REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o ogrodzie zimowym?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Aleksandra Bugno
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
Projektując przyszły ogród zimowy, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ogród zimowy to architektoniczna forma, gdzie spotykają się ludzie jako użytkownicy, rośliny jako materiał ożywiony i światło słoneczne. Ogród zimowy staje się miniaturowym środowiskiem życia, dzięki któremu możemy się cieszyć widokiem wschodzącego słońca, w jasnym, pełnym światła miejscu łączącym ogród i dom.

Również w zimnych porach roku jest on pokojem, oazą zieleni i centrum spotkań dla całej rodziny. Prawidłowo zaplanowany, wybudowany przy użyciu nowoczesnych materiałów, ogród zimowy pełni rolę pomieszczenia gromadzącego ciepło dla całego domu i może także znacznie obniżyć zużycie energii

REKLAMA

Zobacz także: Projekt ogrodu

Zalety ogrodu zimowego

Głównymi zaletami ogrodów zimowych jest: zwiększenie atrakcyjności architektury budynku, poprawa i komfort mieszkania, wypoczynek i relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok, powiększenie powierzchni mieszkalnej, poprawa bilansu cieplnego budynku, stabilizacja wilgotności powietrza w pomieszczeniach, bezpieczna możliwość korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się na działanie wiatru i zimna przez cały rok, specyficzny mikroklimat, duże natlenienie pomieszczenia, możliwość hodowli egzotycznych roślin.

Zobacz także: Ogród angielski

Dobór roślin i wyposażenia do ogrodu zimowego

Projektując przyszły ogród, należy pamiętać, że celem jest stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i zieleni. Miejsce ustawienia roślin, naczynia dla nich, struktura podłoża oraz oddziaływanie poszczególnych okazów, a także wyposażenie wnętrza, zależnie od jego przeznaczenia - to podstawowe założenia kształtowania ogrodu. Wielu posiadaczy ogrodów zimowych marzy o tym, by przez cały rok przebywać w zielonym raju z mnóstwem kwiatów. Aby to marzenie mogło się spełnić, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia. Należy dobrać odpowiednie meble, a nie wszystkie nadają się do ogrodu zimowego, w którym występują bardzo znaczne wahania wilgotności powietrza, a także bardzo intensywne nasłonecznienie. Odpowiednie są dla niego wszelkie meble ogrodowe, przeznaczone do użytku w podobnych warunkach klimatycznych. Piękne i wytrzymałe są meble z wikliny. Możliwe jest także stosowanie drewna, stali, innych metali, marmuru lub szkła. Natomiast krzesła i fotele z tekstylnymi obiciami nadają się tu do użytku tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ obicia płowieją i "kruszeją". Meble rattanowe, idealnie komponują się z konstrukcją ogrodu zimowego i dają wyjątkowy klimat każdemu wnętrzu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe rośliny stosowane w ogrodach zimowych:

– pnącza i rośliny o zwieszających się pędach (bluszcze, cisus australijski, jaśmin lekarski, tunbergia, winnik zmienny);

– rośliny, które lubią chłód (temperatura zimą 10°C): gatunki wysokie: araukaria chilijska, chamaerops niski (karłatka), cytrusy, dracena obrzeżona, fatsja japońska, granatowiec właściwy, kamelia japońska, kordylina australijska, oleander pospolity, wawrzyn (laur) szlachetny, zaślaz mieszańcowy; gatunki średniowysokie: asparagusy (szparagi), aspidistra wyniosła, ardizja, azalia indyjska, cymbidium, fatsjobluszcz lizjański, kliwia pomarańczowa, pierwiosnek kubkowaty; gatunki niskie: orliczka, paprotnik sierpowaty, soleirolia, trzykrotki, zielistki.

Zobacz także: Piękny ogród zimą

– rośliny, które wolą ciepło (temperatura zimą 20°C): gatunki wysokie: chamedora, figowiec (fikus) benjamina, gardenia, kordylina krzewiasta, róża chińska, szeflery; gatunki średniowysokie: afelandra czworokątna, aglaonemy, ananas właściwy (jadalny), anturium, begonia królewska, difenbachie, echmea wstęgowata, friezea lśniąca, guzmania, nefrolepisy, niedośpian ognisty (hypoestes), pokrzywiec szorstkowłosy, sansewieria gwinejska, skrzydłokwiat; gatunki niskie: adiantum, begonia Bowera, begonia zimowa, figowiec (fikus) pnący, fitonie, kaladium, kalatea, maranta białounerwiona, namatantus, peperomia kędzierzawa, pilee, sępolia fiołkowa (fiołek afrykański), skrętniki, skrytokwiaty, widliczki; pnącza i rośliny o zwieszających się pędach: alamanda pnąca, bluszcz kanaryjski, bugenwilla gładka, cisus rombolistny, dawalia, displadenia, epipremnum złociste, filodendrony, hoja różowa, kledodendrum Thomsona, kolumnea, męczennice, mikania potrójna, monstery, plektrantus południowy, scindapsus złoty, syngonium; rośliny wodne i błotne: hiacynt wodny, cibory (papirusy), grzybienie i rośliny akwariowe.

Pielęgnacja

Opieka nad roślinami w szklarni wymaga oczywiście nieco więcej wysiłku niż w zwykłym ogrodzie, rośliny za szkłem są w znacznej mierze osłonięte przed zmienną pogodą, są jednak całkowicie zdane na naszą pomoc pod innymi względami. Oznacza to, że trzeba im zapewnić wodę, nawozy, a okresowo ogrzewanie, światło, powietrze, podpórki – i to nie w dowolnym czasie i dowolnym zakresie, ale odpowiednio do konkretnych potrzeb roślin. Musimy znać te potrzeby, a więc mieć pewne doświadczenie. Brzmi to groźnie dla nowicjuszy, ale jest tak tylko na pozór. Prace można sobie znacznie ułatwić albo nawet zautomatyzować niektóre zabiegi pielęgnacyjne za pomocą mało skomplikowanych środków technicznych i urządzeń.

Zobacz także:  Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA