REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów. W wyjaśnieniu spornych kwestii pomoże znajomość przepisów kodeksu cywilnego, dobra wola lub regulaminy pracowniczych ogrodów działkowych.

Najczęstsze problemy

REKLAMA

• Przeszkadzające gałęzie zwieszające się nad naszą działką

W takim przypadku za usuniecie gałęzi w wyznaczonym przez nas terminie odpowiedzialny jest sąsiad. W celu usunięcia gałęzi sąsiad ma prawo wejść na naszą działkę. Jeśli tego nie zrobi, możemy obciąć gałęzie sami

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

• Owoce na gałęziach drzew przechodzących na naszą stronę

Dopóki owoce stanowią własność sąsiada. Może on zrywać je z przestrzeni nad ogrodzeniem po naszej stronie. W razie konieczności ma prawo nawet wejść na naszą działkę, ale będzie odpowiadał za wyrządzenie ewentualnych szkód. Owoce, które opadły możemy zebrać i wykorzystać. Nie możemy strząsać owoców z drzewa.

• Opadające liście i kwiaty zaśmiecające naszą działkę

W tej sytuacji właściciel roślin zaśmiecających sąsiednią posesję może zostać zobowiązany do posprzątania lub pokrycia kosztów prac porządkowych.

• Szkody powstałe wskutek złamania się konaru

W tym przypadku wszelkie szkody powinien naprawić właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo. Jeśli spadający konar uszkodził lub zniszczył przedmioty należące do nas, sąsiad musi odkupić uszkodzone mienie lub zapłacić odpowiednią sumę jako odszkodowanie.

Zobacz także: Jak chronić drzewa na placu budowy?

• Korzenie przerastające na naszą stronę

REKLAMA

Wszystkie korzenie, które znajdują się po naszej stronie, możemy usuwać bez uzgodnienia. Jednak obcięcie korzeni, czy gałęzi należy przeprowadzić tak, by nie spowodować uschnięcia drzewa lub krzewu. Jeśli po naszej interwencji roślina uschnie możemy odpowiadać za zniszczenie cudzej własności i zapłacić karę za naruszenie ustawy o ochronie przyrody – podobnie jak za zniszczenie lub usunięcie drzewa bez zezwolenia.

Wszelkie sporne kwestie najlepiej najpierw omawiać z sąsiadami. Przy sadzeniu drzew i krzewów sprawdzajmy też jakie odległości od ogrodzenia są dopuszczalne w stosownych przepisach. Najlepiej dowiedzieć się, jakie rozmiary osiąga dana roślina i wtedy posądzić ją w bezpiecznej dla wszystkich odległości od ogrodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA