REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie ogrodu przy domu może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów do realizacji w życiu. Z właściwym przygotowaniem, dobrym rozpoznaniem terenu i starannym doborze roślin, twój ogród może stać się miejscem relaksu, radości a także dumy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci efektywnie zaprojektować wymarzony ogród przy domu.

Poznaj swoją działkę i glebę

To nie tylko kwestia orientacji z jakiego kierunku słońce najbardziej świeci na twój ogród. Zrozumienie topografii twojego terenu, jego nachylenia, kierunku przepływu wody podczas deszczu, a także jakości i pH gleby, jest kluczowe dla dobrego zaprojektowania ogrodu. Wiele roślin rośnie dobrze tylko np. w glebie kwaśnej. 

REKLAMA

Co to jest kwaśna gleba?

Kwaśna gleba to gleba, której poziom pH jest poniżej 7. Skala pH mierzy stężenie jonów wodoru (H+) w roztworze, a w tym przypadku w glebie. Skala ta biegnie od 0 do 14, gdzie 7 jest neutralne. Wartości poniżej 7 oznaczają środowisko kwasowe, a wartości powyżej 7 oznaczają środowisko zasadowe (lub alkaliczne).

Rodzaj gleby jest ważny dla rolników i ogrodników, ponieważ różne rośliny mają różne preferencje co do pH gleby. Niektóre rośliny, takie jak rododendrony, azalie czy borówki, preferują kwasowe gleby. A większość warzyw i roślin owocowych potrzebuje gleby zasadowej. W kwaśnej glebie pewne składniki odżywcze, takie jak fosfor, są trudniej dostępne dla roślin, podczas gdy inne, takie jak żelazo i mangan, mogą stać się nadmiernie dostępne, co może być szkodliwe dla wielu roślin.

Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwasowa dla preferencji roślin, można podnieść jej pH poprzez dodanie wapna, które jest zasadowe. Z drugiej strony, jeśli gleba jest zbyt zasadowa, można obniżyć jej pH, dodając nawozy z siarką lub organiczne substancje takie jak kwaśny torf.

Odczyn ph gleby można sprawdzić testerami kupionymi w sklepach ogrodniczych. Najprostsze i najmniej dokładne (ale z reguły wystarczające dla ogrodników amatorów) testery to tzw. papierki, które są nasączone wskaźnikami kwasowości (np. fenoloftaleiną, lakmusem, błękitem tymolowym). Papierki te po zamoczeniu w roztworze wody i gleby zmieniają kolor, który pokazuje na załączonej skali kolorów pH gleby. 

 

 

Shutterstock

Jako wskaźniki ph gleby można też wykorzystać niektóre substancje pochodzenia roślinnego, np. wywar z liści czerwonej kapusty, sok z czarnego bzu lub herbatę. Substancje te po dodaniu zasady (np. roztworu wody i gleby zasadowej) – ciemnieją, po dodaniu kwasu (np. roztworu wody i gleby kwaśnej) robią się jaśniejsze.

Bardziej dokładne ale i znacznie droższe testery ph gleby opierają się na metodzie potencjometrycznej (pH-metrii) albo na metodzie miareczkowania potencjometrycznego.

 

 

Shutterstock

Można też wyciągnąć wnioski np. z dzikich roślin rosnących na działce (np. chwastów). Przykładowo duża liczba skrzypów polnych wskazuje, że mamy najprawdopodobniej do czynienia z glebą kwaśną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowe badania gleby (nie tylko pH ale też np. zawartość podstawowych makro i mikroskładników, czy materii organicznej) można wykonać np. w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. 

 

Ustal swoje ogrodowe cele

Twoje cele powinny kształtować cały projekt. Jeżeli chcesz w ogrodzie przestrzeń do relaksu, zadbaj o miejsce do siedzenia, zaciszne kąty, wodotryski lub fontanny. Jeżeli chcesz uprawiać warzywa, zdecyduj, jak duża powinna być działka warzywna, i czy chcesz rośliny jednoroczne czy wieloletnie. Dla dzieci warto zaplanować miejsce do zabawy - piaskownica, huśtawka czy domek na drzewie mogą być świetnym rozwiązaniem.

Zaplanuj przestrzeń

Twoja przestrzeń powinna być zgodna z twoim stylem życia i wymaganiami. Jeżeli masz zwierzęta, pomyśl o bezpiecznym miejscu dla nich. Jeżeli uwielbiasz grillować, zaprojektuj obszar do gotowania na świeżym powietrzu. Użyj programu do projektowania 3D lub nawet rysunku ołówkiem, aby pomóc sobie wizualizować przestrzeń i zrozumieć, jak będą wyglądać różne elementy razem.

Ile czasu możesz poświęcić na ogród

To jedno z ważniejszych pytań, które powinieneś sobie zadać na samym początku planowania ogrodu. Twój ogród będzie wymagał regularnej pielęgnacji, aby utrzymać swoje piękno. Zdecyduj, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu, i dobierz rośliny i elementy według tego kryterium. Są bowiem rośliny wymagające stałej uwagi i wielu zabiegów pielęgnacyjnych niemal przez cały rok. A są i takie „samorosnące”, które potrzebują niemal wyłącznie podlania podczas suszy.

Dobierz odpowiednie rośliny

Wszystko zależy od klimatu, gleby i osobistych upodobań. Mamy do wyboru tysiące gatunków i miliony odmian roślin ozdobnych ale i użytkowych. 
Pamiętaj np., że różne rośliny ozdobne kwitną w różnym czasie, więc dobrym pomysłem jest zastosowanie roślin, które zapewnią ci kolor przez cały rok. Rośliny wieloletnie to dobry wybór na stałe elementy, a jednoroczne mogą dodać sezonowego blasku. 

Nawet jeżeli nie chcemy (względnie nie możemy, nie mamy miejsca lub czasu) mieć warzywnika i sadu warto posadzić choć kilka ziół czy przypraw (nawet w doniczkach), by mieć co "skubnąć" sobie z ogrodu. To niewiele kosztuje a zapach własnej bazylii, tymianku, czy rozmarynu na talerzu może dać nam wiele satysfakcji.

Zadbaj o ścieżki i przejścia

Zaplanuj, jak będziesz poruszać się po swoim ogrodzie. Chcesz łatwo dostać się do wszystkich roślin, aby je podlewać, przycinać i pielęgnować. Uważaj, aby ścieżki były na tyle szerokie, aby przejść z narzędziami ogrodowymi, czy wjechać taczką.

Zrównoważone ogrodnictwo

Możesz rozważyć stworzenie ogrodu przyjaznego dla dzikiej przyrody, z roślinami karmiącymi lokalne owady i ptaki. Kompostowanie to świetny sposób na utrzymanie zdrowej gleby (zaplanuj miejsce na kompostownik!), a systemy gromadzenia deszczówki mogą pomóc zaoszczędzić wodę.

Narzędzia ogrodowe i domek na narzędzia

REKLAMA

Planowanie ogrodu wymaga także zaplanowania miejsca przechowywania wielu narzędzi niezbędnych każdemu ogrodnikowi. Narzędzia ogrodowe są kluczowym elementem pracy w ogrodzie, umożliwiając sadzenie, przycinanie, nawadnianie, usuwanie chwastów i wykonywanie wielu innych zadań. Do podstawowych narzędzi ogrodowych należą szpadel, sekator, grabie, motyka, tzw. pazurki, mała łopatka do mniejszych dołków, wąż ogrodowy, taczka, kosiarka do trawy i wiele wiele innych. Trzeba też mieć gdzie przechowywać np. doniczki, wiadra, konewki, nawozy i środki ochrony roślin. Te wszystkie rzeczy trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach a na pewno trzeba je chronić przed szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak wilgoć, słońce czy mroźne zimy. Trzeba też je przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, bo wiele z tych rzeczy może być niebezpiecznych dla naszych maluchów.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w domu, garażu czy piwnicy, gdzie narzędzia będą chronione i łatwo dostępne, wówczas domek na narzędzia może nie być konieczny. Ale w większości przypadków trzeba zaplanować miejsce właśnie na taki – mniejszy lub większy - domek.

 

 

Shutterstock

Oświetlenie

Oświetlenie ogrodu to ważny aspekt, który często jest pomijany. Pomoże ono podkreślić ważne elementy ogrodu po zmroku, zwiększyć bezpieczeństwo, a także stworzyć przytulną atmosferę.

Wybór mebli ogrodowych

Mebelki ogrodowe mogą znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność ogrodu. Zdecyduj, czy potrzebujesz miejsca do siedzenia, czy stolika do kawy, czy może grill lub hamak. Wybierz meble, które są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

oprac. Paweł J. Huczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA