REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co posadzić na podmokłej działce?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Problem stale podmokłego lub często zalewanego terenu działki często może zniechęcić do założenia ogrodu. Najprostszym sposobem na nadmiernie wilgotne gleby jest dobór roślin, które lubią takie stanowiska.
Problem stale podmokłego lub często zalewanego terenu działki często może zniechęcić do założenia ogrodu. Najprostszym sposobem na nadmiernie wilgotne gleby jest dobór roślin, które lubią takie stanowiska.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problem stale podmokłego lub często zalewanego terenu działki często może zniechęcić do założenia ogrodu. Najprostszym sposobem na nadmiernie wilgotne gleby jest dobór roślin, które lubią takie stanowiska. Odporne oraz atrakcyjne gatunki i odmiany znajdziemy wśród drzew i krzewów ozdobnych.

Gdy działka znajduje się w pobliżu spadku, z którego często będą spływać wody opadowe bądź mamy na niej wysoki poziom wód gruntowych lub też gleba jest słabo przepuszczalna, musimy liczyć się z trwałym lub czasowym zalewaniem. W ekstremalnych przypadkach jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykorzystanie technologii drenujących. Jeśli teren jest tylko lekko lub czasowo podmokły, najprostszym sposobem na nadmiernie wilgotne gleby jest dobór do ogrodu roślin, które lubią takie stanowiska. Dzięki temu w naturalny sposób możemy w znacznym stopniu ograniczyć nadmiar wilgoci w glebie.

REKLAMA

Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

Jakie drzewa zniosą podmokłą glebę?

Drzewa iglaste znoszące stale podmokłe gleby:

REKLAMA

• Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) – szybko rosnące drzewo z prostym pniem i o strzelistym pokroju. Igły są miękkie, jasnozielone i delikatne, jesienią żółkną i opadają. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Nadaje się do większych ogrodów.
• Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – drzewo o średniej sile wzrostu, dorastające do kilkunastu metrów wysokości. Korona początkowo stożkowata, później szersza i zaokrąglona. Igły opadające na zimę, miękkie i jasnozielone, jesienią rudobrązowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na mocno wilgotnych glebach możemy posadzić także żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) oraz choinę kanadyjską (Tsuga canadensis) w różnych odmianach.

Drzewa liściaste tolerujące czasowo podmokłe gleby to między innymi:

• Klon jesionolistny (Acer negundo), Klon czerwony (Acer rubrum), Olcha szara (Alnus incana), Olcha czarna (Alnus glutinosa), Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), Wierzby (Salix), Topole (Populus), Wiąz polny (Ulmus minor), Czeremcha pospolita (Prunus padus), Grójecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum).

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Odporne i atrakcyjne krzewy na podmokłe gleby:

• Dereń biały w odmianach (Cornus alba) – czerwone pędy i pstre liście,
• Dereń rozłogowy (Cornus stolonifera) – żółtawe pędy
• Kalina koralowa w odmianach (Viburnum opulus) – białe, efektowne, kuliste kwiaty
• Bez czarny (Sambucus nigra)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA