moment to ten, w którym liście zaczynają żółknąć.

Zobacz także: Kalendarz imprez ogrodniczych 2011

W listopadzie, temperatury często schodzą poniżej zera, dlatego warto w tym okresie zabezpieczyć rośliny przed zmarznięciem. Osłonić słomą lub liśćmi należy winogrona, róże okopać. Można jeszcze wykonać po raz ostatni cięcia pielęgnacyjne na pnączach. Nie zapominajmy o ostatecznym oczyszczeniu całego ogrodu między innymi z opadłych liści.

Zima

Zimowy okres to czas odpoczynku dla naszego ogrodu i dla jego właścicieli, dlatego też prace pielęgnacyjne są ograniczone do minimum. Gdy biały puch przykryje nasze rośliny, pamiętajmy tylko o usuwaniu nadmiaru śniegu z koron drzew i krzewów by nie uległy uszkodzeniu i połamaniu. Nie zapominając o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu, zawieśmy karmniki z pożywieniem, a w wolnych chwilach siedząc w ciepłym mieszkaniu, zaplanujmy jak będzie wyglądał nasz ogród podczas kolejnego sezonu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA