REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są rośliny okrywowe?

Aleksandra Bugno
Sztuka Projektowania Wnętrz
Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.
Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny okrywowe, to niskie rośliny zadarniające o pełzających i przewisających pędach okrywowych bardzo szybko zakorzeniających się w glebie. Obecnie rośliny okrywowe stają się alternatywą dla trawnika w naszych przydomowych ogrodach.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Są znakomita alternatywą do ogrodów przydomowych zamiast standardowego trawnika, spełniając bowiem podobne funkcje, osłaniają glebę pod wyższymi roślinami i ograniczają rozwój chwastów. Ich stosowanie ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych, często mają także większe wartości dekoracyjne niż zwykły trawnik, gdyż większość z nich kwitnie, lub ma trwale kolorowe liście, tworząc na ziemi barwne kobierce, ponadto nie wymagają regularnego koszenia.

REKLAMA

Wiele ich gatunków doskonale nadaje się także do ogrodów skalnych. Wśród roślin okrywowych znajdują się zarówno byliny, jak i krzewinki i małe krzewy. Bardzo korzystne jest także stosowanie roślin okrywowych w miejscach trudnych do koszenia, na stromych skarpach lub w zagłębieniach terenu.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Kolejną zaletą roślin okrywowych jest to, że łatwo się rozrastają, pozostając jednocześnie bardzo dekoracyjną formą płaszczyzn dywanowych w naszym ogrodzie o stosunkowo neutralnym zastosowaniu. Warto je potraktować jako wypełnienie rabat i sadzić między wyższymi roślinami, szczególnie tymi, kwitnącymi dopiero późną wiosną. Dzięki roślinom okrywowym rabata nie będzie pusta zaraz na początku sezonu.

Jakie rośliny okrywowe wybrać?

REKLAMA

Należy wybierać takie rośliny okrywowe, które nie są wysokie (dorastają najwyżej do 15 cm) i łatwo się rozprzestrzeniają, płożąc po powierzchni ziemi. Jednocześnie powinny być na tyle delikatne, aby nie tworzyły zbitej darni ani gęstej plątaniny pędów, przez którą trudno się będzie przebić innym roślinom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na stanowiska słoneczne i do półcienia najlepiej nadaje się: acena drobnolistna, gęsiówka kaukaska, karmnik ościsty, rozchodniki, macierzanki, tojeść rozesłana, truskawka ozdobna, bodziszek czerwony i korzeniasty, czyściec wełnisty, dębik ośmiopłatkowy, irga Dammera, płomyk szydlasty, rogownica kutnerowata, trzmielina Fortune’a oraz jałowiec rozesłany i liczne odmiany jałowca płożącego i pospolitego. 

Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Na stanowiskach zacienionych najlepiej posadzić: bluszczyk kurdybanek Variegata, dąbrówka rozłogowa, jasnota plamista, kopytnik pospolity, poziomkówka indyjska, tiarella ogrodowa, ułudka wiosenna, zawilec gajowy, barwinek pospolity, gajowiec żółty, podagrycznik pospolity Variegatum, pragnia syberyjska, runianka japońska, trzmielina Fortune’a, ułudka wiosenna.

Do obsadzenia roślinami okrywowymi 1 m² powierzchni ogrodu potrzeba zwykle kilku krzewów lub kilkunastu bylin. Przed ich posadzeniem należy bardzo starannie odchwaścić podłoże, bo później, gdy rośliny się zagęszczą, usuwanie chwastów będzie bardzo kłopotliwe.

Ważne wskazówki projektowe

Przy projektowaniu miejsca do obsadzenia roślinami okrywowymi, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • dobranie rośliny do panujących warunków (nasłonecznienie, podłoże, wilgotność, zasobność w składniki pokarmowe, klimat);
  • do obsadzania małych powierzchni wykorzystujemy rośliny niższe i słabiej rosnące, natomiast na większe odwrotnie;
  • rozstawa roślin musi uwzględniać ekspansywność danej rośliny;
  • na większych obszarach lepiej stosować obsadzenia wielogatunkowe;
  • wokół drzew sadzimy rośliny o płytkim systemie korzeniowym;
  • po wysadzeniu roślin obsypujemy je ściółką.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA