Co powinieneś wiedzieć o roślinach użytkowych?
REKLAMA
REKLAMA
W polskich warunkach hodowla roślin użytkowych jest nie lada wyzwaniem. Wielu hodowców traktuje je jako swego rodzaju hobby, sprawdzian własnych umiejętności. Nie pełnią one u nas przynależnych sobie funkcji. Nie dają bowiem owoców, ale za to są niesamowitą ozdobą domów. Z pewnością nie da się przejść koło nich obojętnie. Może właśnie dlatego
REKLAMA
Polacy tak chętnie je kupują, mimo że pielęgnacja tych roślin wymaga od nich niesamowitego zaangażowania i pracy.
Zobacz także: Kiedy przesadzać?
Hodowla domowa
REKLAMA
W domu jest niesamowicie trudno zapewnić roślinom właściwe warunki hodowlane, co wynika niejako z właściwości naszego klimatu. Rośliny egzotyczne występują najczęściej w lasach tropikalnych, gdzie jest ciepło i wilgotno. W zwykłym pomieszczeniu nie ma możliwości stworzenia podobnych warunków.
Najtrudniej jest w okresie jesienno-zimowym. Wówczas to rośliny użytkowe przechodzą w stan spoczynku. Potrzebują dużo światła, ale za to niższej temperatury, około 15 C – podczas gdy w naszych domach temperatura w tym okresie jest najczęściej znacznie wyższa. Dlatego też zwykle zimą rośliny egzotyczne gubią liście, troszkę przysychają. Jeżeli uda im się przetrwać ten trudny dla nich okres, to odżyją z pewnością na wiosnę.
Jeżeli zaś chodzi o podlewanie – to nie ma z tym większego problemu, nie potrzebują one wielkich ilości wody. Podobnie jest z glebą. Co najwyżej do standardowej gleby możemy dodać odrobinę gliny.
Zobacz także: Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na uprawę hydroponiczną?
Rozmnażanie roślin egzotycznych
Rośliny te bardzo trudno rozmnaża się w warunkach domowych, więc jest raczej mało prawdopodobne, że zwykłemu hodowcy powiedzie się ten proces. Można je rozmnażać zarówno generatywnie, jak i wegetatywnie, ale wymaga to specjalnych urządzeń oraz warunków, które trudno jest zapewnić w zwykłym mieszkaniu.
Zastosowanie
Ponieważ z reguły są to rośliny bardzo duże, znacznie lepiej nadają się do ozdoby willi, basenów czy biur niż zwykłych mieszkań. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup tego typu rośliny.
Przykłady
- bambus (występuje głównie w dalekiej Azji; zakwita dopiero po kilkudziesięciu latach; pędów bambusa używano jako narzędzia tortur);
- papryka roczna (mają zielone, czerwone albo żółte owoce);
- cytryna (w domu hoduje się jej karłowatą odmianę);
- pomarańcza miniaturowa (jej owoce nie dojrzewają do końca, mają zwykle lekko kwaskowaty smak);
- oliwka europejska (pochodzi z Bliskiego Wschodu; owoce są gorzkie i nie nadają się do jedzenia).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.