REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?
Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

Co to jest kalendarz biodynamiczny?

Kalendarz biodynamiczny to narzędzie wykorzystywane w praktykach rolnictwa biodynamicznego. Jest to forma kalendarza, który odzwierciedla związki między ruchami ciał niebieskich, fazami Księżyca, ruchem Ziemi a pracami wykonywanymi w ogrodzie lub na polu.

Rośliny i ich rozwój uważane są w rolnictwie biodynamicznym za zależne od kosmicznych cykli i energii. Według tej filozofii, poszczególne fazy Księżyca oraz pozycja planet (Znaki Zodiaku) wpływają na wzrost i rozwój roślin, a także na ich zdrowie i jakość. Kalendarz biodynamiczny zawiera informacje na temat optymalnych dni do wykonywania różnych czynności w ogrodzie, takich jak siew, sadzenie, nawożenie, przycinanie czy zbieranie plonów.

Kalendarz biodynamiczny opiera się na koncepcji czterech głównych grup dni:
Dni liścia: Uważane za najlepszy czas na prace związane z roślinami liściowymi (np. kapustne, sałaty, zioła itp.), takie jak siew, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, czy zbiór tych roślin.
Dni korzenia: Zalecane jako najlepszy czas na prace związane z roślinami korzeniowymi (np. marchew, seler, rzodkiewka, ziemniaki, buraki itp.), takie jak siew, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, czy zbiór tych roślin.
Dni owocu: Uważane za najlepszy czas na prace związane z roślinami owocowymi (np. dyniowate, bobowate, zboża, pomidory, papryka, i drzewa i krzewy owocowe itp.), takie jak siew, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, czy zbiór tych roślin.
Dni kwiatu: Zalecane jako najlepszy czas na prace związane z roślinami kwiatowymi (np. kalafor, brokuły, kwiaty cięte), takie jak siew, sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, czy zbiór tych roślin.

Praktycy rolnictwa biodynamicznego wierzą, że wykonywanie odpowiednich prac w zgodzie z naturalnymi cyklami kosmicznymi - ale także stosowanie specjalnych kompostów i naturalnych preparatów oraz zwracanie uwagi na sąsiedztwo innych gatunków roślin - może przyczynić się do zdrowszych roślin, większych plonów i lepszej jakości upraw.

Biodynamiczne podejście do rolnictwa i ogrodnictwa jest kontrowersyjne i nie ma jednomyślności naukowej co do jego skuteczności. Niektórzy rolnicy i ogrodnicy stosują kalendarz biodynamiczny jako pomoc w planowaniu swoich prac, podczas gdy inni polegają na tradycyjnych metodach uprawy. Wybór korzystania z kalendarza biodynamicznego zależy od indywidualnych preferencji i przekonań ogrodnika lub rolnika.

REKLAMA

Czy kalendarz biodynamiczny ma naukowe podstawy

Kalendarz biodynamiczny oparty jest na filozofii i przekonaniach rolnictwa biodynamicznego, które nie mają pełnego poparcia ze strony nauki konwencjonalnej. Warto zauważyć, że większość twierdzeń i zasad biodynamiki nie została potwierdzona ani nie jest szeroko akceptowana przez większość naukowców.

Rolnictwo (ogrodnictwo) biodynamiczne

Jak podaje wikipedia jest to jeden z rodzajów ekologicznego, opierający się na biodynamice – dziedzinie wiedzy z pogranicza nauki, pseudonauki, kosmologii i filozofii z elementami antropozofii. Za twórcę rolnictwa biodynamicznego uznaje się Rudolfa Steinera, austriackiego okultystę, filozofa, mistyka, ezoteryka, jasnowidza, twórcę antropozofii.
Biodynamika oraz rolnictwo biodynamiczne są prekursorem współczesnego rolnictwa ekologicznego

REKLAMA

Biodynamiczne podejście do rolnictwa, w tym stosowanie kalendarza biodynamicznego, opiera się na przekonaniu, że rośliny i gleba są związane z kosmicznymi cyklami i energiami. Uważa się, że fazy Księżyca i ruchy planet mają wpływ na wzrost roślin, ich zdrowie i jakość. Jednak większość badań naukowych przeprowadzonych dotychczas nie potwierdza istnienia takiego wpływu.

Badania naukowe przeprowadzane w dziedzinie rolnictwa biodynamicznego są ograniczone. Istnieje brak powtarzalności i wiarygodnych dowodów na wsparcie skuteczności biodynamicznych praktyk, takich jak stosowanie kalendarza biodynamicznego. Wiele zaleceń biodynamicznych, takich jak siew w konkretnych fazach Księżyca, nie jest potwierdzone na podstawie eksperymentalnych badań naukowych.

Naukowcy sceptyczni wobec biodynamiki twierdzą, że pozytywne wyniki, które czasami obserwuje się w praktykach biodynamicznych, mogą być wynikiem innych czynników, takich jak lepsze zarządzanie glebą, uważniejsze podejście do uprawy czy świadome nawożenie, a nie konkretnych kosmicznych cykli.

Ważne jest, aby podchodzić do kalendarza biodynamicznego i rolnictwa biodynamicznego z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Niektórzy rolnicy i ogrodnicy mogą stosować kalendarz biodynamiczny ze względów tradycyjnych, estetycznych lub jako element wierzeń osobistych, ale należy pamiętać, że nie ma obiektywnych naukowych dowodów na jego skuteczność.

Jak pisze na swojej stronie internetowej polskie stowarzyszenie rolnictwa biodynamicznego Demeter – Polska:

„Warto jednak pamiętać, aby zaleceń kalendarza biodynamicznego nie stosować mechanicznie, gdyż każde gospodarstwo jest inne. Stosując preparaty biodynamiczne, wykonując zabiegi uprawowe, siewy i zbiory roślin należy brać pod uwagę lokalne warunki pogodowe, stan gleby i potrzeby roślin. Rolnictwo biodynamiczne to ciągła obserwacja przyrody i poznawanie zależności w niej występujących. Pracy rolnika nie może polegać jedynie na bezkrytycznej realizacji zaleceń kalendarza, bez uwzględniania indywidualnego charakteru własnego gospodarstwa.”

 

Kto określa kalendarz biodynamiczny?

REKLAMA

Kalendarz biodynamiczny jest oparty na pracach austriackiego filozofa i naukowca Rudolfa Steinera, który stworzył podstawy rolnictwa biodynamicznego w latach 20. XX wieku. Steiner był twórcą antropozofii, filozofii duchowej, która łączyła naukę, ezoteryzm i duchowość.
Steiner przedstawił swoje koncepcje dotyczące rolnictwa biodynamicznego w serii wykładów dla rolników, które miały na celu przywrócenie zdrowia i płodności gleby oraz zachowanie równowagi ekologicznej. W ramach tych wykładów omawiał m.in. znaczenie kosmicznych cykli, ruchów planet, jakości gleby i znaczenia roślin w uprawie.

Kalendarz biodynamiczny jest wynikiem dalszych badań i interpretacji przez różnych praktyków i instytucji związanych z rolnictwem biodynamicznym. Istnieje wiele różnych wersji kalendarza biodynamicznego, które są opracowywane przez organizacje i stowarzyszenia promujące rolnictwo biodynamiczne na całym świecie.

Kalendarz biodynamiczny może różnić się w zależności od regionu, klimatu i kontekstu lokalnego, ponieważ uwzględnia specyficzne warunki i cykle astronomiczne danego obszaru.

Kalendarze biodynamiczne można znaleźć u renomowanych organizacji i stowarzyszeń związanych z rolnictwem biodynamicznym. W różnych krajach istnieją lokalne organizacje, stowarzyszenia i gospodarstwa prowadzące działalność zgodnie z zasadami rolnictwa biodynamicznego. Te organizacje często opracowują własne kalendarze biodynamiczne, uwzględniając lokalne warunki i cykle astronomiczne. Szukając w internecie lub kontaktując się z takimi organizacjami, można znaleźć wiarygodne kalendarze biodynamiczne.
Stowarzyszenie Rolnictwa Biodynamicznego Demeter jest jedną z najważniejszych organizacji promujących rolnictwo biodynamiczne na świecie. W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Stany Zjednoczone, Demeter publikuje kalendarze biodynamiczne, które są dostępne dla ogrodników i rolników.

W Polsce działa stowarzyszenie Demeter-Polska.

Istnieje też wiele książek i publikacji na temat rolnictwa biodynamicznego, które zawierają informacje o kalendarzu biodynamicznym. 

Jakie są najważniejsze zasady rolnictwa, czy ogrodnictwa biodynamicznego?

Rolnictwo biodynamiczne, opracowane przez Rudolfa Steinera w latach 20. XX wieku, opiera się na holistycznym podejściu do uprawy roślin i hodowli zwierząt. 

Rolnictwo biodynamiczne traktuje gospodarstwo rolnicze jako kompletny, samowystarczalny ekosystem. Wszystkie jego elementy są połączone i wpływają na siebie nawzajem. Dąży się do zachowania równowagi i harmonii między glebą, roślinami, zwierzętami, człowiekiem i otoczeniem naturalnym.

W rolnictwie (ogrodnictwie) biodynamicznym promuje się tworzenie i stosowanie kompostu, który jest bogaty w składniki odżywcze i mikroorganizmy korzystne dla gleby i roślin. Unika się używania syntetycznych nawozów chemicznych i stawia się na naturalne źródła nawożenia, takie jak kompost, obornik czy zielone nawozy.

Rolnictwo biodynamiczne dąży do ochrony różnorodności biologicznej, zarówno na poziomie roślin, jak i zwierząt. Promuje się różnorodność upraw, sadzenie roślin owadopylnych, tworzenie naturalnych siedlisk dla zwierząt, oraz stosowanie metody przewrotowego płodozmianu w celu utrzymania zdrowego ekosystemu.

Ten rodzaj uprawy roślin uwzględnia się kosmiczne cykle, takie jak fazy Księżyca i ruchy planet, aby planować prace w ogrodzie lub na polu. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, określa się optymalne dni do siewu, sadzenia, przycinania czy zbiorów, w zależności od tych cykli.

 Rolnictwo biodynamiczne przywiązuje dużą wagę do etycznego i zrównoważonego traktowania zwierząt. Stawia się na warunki hodowli, które umożliwiają zwierzętom naturalne zachowania, dostęp do otwartych przestrzeni i odpowiednie żywienie.

Ta filozofia uprawy roślin promuje zrównoważone metody zwalczania szkodników i chorób roślin, takie jak monitorowanie, zastosowanie naturalnych środków, wprowadzanie naturalnych wrogów szkodników czy uprawa odpornych odmian roślin.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

  Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

  Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

  Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

  Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

  Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

  Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

  W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

  REKLAMA

  Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

  Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  REKLAMA

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  REKLAMA