REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany.
Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany.

REKLAMA

REKLAMA

Szkodniki w ogrodzie – ogród to miejsce tętniące życiem, jednak nie każdy mieszkaniec jest tu mile widziany. Niektóre organizmy przynoszą wiele szkód. Ich działalność naraża na straty właścicieli ogrodów. Szkodniki mogą niszczyć rośliny, zjadać plony, a nawet deformować teren. Radzimy jak się pozbyć szkodników z naszego ogrodu.

Norniki zwyczajne

Wśród zwierząt szkodnikami są najczęściej gryzonie. Jedne z nich to norniki zwyczajne. Rozmnażają się szybko i nie posiadają wrogów w ogrodzie, dlatego też mogą przyczynić się w znacznym stopniu do spustoszenia naszych upraw. W zimie często pomieszkują w kopczykach chroniących rośliny przed mrozem. Ich największym przysmakiem są rośliny cebulowe. Ekologiczną metodą pozbycia się norników jest obsadzenie granic działki gorczycą lub czarnym bzem, których zapach odstrasza gryzonie. Pomocnym zwierzęciem może okazać się kot, polujący na te szkodniki. Gdy naturalne metody nie pomogą , należy zastosować chemiczne trutki.

REKLAMA

Karczowniki

Kolejnymi gryzoniami są karczowniki (szczury wodne).Lubią one obgryzać korzenie drzew i krzewów, a ich przysmakiem są rośliny cebulowe. Aby się ich pozbyć , należy postępować jak w przypadku nornic. Dodatkowo do nor można wkładać aromatyczne rośliny, takie jak liście czarnego bzu, orzecha włoskiego czy ząbki czosnku.

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Krety

Najpopularniejszymi szkodnikami pojawiającymi się choć raz w każdym ogrodzie są krety. Kopiąc podziemne korytarze, uszkadzają system korzeniowy roślin i pozostawiają po swojej wędrówce kopczyki w najmniej odpowiednich dla nas miejscach, niszcząc przy tym trawnik. Pozbycie się kretów nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy pamiętać, że krety objęte są ochroną i nie wolno ich zabijać. Najlepszą zatem metodą jest wypędzenie ich z naszego ogródka hałasem. Należy wbić metalowy pręt w kopczyk i zawiesić na nim puszkę. Hałas tworzący się pod wpływem wiatru przechodzi do tunelu powodując drgania, co odstrasza szkodniki.

Ślimaki

Mniejszymi zwierzętami niszczącymi nasze rośliny są ślimaki. Najczęściej możemy zauważyć je w ogrodzie późną wiosną oraz wczesną jesienią. Łupem ślimaków najczęściej padają liście roślin, zarówno młodych jak i starszych (funkii, bergenii, lilii). Ze ślimakami można walczyć, usypując im bariery (z popiołu, trocin, żwiru) lub stosując wabik, którym jest piwo .Gdy to nie pomoże, pozostaje nam zaopatrzyć się w środki przeciwko ślimakom dostępne w sklepach ze środkami ochrony roślin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mszyce

Do popularnych szkodników ogrodowych, zaliczyć można mszyce. Choć są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele, mogą wyrządzić wiele szkód. Żerują na wielu roślinach, żywiąc się ich sokiem. Najczęściej atakują drzewa brzoskwini, krzewy róż i ziemniaki. Przez nakłucia które tworzą, roślina słabnie i jest narażona na wirusy i grzyby. Niewielkie rozmiary mszyc utrudniają ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem tych owadów są biedronki, muchołówki i szczypawki. Odstraszyć je można rozsypując naftalinę bądź sadząc rumian szlachetny nieopodal narażonych na ich żer roślin. W sklepach ogrodniczych dostępna jest także szeroka gama oprysków przeciw mszycom.

Zobacz także: Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Mrówki

REKLAMA

Owadami żyjącymi w symbiozie z mszycami są mrówki. Pozornie nieszkodliwe, w większych ilościach wpływają negatywnie na nasze rośliny, naruszając ich system korzeniowy. Mogą uszkadzać także drewniane konstrukcje w ogrodzie. Odstraszające działanie na mrówki mają mięta, lawenda, tymianek i majeranek. Ponadto możemy stosować gotowe preparaty chemiczne dostępne na rynku.

Gdy w naszym ogrodzie niespodziewanie zagości któryś z opisanych szkodników, zanim przejdziemy do chemicznych metod ich zwalczania, często prostszych do zaaplikowania, warto spróbować ekologicznych rozwiązań, które nie zaburzą naturalnego ekosystemu panującego w naszej zielonej oazie spokoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA