REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinieneś wiedzieć o roślinach użytkowych?

Magdalena Pytkowska
Cytrusy.
Cytrusy.

REKLAMA

REKLAMA

Znacznie częściej spotyka je się pod nazwą roślin egzotycznych.

W polskich warunkach hodowla roślin użytkowych jest nie lada wyzwaniem. Wielu hodowców traktuje je jako swego rodzaju hobby, sprawdzian własnych umiejętności. Nie pełnią one u nas przynależnych sobie funkcji. Nie dają bowiem owoców, ale za to są niesamowitą ozdobą domów. Z pewnością nie da się przejść koło nich obojętnie. Może właśnie dlatego

REKLAMA

Polacy tak chętnie je kupują, mimo że pielęgnacja tych roślin wymaga od nich niesamowitego zaangażowania i pracy.

Zobacz także: Kiedy przesadzać?

Hodowla domowa

REKLAMA

W domu jest niesamowicie trudno zapewnić roślinom właściwe warunki hodowlane, co wynika niejako z właściwości naszego klimatu. Rośliny egzotyczne występują najczęściej w lasach tropikalnych, gdzie jest ciepło i wilgotno. W zwykłym pomieszczeniu nie ma możliwości stworzenia podobnych warunków.

Najtrudniej jest w okresie jesienno-zimowym. Wówczas to rośliny użytkowe przechodzą w stan spoczynku. Potrzebują dużo światła, ale za to niższej temperatury, około 15 C – podczas gdy w naszych domach temperatura w tym okresie jest najczęściej znacznie wyższa. Dlatego też zwykle zimą rośliny egzotyczne gubią liście, troszkę przysychają. Jeżeli uda im się przetrwać ten trudny dla nich okres, to odżyją z pewnością na wiosnę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zaś chodzi o podlewanie – to nie ma z tym większego problemu, nie potrzebują one wielkich ilości wody. Podobnie jest z glebą. Co najwyżej do standardowej gleby możemy dodać odrobinę gliny. 

Zobacz także: Jak przestawić rośliny z uprawy w ziemi na uprawę hydroponiczną?

Rozmnażanie roślin egzotycznych

Rośliny te bardzo trudno rozmnaża się w warunkach domowych, więc jest raczej mało prawdopodobne, że zwykłemu hodowcy powiedzie się ten proces. Można je rozmnażać zarówno generatywnie, jak i wegetatywnie, ale wymaga to specjalnych urządzeń oraz warunków, które trudno jest zapewnić w zwykłym mieszkaniu.

Zastosowanie

Ponieważ z reguły są to rośliny bardzo duże, znacznie lepiej nadają się do ozdoby willi, basenów czy biur niż zwykłych mieszkań. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup tego typu rośliny.

Przykłady

  • bambus (występuje głównie w dalekiej Azji; zakwita dopiero po kilkudziesięciu latach; pędów bambusa używano jako narzędzia tortur);
  • papryka roczna (mają zielone, czerwone albo żółte owoce);
  • cytryna (w domu hoduje się jej karłowatą odmianę);
  • pomarańcza miniaturowa (jej owoce nie dojrzewają do końca, mają zwykle lekko kwaskowaty smak);
  • oliwka europejska (pochodzi z Bliskiego Wschodu; owoce są gorzkie i nie nadają się do jedzenia).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA