REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?

Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Jak zaprojektować ogród przy domu? Co jest ważne? Jakie pytania trzeba sobie zadać?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planowanie ogrodu przy domu może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących projektów do realizacji w życiu. Z właściwym przygotowaniem, dobrym rozpoznaniem terenu i starannym doborze roślin, twój ogród może stać się miejscem relaksu, radości a także dumy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci efektywnie zaprojektować wymarzony ogród przy domu.

Poznaj swoją działkę i glebę

To nie tylko kwestia orientacji z jakiego kierunku słońce najbardziej świeci na twój ogród. Zrozumienie topografii twojego terenu, jego nachylenia, kierunku przepływu wody podczas deszczu, a także jakości i pH gleby, jest kluczowe dla dobrego zaprojektowania ogrodu. Wiele roślin rośnie dobrze tylko np. w glebie kwaśnej. 

REKLAMA

Co to jest kwaśna gleba?

Kwaśna gleba to gleba, której poziom pH jest poniżej 7. Skala pH mierzy stężenie jonów wodoru (H+) w roztworze, a w tym przypadku w glebie. Skala ta biegnie od 0 do 14, gdzie 7 jest neutralne. Wartości poniżej 7 oznaczają środowisko kwasowe, a wartości powyżej 7 oznaczają środowisko zasadowe (lub alkaliczne).

Rodzaj gleby jest ważny dla rolników i ogrodników, ponieważ różne rośliny mają różne preferencje co do pH gleby. Niektóre rośliny, takie jak rododendrony, azalie czy borówki, preferują kwasowe gleby. A większość warzyw i roślin owocowych potrzebuje gleby zasadowej. W kwaśnej glebie pewne składniki odżywcze, takie jak fosfor, są trudniej dostępne dla roślin, podczas gdy inne, takie jak żelazo i mangan, mogą stać się nadmiernie dostępne, co może być szkodliwe dla wielu roślin.

Jeśli gleba w ogrodzie jest zbyt kwasowa dla preferencji roślin, można podnieść jej pH poprzez dodanie wapna, które jest zasadowe. Z drugiej strony, jeśli gleba jest zbyt zasadowa, można obniżyć jej pH, dodając nawozy z siarką lub organiczne substancje takie jak kwaśny torf.

Odczyn ph gleby można sprawdzić testerami kupionymi w sklepach ogrodniczych. Najprostsze i najmniej dokładne (ale z reguły wystarczające dla ogrodników amatorów) testery to tzw. papierki, które są nasączone wskaźnikami kwasowości (np. fenoloftaleiną, lakmusem, błękitem tymolowym). Papierki te po zamoczeniu w roztworze wody i gleby zmieniają kolor, który pokazuje na załączonej skali kolorów pH gleby. 

pH gleby, pomiar, papierek wskaźnikowy, gleba kwaśna, zasadowa

 

 

Shutterstock

Jako wskaźniki ph gleby można też wykorzystać niektóre substancje pochodzenia roślinnego, np. wywar z liści czerwonej kapusty, sok z czarnego bzu lub herbatę. Substancje te po dodaniu zasady (np. roztworu wody i gleby zasadowej) – ciemnieją, po dodaniu kwasu (np. roztworu wody i gleby kwaśnej) robią się jaśniejsze.

Bardziej dokładne ale i znacznie droższe testery ph gleby opierają się na metodzie potencjometrycznej (pH-metrii) albo na metodzie miareczkowania potencjometrycznego.

pH gleby, pomiar, tester, miernik, gleba kwaśna, zasadowa

 

 

Shutterstock

Można też wyciągnąć wnioski np. z dzikich roślin rosnących na działce (np. chwastów). Przykładowo duża liczba skrzypów polnych wskazuje, że mamy najprawdopodobniej do czynienia z glebą kwaśną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompleksowe badania gleby (nie tylko pH ale też np. zawartość podstawowych makro i mikroskładników, czy materii organicznej) można wykonać np. w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych. 

 

Ustal swoje ogrodowe cele

Twoje cele powinny kształtować cały projekt. Jeżeli chcesz w ogrodzie przestrzeń do relaksu, zadbaj o miejsce do siedzenia, zaciszne kąty, wodotryski lub fontanny. Jeżeli chcesz uprawiać warzywa, zdecyduj, jak duża powinna być działka warzywna, i czy chcesz rośliny jednoroczne czy wieloletnie. Dla dzieci warto zaplanować miejsce do zabawy - piaskownica, huśtawka czy domek na drzewie mogą być świetnym rozwiązaniem.

Zaplanuj przestrzeń

Twoja przestrzeń powinna być zgodna z twoim stylem życia i wymaganiami. Jeżeli masz zwierzęta, pomyśl o bezpiecznym miejscu dla nich. Jeżeli uwielbiasz grillować, zaprojektuj obszar do gotowania na świeżym powietrzu. Użyj programu do projektowania 3D lub nawet rysunku ołówkiem, aby pomóc sobie wizualizować przestrzeń i zrozumieć, jak będą wyglądać różne elementy razem.

Ile czasu możesz poświęcić na ogród

To jedno z ważniejszych pytań, które powinieneś sobie zadać na samym początku planowania ogrodu. Twój ogród będzie wymagał regularnej pielęgnacji, aby utrzymać swoje piękno. Zdecyduj, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu, i dobierz rośliny i elementy według tego kryterium. Są bowiem rośliny wymagające stałej uwagi i wielu zabiegów pielęgnacyjnych niemal przez cały rok. A są i takie „samorosnące”, które potrzebują niemal wyłącznie podlania podczas suszy.

Dobierz odpowiednie rośliny

Wszystko zależy od klimatu, gleby i osobistych upodobań. Mamy do wyboru tysiące gatunków i miliony odmian roślin ozdobnych ale i użytkowych. 
Pamiętaj np., że różne rośliny ozdobne kwitną w różnym czasie, więc dobrym pomysłem jest zastosowanie roślin, które zapewnią ci kolor przez cały rok. Rośliny wieloletnie to dobry wybór na stałe elementy, a jednoroczne mogą dodać sezonowego blasku. 

Nawet jeżeli nie chcemy (względnie nie możemy, nie mamy miejsca lub czasu) mieć warzywnika i sadu warto posadzić choć kilka ziół czy przypraw (nawet w doniczkach), by mieć co "skubnąć" sobie z ogrodu. To niewiele kosztuje a zapach własnej bazylii, tymianku, czy rozmarynu na talerzu może dać nam wiele satysfakcji.

Zadbaj o ścieżki i przejścia

Zaplanuj, jak będziesz poruszać się po swoim ogrodzie. Chcesz łatwo dostać się do wszystkich roślin, aby je podlewać, przycinać i pielęgnować. Uważaj, aby ścieżki były na tyle szerokie, aby przejść z narzędziami ogrodowymi, czy wjechać taczką.

Zrównoważone ogrodnictwo

Możesz rozważyć stworzenie ogrodu przyjaznego dla dzikiej przyrody, z roślinami karmiącymi lokalne owady i ptaki. Kompostowanie to świetny sposób na utrzymanie zdrowej gleby (zaplanuj miejsce na kompostownik!), a systemy gromadzenia deszczówki mogą pomóc zaoszczędzić wodę.

Narzędzia ogrodowe i domek na narzędzia

REKLAMA

Planowanie ogrodu wymaga także zaplanowania miejsca przechowywania wielu narzędzi niezbędnych każdemu ogrodnikowi. Narzędzia ogrodowe są kluczowym elementem pracy w ogrodzie, umożliwiając sadzenie, przycinanie, nawadnianie, usuwanie chwastów i wykonywanie wielu innych zadań. Do podstawowych narzędzi ogrodowych należą szpadel, sekator, grabie, motyka, tzw. pazurki, mała łopatka do mniejszych dołków, wąż ogrodowy, taczka, kosiarka do trawy i wiele wiele innych. Trzeba też mieć gdzie przechowywać np. doniczki, wiadra, konewki, nawozy i środki ochrony roślin. Te wszystkie rzeczy trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach a na pewno trzeba je chronić przed szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak wilgoć, słońce czy mroźne zimy. Trzeba też je przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, bo wiele z tych rzeczy może być niebezpiecznych dla naszych maluchów.

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w domu, garażu czy piwnicy, gdzie narzędzia będą chronione i łatwo dostępne, wówczas domek na narzędzia może nie być konieczny. Ale w większości przypadków trzeba zaplanować miejsce właśnie na taki – mniejszy lub większy - domek.

domek na narzędzia ogrodnicze, ogród

 

 

Shutterstock

Oświetlenie

Oświetlenie ogrodu to ważny aspekt, który często jest pomijany. Pomoże ono podkreślić ważne elementy ogrodu po zmroku, zwiększyć bezpieczeństwo, a także stworzyć przytulną atmosferę.

Wybór mebli ogrodowych

Mebelki ogrodowe mogą znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność ogrodu. Zdecyduj, czy potrzebujesz miejsca do siedzenia, czy stolika do kawy, czy może grill lub hamak. Wybierz meble, które są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

oprac. Paweł J. Huczko

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA