REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu

Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Kostka brukowa.
Kostka brukowa.

REKLAMA

REKLAMA

Nawierzchnia w ogrodzie spełnia bardzo ważne zadanie. Od jej wyboru zależy jakość komunikacji w obrębie naszej działki. Dobrze zaprojektowana i wykonana będzie nam służyć przez lata.

Na początek najważniejsze jest określenie przeznaczenia danego areału pod projektowaną nawierzchnię. W miejscach narażonych na duże obciążenia (poruszanie się samochodem) sprawdzą się nawierzchnie utwardzane np. z kostki brukowej.

REKLAMA

Dopasuj kostkę do otoczenia

Podczas wyboru odpowiedniej kostki powinnyśmy także pamiętać o stronie estetycznej projektowanej nawierzchni, a więc czy dana kostka będzie odpowiednio dopasowana kształtem, kolorystyką czy fakturą do otoczenia, tak by tworzyć z nim harmonijną całość. Ważny jest także sposób użytkowania danej przestrzeni, czy będzie to nawierzchnia podjazdu do garażu, parkingu, czy dla samochodów - warto wtedy wybrać tzw. kostki ekologiczne o ażurowej strukturze (posiadają one duże wypusty dystansowe). Nawierzchnie z nich są przepuszczalne, co pozwala na przesiąkanie wód opadowych do podłoża oraz stwarza zielone, biologiczne czynne powierzchnie poprzerastane roślinnością. 

Zobacz także: Jaką powierzchnię tarasową wybrać

Po wyborze materiału, warto zapytać producenta o parametry surowca, gdyż to zaoszczędzi nam nieprzyjemnych niespodzianek. Pytajmy o mrozoodporność, nasiąkliwość (nie powinna chłonąć wody), wytrzymałość na obciążenia oraz czas gwarancji.

Jak dbać o kostkę brukową

Kiedy nasza nawierzchnia jest już położona, kolejnym ważnym aspektem staje się jej ochrona i czyszczenie. Zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Proces czyszczenia kostki składa się z kilku etapów z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Są to maszyny do doczyszczania tzw. szorowarki wolno obrotowe z odpowiednimi szczotkami. W pierwszej kolejności usuwa się wierzchnie, bieżące zabrudzenia - zazwyczaj pochodzenia tłuszczowego. Następnie przechodzi się do usuwania głębokich, silnych zabrudzeń. Przed konserwacją bruku należy go jeszcze zabezpieczyć profesjonalnym środkiem bio i grzybobójczym. Aplikacja ta ma za zadanie chronić kostkę brukową przed mchem i porostami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Można także walczyć z zabrudzeniami naszej nawierzchni na własną rękę Kostkę brukową należy, co pewien czas zmywać z wykorzystaniem delikatnych detergentów i myjki niskociśnieniowej. W okresie letnim należy ją także zamiatać twardą szczotką W sezonie zimowym ważne jest usuwanie zabrudzeń powstałych z kół samochodów, najczęściej są to pozostałości z soli używanej do posypywania dróg. Sól jest chemicznie agresywna i niszczy wierzchnią część naszego bruku. Dlatego należy, w miarę możliwości, usuwać śnieg nawieziony przez samochód. Należy dbać o drożność rynien, zacieki wody, kałuże spowodowane wadliwą instalacją powodują korozję betonu. Może to nas narazić na duże koszty związane z wymianą części bruku.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA