REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie ogrodu przy domu może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów do realizacji w życiu. Z właściwym przygotowaniem, dobrym rozpoznaniem terenu i starannym doborze roślin, twój ogród może stać się miejscem relaksu, radości a także dumy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci efektywnie zaprojektować wymarzony ogród przy domu.

Poznaj swoją działkę i glebę

To nie tylko kwestia orientacji z jakiego kierunku słońce najbardziej świeci na twój ogród. Zrozumienie topografii twojego terenu, jego nachylenia, kierunku przepływu wody podczas deszczu, a także jakości i pH gleby, jest kluczowe dla dobrego zaprojektowania ogrodu. Wiele roślin rośnie dobrze tylko np. w glebie kwaśnej. 

REKLAMA

Co to jest kwaśna gleba?

Kwaśna gleba to gleba, której poziom pH jest poniżej 7. Skala pH mierzy stężenie jonów wodoru (H+) w roztworze, a w tym przypadku w glebie. Skala ta biegnie od 0 do 14, gdzie 7 jest neutralne. Wartości poniżej 7 oznaczają środowisko kwasowe, a wartości powyżej 7 oznaczają środowisko zasadowe (lub alkaliczne).

Rodzaj gleby jest ważny dla rolników i ogrodników, ponieważ różne rośliny mają różne preferencje co do pH gleby. Niektóre rośliny, takie jak rododendrony, azalie czy borówki, preferują kwasowe gleby. A większość warzyw i roślin owocowych potrzebuje gleby zasadowej. W kwaśnej glebie pewne składniki odżywcze, takie jak fosfor, są trudniej dostępne dla roślin, podczas gdy inne, takie jak żelazo i mangan, mogą stać się nadmiernie dostępne, co może być szkodliwe dla wielu roślin.

Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwasowa dla preferencji roślin, można podnieść jej pH poprzez dodanie wapna, które jest zasadowe. Z drugiej strony, jeśli gleba jest zbyt zasadowa, można obniżyć jej pH, dodając nawozy z siarką lub organiczne substancje takie jak kwaśny torf.

Odczyn ph gleby można sprawdzić testerami kupionymi w sklepach ogrodniczych. Najprostsze i najmniej dokładne (ale z reguły wystarczające dla ogrodników amatorów) testery to tzw. papierki, które są nasączone wskaźnikami kwasowości (np. fenoloftaleiną, lakmusem, błękitem tymolowym). Papierki te po zamoczeniu w roztworze wody i gleby zmieniają kolor, który pokazuje na załączonej skali kolorów pH gleby. 

pH gleby, pomiar, papierek wskaźnikowy, gleba kwaśna, zasadowa

 

 

Shutterstock

Jako wskaźniki ph gleby można też wykorzystać niektóre substancje pochodzenia roślinnego, np. wywar z liści czerwonej kapusty, sok z czarnego bzu lub herbatę. Substancje te po dodaniu zasady (np. roztworu wody i gleby zasadowej) – ciemnieją, po dodaniu kwasu (np. roztworu wody i gleby kwaśnej) robią się jaśniejsze.

Bardziej dokładne ale i znacznie droższe testery ph gleby opierają się na metodzie potencjometrycznej (pH-metrii) albo na metodzie miareczkowania potencjometrycznego.

pH gleby, pomiar, tester, miernik, gleba kwaśna, zasadowa

 

 

Shutterstock

Można też wyciągnąć wnioski np. z dzikich roślin rosnących na działce (np. chwastów). Przykładowo duża liczba skrzypów polnych wskazuje, że mamy najprawdopodobniej do czynienia z glebą kwaśną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowe badania gleby (nie tylko pH ale też np. zawartość podstawowych makro i mikroskładników, czy materii organicznej) można wykonać np. w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. 

 

Ustal swoje ogrodowe cele

Twoje cele powinny kształtować cały projekt. Jeżeli chcesz w ogrodzie przestrzeń do relaksu, zadbaj o miejsce do siedzenia, zaciszne kąty, wodotryski lub fontanny. Jeżeli chcesz uprawiać warzywa, zdecyduj, jak duża powinna być działka warzywna, i czy chcesz rośliny jednoroczne czy wieloletnie. Dla dzieci warto zaplanować miejsce do zabawy - piaskownica, huśtawka czy domek na drzewie mogą być świetnym rozwiązaniem.

Zaplanuj przestrzeń

Twoja przestrzeń powinna być zgodna z twoim stylem życia i wymaganiami. Jeżeli masz zwierzęta, pomyśl o bezpiecznym miejscu dla nich. Jeżeli uwielbiasz grillować, zaprojektuj obszar do gotowania na świeżym powietrzu. Użyj programu do projektowania 3D lub nawet rysunku ołówkiem, aby pomóc sobie wizualizować przestrzeń i zrozumieć, jak będą wyglądać różne elementy razem.

Ile czasu możesz poświęcić na ogród

To jedno z ważniejszych pytań, które powinieneś sobie zadać na samym początku planowania ogrodu. Twój ogród będzie wymagał regularnej pielęgnacji, aby utrzymać swoje piękno. Zdecyduj, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu, i dobierz rośliny i elementy według tego kryterium. Są bowiem rośliny wymagające stałej uwagi i wielu zabiegów pielęgnacyjnych niemal przez cały rok. A są i takie „samorosnące”, które potrzebują niemal wyłącznie podlania podczas suszy.

Dobierz odpowiednie rośliny

Wszystko zależy od klimatu, gleby i osobistych upodobań. Mamy do wyboru tysiące gatunków i miliony odmian roślin ozdobnych ale i użytkowych. 
Pamiętaj np., że różne rośliny ozdobne kwitną w różnym czasie, więc dobrym pomysłem jest zastosowanie roślin, które zapewnią ci kolor przez cały rok. Rośliny wieloletnie to dobry wybór na stałe elementy, a jednoroczne mogą dodać sezonowego blasku. 

Nawet jeżeli nie chcemy (względnie nie możemy, nie mamy miejsca lub czasu) mieć warzywnika i sadu warto posadzić choć kilka ziół czy przypraw (nawet w doniczkach), by mieć co "skubnąć" sobie z ogrodu. To niewiele kosztuje a zapach własnej bazylii, tymianku, czy rozmarynu na talerzu może dać nam wiele satysfakcji.

Zadbaj o ścieżki i przejścia

Zaplanuj, jak będziesz poruszać się po swoim ogrodzie. Chcesz łatwo dostać się do wszystkich roślin, aby je podlewać, przycinać i pielęgnować. Uważaj, aby ścieżki były na tyle szerokie, aby przejść z narzędziami ogrodowymi, czy wjechać taczką.

Zrównoważone ogrodnictwo

Możesz rozważyć stworzenie ogrodu przyjaznego dla dzikiej przyrody, z roślinami karmiącymi lokalne owady i ptaki. Kompostowanie to świetny sposób na utrzymanie zdrowej gleby (zaplanuj miejsce na kompostownik!), a systemy gromadzenia deszczówki mogą pomóc zaoszczędzić wodę.

Narzędzia ogrodowe i domek na narzędzia

REKLAMA

Planowanie ogrodu wymaga także zaplanowania miejsca przechowywania wielu narzędzi niezbędnych każdemu ogrodnikowi. Narzędzia ogrodowe są kluczowym elementem pracy w ogrodzie, umożliwiając sadzenie, przycinanie, nawadnianie, usuwanie chwastów i wykonywanie wielu innych zadań. Do podstawowych narzędzi ogrodowych należą szpadel, sekator, grabie, motyka, tzw. pazurki, mała łopatka do mniejszych dołków, wąż ogrodowy, taczka, kosiarka do trawy i wiele wiele innych. Trzeba też mieć gdzie przechowywać np. doniczki, wiadra, konewki, nawozy i środki ochrony roślin. Te wszystkie rzeczy trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach a na pewno trzeba je chronić przed szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak wilgoć, słońce czy mroźne zimy. Trzeba też je przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, bo wiele z tych rzeczy może być niebezpiecznych dla naszych maluchów.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w domu, garażu czy piwnicy, gdzie narzędzia będą chronione i łatwo dostępne, wówczas domek na narzędzia może nie być konieczny. Ale w większości przypadków trzeba zaplanować miejsce właśnie na taki – mniejszy lub większy - domek.

domek na narzędzia ogrodnicze, ogród

 

 

Shutterstock

Oświetlenie

Oświetlenie ogrodu to ważny aspekt, który często jest pomijany. Pomoże ono podkreślić ważne elementy ogrodu po zmroku, zwiększyć bezpieczeństwo, a także stworzyć przytulną atmosferę.

Wybór mebli ogrodowych

Mebelki ogrodowe mogą znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność ogrodu. Zdecyduj, czy potrzebujesz miejsca do siedzenia, czy stolika do kawy, czy może grill lub hamak. Wybierz meble, które są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

oprac. Paweł J. Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA