Jak założyć łąkę kwietną?
REKLAMA
REKLAMA
Łąka, czyli co?
REKLAMA
Znane wszystkim łąki są wieloletnimi użytkami zielonymi, w skład których wchodzą różne gatunki traw i roślin kwitnących. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki łąk kwietnych. Warto upewnić się jednak, czy mieszanka pochodzi od wyspecjalizowanej, znanej firmy. Bardziej wytrawni ogrodnicy mogą pokusić się o samodzielne skomponowanie składu mieszanki nasion. Łąka kwietna będzie dekoracyjna przez całe lato, jeśli dobierzemy gatunki długo kwitnące.
Najczęściej w skład mieszanki na łąki kwietne wchodzą nasiona złocienia polnego, wyki ptasiej, maku polnego, chabra bławatka, czy rumianu polnego. W innych przypadkach rośliny te uważane są za chwasty ogrodowe i uporczywie zwalczane. W przypadku łąki kwietnej są podstawą całego założenia.
Wybór miejsca
Łąkę kwietną najlepiej zakładać na glebach raczej lekkich i ubogich. Takie warunki pobudzą rośliny do lepszego kwitnienia. Odpowiednio dobrane stanowisko sprawi, że pielęgnacja łąki kwietnej ograniczy się do koszenia jesieni przekwitłych roślin. Nie trzeba łąki odchwaszczać, podlewać ani nawozić.
Przygotowanie gleby i wysiew
Najpierw przekopujemy i dokładnie odchwaszczamy podłoże. Następnie wszystko wyrównujemy, zagrabiamy i w spulchnioną glebę wysiewamy mieszankę nasion. Siejemy około 3 do 5 g nasion na metr kwadratowy. Na koniec wszystko jeszcze raz zagrabiamy. Gatunki powszechnie rosnące w naszym kraju wysiewa się w połowie kwietnia. Inne, ciepłolubne lepiej wysiać w połowie maja.
Zobacz także: Jak efektywnie urządzić ogród?
Pielęgnacja
Łąki nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji. Ogranicza się ona do skoszenia jesienią przekwitłych roślin. Skoszone resztki pozostawiamy na dwa tygodnie by wszystkie pozostałe na pędach nasiona zdążyły się wysiać. Dzięki temu łąka będzie mogła odnowić się w przyszłym sezonie. W nowym sezonie możemy dosiać nasiona w miejscach, gdzie zauważymy puste miejsca.
Zobacz także: Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA