REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami.
Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami.

REKLAMA

REKLAMA

Rabata stylizowana na ogród skalny tzw. skalniak, jest wciąż bardzo popularnym sposobem zagospodarowania ogrodowych zakątków. Aby ogródek taki wyglądał naturalnie warto zastanowić się nad właściwym wyborem miejsca, kamieni oraz form i pokrojów roślin. Poprzez przypadkowy dobór roślin i kamieni bardzo łatwo stworzyć karykaturę zamiast ozdoby.

O czym pamiętać na początku?

Bardzo ważny jest staranny dobór kamieni do skalniaka. Powinny one współgrać z barwami innych elementów ogrodu – elewacją budynku, ogrodzeniem, nawierzchniami, murkami. Do budowy skalniaka możemy wykorzystać skały, które znajdziemy w ogrodzie lub okolicy (np. pod powierzchnią ziemi) albo kupić je i ułożyć samodzielnie. Kamienie łamane, o naturalnie ostrych krawędziach, jakie spotyka się w górach będą najbardziej przypominać naturalne środowisko, w którym powstają skalne ogrody.

REKLAMA

W okolicach górskich najlepiej wykorzystywać skały, które znajdziemy w ogrodzie. Możne wtedy uzupełnić je mniejszymi kamieniami. Układając kamienie musimy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni dla roślin. Pozostawiając między nimi przestrzeń dla roślin.

Wybór miejsca i warunków?

REKLAMA

Najbardziej naturalnie ogród skalny będzie wyglądał na naturalnej skarpie lub wzniesieniu. Jeśli powierzchnia ogrodu jest plaska, najlepszym wyjściem będzie dostosowanie wysokości skalniaka do wielkości ogrodu. Może być on na przykład częścią ukształtowanego pagórka, który wzmocnimy kamieniami i nasadzeniami roślin skalnych.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zaplanowanie skalniaka w miejscu w pełni nasłonecznionym. Pozwoli to na posadzenie gatunków roślin kwitnących w różnych porach roku. Jeśli ogród znajduje się w półcieniu, wtedy między kamieniami można posadzić grupy paproci, zimozielone pnącza i niskie krzewy o przewisających pędach. Rośliny skalne przeważnie lubią wilgoć, ale nie znoszą wody stojącej lub długo utrzymującej się w okolicy korzeni. Dlatego podłoże musi być bardzo przepuszczalne.
Rośliny skalne preferują zasadowy odczyn (pH powyżej 7) podłoża. Idealnie będą się czuły wśród skał węglanowych (dolomitów, margli, wapieni).

Zobacz także: Jak unikać błędów w komponowaniu zieleni?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego nie robić?

• Nie budujmy skalniaka z polnych kamieni, gdyż nie stworzą one dobrej kompozycji ogrodu skalnego.

• Zwykła ziemia ogrodowa nie będzie dobra dla roślin skalnych. Musimy przygotować specjalne kamieniste podłoże. Konieczny jest dodatek grysu, tłucznia lub żwiru, aby poprawić przepuszczalność podłoża, które nie może być zbyt żyzne. Rośliny mogą wtedy zbyt bujnie się rozrosnąć i słabo kwitnąć.

• Rośliny najlepiej łączyć w grupy o podobnych wymaganiach.

• Trzeba pamiętać o proporcjach pomiędzy kamieniami i roślinami. Wśród kamieni lepiej będą się prezentować rośliny o zwartym, kulistym pokroju.

• Nie sadźmy na skalniakach drzew ani krzewów szybko rosnących, gdyż mogą zdominować całe założenie. Wybierajmy miniaturowe odmiany (np. wierzby) i wolno rosnące iglaki o kulistym pokroju.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA