Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Norniki zwyczajne
Wśród zwierząt szkodnikami są najczęściej gryzonie. Jedne z nich to norniki zwyczajne. Rozmnażają się szybko i nie posiadają wrogów w ogrodzie, dlatego też mogą przyczynić się w znacznym stopniu do spustoszenia naszych upraw. W zimie często pomieszkują w kopczykach chroniących rośliny przed mrozem. Ich największym przysmakiem są rośliny cebulowe. Ekologiczną metodą pozbycia się norników jest obsadzenie granic działki gorczycą lub czarnym bzem, których zapach odstrasza gryzonie. Pomocnym zwierzęciem może okazać się kot, polujący na te szkodniki. Gdy naturalne metody nie pomogą , należy zastosować chemiczne trutki.
REKLAMA
Karczowniki
Kolejnymi gryzoniami są karczowniki (szczury wodne).Lubią one obgryzać korzenie drzew i krzewów, a ich przysmakiem są rośliny cebulowe. Aby się ich pozbyć , należy postępować jak w przypadku nornic. Dodatkowo do nor można wkładać aromatyczne rośliny, takie jak liście czarnego bzu, orzecha włoskiego czy ząbki czosnku.
Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich
Krety
Najpopularniejszymi szkodnikami pojawiającymi się choć raz w każdym ogrodzie są krety. Kopiąc podziemne korytarze, uszkadzają system korzeniowy roślin i pozostawiają po swojej wędrówce kopczyki w najmniej odpowiednich dla nas miejscach, niszcząc przy tym trawnik. Pozbycie się kretów nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy pamiętać, że krety objęte są ochroną i nie wolno ich zabijać. Najlepszą zatem metodą jest wypędzenie ich z naszego ogródka hałasem. Należy wbić metalowy pręt w kopczyk i zawiesić na nim puszkę. Hałas tworzący się pod wpływem wiatru przechodzi do tunelu powodując drgania, co odstrasza szkodniki.
Ślimaki
Mniejszymi zwierzętami niszczącymi nasze rośliny są ślimaki. Najczęściej możemy zauważyć je w ogrodzie późną wiosną oraz wczesną jesienią. Łupem ślimaków najczęściej padają liście roślin, zarówno młodych jak i starszych (funkii, bergenii, lilii). Ze ślimakami można walczyć, usypując im bariery (z popiołu, trocin, żwiru) lub stosując wabik, którym jest piwo .Gdy to nie pomoże, pozostaje nam zaopatrzyć się w środki przeciwko ślimakom dostępne w sklepach ze środkami ochrony roślin.
Mszyce
Do popularnych szkodników ogrodowych, zaliczyć można mszyce. Choć są to owady małe, o miękkim i delikatnym ciele, mogą wyrządzić wiele szkód. Żerują na wielu roślinach, żywiąc się ich sokiem. Najczęściej atakują drzewa brzoskwini, krzewy róż i ziemniaki. Przez nakłucia które tworzą, roślina słabnie i jest narażona na wirusy i grzyby. Niewielkie rozmiary mszyc utrudniają ich zwalczanie. Naturalnym wrogiem tych owadów są biedronki, muchołówki i szczypawki. Odstraszyć je można rozsypując naftalinę bądź sadząc rumian szlachetny nieopodal narażonych na ich żer roślin. W sklepach ogrodniczych dostępna jest także szeroka gama oprysków przeciw mszycom.
Zobacz także: Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?
Mrówki
REKLAMA
Owadami żyjącymi w symbiozie z mszycami są mrówki. Pozornie nieszkodliwe, w większych ilościach wpływają negatywnie na nasze rośliny, naruszając ich system korzeniowy. Mogą uszkadzać także drewniane konstrukcje w ogrodzie. Odstraszające działanie na mrówki mają mięta, lawenda, tymianek i majeranek. Ponadto możemy stosować gotowe preparaty chemiczne dostępne na rynku.
Gdy w naszym ogrodzie niespodziewanie zagości któryś z opisanych szkodników, zanim przejdziemy do chemicznych metod ich zwalczania, często prostszych do zaaplikowania, warto spróbować ekologicznych rozwiązań, które nie zaburzą naturalnego ekosystemu panującego w naszej zielonej oazie spokoju.
REKLAMA
REKLAMA