Najlepsza kostka brukowa do Twojego ogrodu
REKLAMA
REKLAMA
Na początek najważniejsze jest określenie przeznaczenia danego areału pod projektowaną nawierzchnię. W miejscach narażonych na duże obciążenia (poruszanie się samochodem) sprawdzą się nawierzchnie utwardzane np. z kostki brukowej.
REKLAMA
Dopasuj kostkę do otoczenia
Podczas wyboru odpowiedniej kostki powinnyśmy także pamiętać o stronie estetycznej projektowanej nawierzchni, a więc czy dana kostka będzie odpowiednio dopasowana kształtem, kolorystyką czy fakturą do otoczenia, tak by tworzyć z nim harmonijną całość. Ważny jest także sposób użytkowania danej przestrzeni, czy będzie to nawierzchnia podjazdu do garażu, parkingu, czy dla samochodów - warto wtedy wybrać tzw. kostki ekologiczne o ażurowej strukturze (posiadają one duże wypusty dystansowe). Nawierzchnie z nich są przepuszczalne, co pozwala na przesiąkanie wód opadowych do podłoża oraz stwarza zielone, biologiczne czynne powierzchnie poprzerastane roślinnością.
Zobacz także: Jaką powierzchnię tarasową wybrać
Po wyborze materiału, warto zapytać producenta o parametry surowca, gdyż to zaoszczędzi nam nieprzyjemnych niespodzianek. Pytajmy o mrozoodporność, nasiąkliwość (nie powinna chłonąć wody), wytrzymałość na obciążenia oraz czas gwarancji.
Jak dbać o kostkę brukową
Kiedy nasza nawierzchnia jest już położona, kolejnym ważnym aspektem staje się jej ochrona i czyszczenie. Zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Proces czyszczenia kostki składa się z kilku etapów z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Są to maszyny do doczyszczania tzw. szorowarki wolno obrotowe z odpowiednimi szczotkami. W pierwszej kolejności usuwa się wierzchnie, bieżące zabrudzenia - zazwyczaj pochodzenia tłuszczowego. Następnie przechodzi się do usuwania głębokich, silnych zabrudzeń. Przed konserwacją bruku należy go jeszcze zabezpieczyć profesjonalnym środkiem bio i grzybobójczym. Aplikacja ta ma za zadanie chronić kostkę brukową przed mchem i porostami.
Zobacz także: Ogrodowe trendy
Można także walczyć z zabrudzeniami naszej nawierzchni na własną rękę Kostkę brukową należy, co pewien czas zmywać z wykorzystaniem delikatnych detergentów i myjki niskociśnieniowej. W okresie letnim należy ją także zamiatać twardą szczotką W sezonie zimowym ważne jest usuwanie zabrudzeń powstałych z kół samochodów, najczęściej są to pozostałości z soli używanej do posypywania dróg. Sól jest chemicznie agresywna i niszczy wierzchnią część naszego bruku. Dlatego należy, w miarę możliwości, usuwać śnieg nawieziony przez samochód. Należy dbać o drożność rynien, zacieki wody, kałuże spowodowane wadliwą instalacją powodują korozję betonu. Może to nas narazić na duże koszty związane z wymianą części bruku.
Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.