REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów. W wyjaśnieniu spornych kwestii pomoże znajomość przepisów kodeksu cywilnego, dobra wola lub regulaminy pracowniczych ogrodów działkowych.

Najczęstsze problemy

REKLAMA

• Przeszkadzające gałęzie zwieszające się nad naszą działką

W takim przypadku za usuniecie gałęzi w wyznaczonym przez nas terminie odpowiedzialny jest sąsiad. W celu usunięcia gałęzi sąsiad ma prawo wejść na naszą działkę. Jeśli tego nie zrobi, możemy obciąć gałęzie sami

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

• Owoce na gałęziach drzew przechodzących na naszą stronę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopóki owoce stanowią własność sąsiada. Może on zrywać je z przestrzeni nad ogrodzeniem po naszej stronie. W razie konieczności ma prawo nawet wejść na naszą działkę, ale będzie odpowiadał za wyrządzenie ewentualnych szkód. Owoce, które opadły możemy zebrać i wykorzystać. Nie możemy strząsać owoców z drzewa.

• Opadające liście i kwiaty zaśmiecające naszą działkę

W tej sytuacji właściciel roślin zaśmiecających sąsiednią posesję może zostać zobowiązany do posprzątania lub pokrycia kosztów prac porządkowych.

• Szkody powstałe wskutek złamania się konaru

W tym przypadku wszelkie szkody powinien naprawić właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo. Jeśli spadający konar uszkodził lub zniszczył przedmioty należące do nas, sąsiad musi odkupić uszkodzone mienie lub zapłacić odpowiednią sumę jako odszkodowanie.

Zobacz także: Jak chronić drzewa na placu budowy?

• Korzenie przerastające na naszą stronę

REKLAMA

Wszystkie korzenie, które znajdują się po naszej stronie, możemy usuwać bez uzgodnienia. Jednak obcięcie korzeni, czy gałęzi należy przeprowadzić tak, by nie spowodować uschnięcia drzewa lub krzewu. Jeśli po naszej interwencji roślina uschnie możemy odpowiadać za zniszczenie cudzej własności i zapłacić karę za naruszenie ustawy o ochronie przyrody – podobnie jak za zniszczenie lub usunięcie drzewa bez zezwolenia.

Wszelkie sporne kwestie najlepiej najpierw omawiać z sąsiadami. Przy sadzeniu drzew i krzewów sprawdzajmy też jakie odległości od ogrodzenia są dopuszczalne w stosownych przepisach. Najlepiej dowiedzieć się, jakie rozmiary osiąga dana roślina i wtedy posądzić ją w bezpiecznej dla wszystkich odległości od ogrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredytu zero procent nie będzie, inwestorzy na warszawskiej GPW są przekonani, że programu #naStart nie uda się wprowadzić

Początek tygodnia przyniósł niespotykany od dawna spadek notowań akcji spółek deweloperskich na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyjaśnienie jest proste: w trakcie weekendu w sprawie programu kredyt #naStart wypowiedział się Szymon Hołownia, zapowiadając, że Polska 2050 nie poprze tego projektu. Tym samym szanse na wprowadzenie go w znanym nam kształcie zaczynają spadać.

Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

REKLAMA

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

REKLAMA

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

REKLAMA