Czy wierzby należy przycinać?
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele ozdobnych odmian wierzb o barwnych liściach lub o ciekawych pokrojach. Najczęściej są one szczepione na nie wysokich pniach i można posadzić je prawie w każdym ogrodzie lub nawet w pojemniku na tarasie.
REKLAMA
Popularne odmiany i cięcie
Najpopularniejsze są odmiany o płaczącym pokroju – np. Wierzba iwa `Kilmarnock`, `Pendula`, `Wierzba całolistna `Pendula`. Poszukiwane są też odmiany o barwnych liściach jak np. wierzba całolistna `Hakuro-Nishiki` o zielono–biało–różowych liściach, czy wierzba szwajcarska o omszonych i srebrzystych liściach.
Większość odmian wierzb potrzebuje przycinania i wpływa ono korzystnie na formowanie się krzewu. Cięcie pobudza wierzby do wytwarzania młodych pędów i liści. Dzięki temu drzewka zagęszczają się i można uformować z nich ładne, zaokrąglone lub parasolowate korony. Nie oznacza to, że rośliny nie cięte nie będą rosły, ale różnica w ich wyglądzie będzie znacząca.
Termin
Wierzby najlepiej przycinać wiosną po przekwitnięciu kwiatów, czyli popularnych kotków lub bazi. Wiosną rośliny maja najwięcej energii do wypuszczania nowych pędów i młodych liści. Niektóre odmiany (np. wierzba całolistna `Hakuro–Nishiki`) można spokojnie ciąć kilka razy w sezonie – wiosną i kilka razy latem. Częste cięcie spowoduje, że wierzby wytworzą wiele ładnie wybarwionych pędów i będą optymalnie zagęszczone. Łatwiej wtedy formować korony krzewów. Pamiętajmy jednak, że cięcie i formowanie należy zakończyć do końca sierpnia, aby roślina zdążyła zdrewnieć do zimy.
Zobacz także: Jak uprawiać oleander?
Przycinanie i zasilanie
Warto pamiętać, że po silnym cieciu rośliny szybciej zregenerują pędy, jeśli zasilimy je właściwymi dla nich nawozami. Najważniejsze dla wierzb jest nawożenie wiosenne, które ułatwia im start i rozpoczęcie wegetacji. W trakcie sezonu można dalej odżywiać rośliny, aby wytwarzały zdrowe i ładnie wybarwione liście. Odpowiednio odżywione krzewy są też odporniejsze na choroby.
Zobacz także: Jakich warunków potrzebuje kanna?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA