REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować ogródek warzywny?

Katarzyna Adamik
Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu.
Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu.

REKLAMA

REKLAMA

Ogród warzywny – sposób na ekologiczną uprawę warzyw w naszym domu. Wystarczy trochę nasion i miejsce odpowiednie dla ogródka warzywnego aby uprawiać zdrowe i smaczne warzywa. Radzimy jak stworzyć ogródek warzywny we własnym domu.

Dobór roślin do ogródka warzywnego

Popularnymi roślinami, które warto sadzić są: marchew, cebula, por, buraki, seler kapusta, sałata i dynia. Dobrze znoszą warunki klimatyczne panujące w naszym kraju i dają dorodne plony. Różnorodność odmian dostępnych w sklepach, daje nam duże pole do popisu w uprawie warzyw. Często są nie tylko wartościowym i smacznym dodatkiem do potraw, ale też ozdobą ogrodu.

REKLAMA

Istnieje wiele gatunków i odmian o ciekawej fakturze, kształcie, kolorze liści pędów i owoców. Należą do nich między innymi: sałata o trzech odcieniach czerwieni (Lactusa sativa ‘Sanguine’), seler naciowy o żółtawym zabarwieniu liści (Apium graveolens ‘Golden Spartan’), pomidor produkujący dużą ilość małych czerwonych owoców (Lycopersicon esculentum ‘Koralik’) oraz przeróżne odmiany dyń dające piękne kwiaty i ciekawie wyglądające owoce.

Przygotowanie gleby pod ogródek warzywny

Zanim przystąpimy do wysiania roślin, należy przygotować odpowiednio glebę. Powinna być ona żyzna, gdyż warzywa mają wysokie wymagania pokarmowe. Najlepiej, gdy ziemię przekopiemy z kompostem. Można też użyć obornika. Gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości naturalnego nawozu, glebę zasilamy nawozami mineralnym.

Zobacz także: Jak stosować zioła i przyprawy?

Siew roślin

REKLAMA

Dla łatwiejszej pielęgnacji i porządku na naszym warzywniku, najlepiej siać nasiona w rzędach, co ok. 30 cm, do rowków o głębokości 1 cm. Pamiętajmy by rośliny o podobnych wymaganiach, znajdowały się na tym samym zagonie. I tak: por, seler pomidor, sałata, ogórek dynie i kapusty mają największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Druga grupę stanowi: marchew, buraki, cebule, rzodkiew oraz rośliny przyprawowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najmniej wymagające są warzywa z grupy roślin motylkowych (groch, soczewica). W uprawie warzywnika ważne jest stosowanie płodozmianu. Metoda ta polega ona na corocznym, planowym zmianowaniem gatunków roślin na określonej powierzchni uprawy, tak by z gleby co sezon pobierane były inne składniki pokarmowe, potrzebne dla określonej grupy roślin. Kolejną ważną zasadą jest tzw. uprawa współrzędna. Polega na uprawie obok siebie roślin wpływających na siebie korzystnie. Marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami. Doskonale w sąsiedztwie cebuli czują się także buraki, pomidory i truskawki. Dla kapusty dobrym towarzystwem są buraki sałata i seler. Dynie warto sadzić z kukurydzą i fasolą.

Pielęgnacja ogródka warzywnego

Pielęgnacja polega głównie na zapewnieniu roślinom odpowiedniej przestrzeni do wzrostu. Dlatego też często należy wykonywać zabiegi polegające na pieleniu chwastów i przerywaniu zasiewów, aby zapewnić im dobry dostęp do światła i powietrza. W gorętsze dni nie zapominajmy o podlewaniu warzyw, gdyż jak wszystkie rośliny potrzebują do życia wody. 

Zobacz także: Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?

Czas zbioru poszczególnych warzyw

Z popularnych gatunków, których jadalnymi korzeniami możemy cieszyć się najwcześniej jest rzodkiewka (zbiór od wiosny). W czerwcu odpowiednia będzie rzepa i kalarepa. Od lata do jesieni zbierać można buraki, ziemniaki i marchew. Pietruszka i seler będą dojrzałe jesienią. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na etykietach poszczególnych gatunków i odmian warzyw.

Ochrona warzyw

Istnieje wiele sposobów ochrony roślin, mniej lub bardziej ekologicznych. Jednak najlepszym naturalnym sposobem walki ze szkodnikami jest stosowanie płodozmianu, coroczna uprawa warzywnika w różnych miejscach w ogrodzie, oraz zestawianie warzyw w grupy oddziałujące pozytywnie na siebie, odstraszając niepożądanych intruzów..

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA