REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kwiaty na stanowisko półcieniste

a bo
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwiaty na stanowisko półcieniste nie wymagają bezpośredniego promieniowania słonecznego do prawidłowego rozwoju. Liczy się odpowiednia pielęgnacja. Które gatunki kwiatów doniczkowych nadają się do uprawy na stanowisku półcienistym? Jak je uprawiać? Jak często podlewać i nawozić? Jak rozmnażać kwiaty na stanowisko półcieniste?

Jednym z gatunków kwiatów, które bardzo dobrze czują się w warunkach półcienistych jest cyklamen (Cycylamen). Cyklamen to dobra roślina do jesiennej i zimowej dekoracji mieszkania. Zimą cyklameny zakwitają i pokrywają się gęsto liśćmi. Jeżeli chcemy zadbać o ciekawy wygląd naszego balkonu, pomoże nam w tym fuksja (Fuchsia L.). Wyróżniamy wiele gatunków fuksji. Przybierają one różne formy. W zależności od wielkości kwiatów, fuksja potrzebuje różnego ocienienia i osłonięcia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

REKLAMA

Barwne kwiaty i efektowne liście charakteryzują  guzmanię (Guzmania). Guzmania nie jest trudna w uprawie. Należy jednak dostarczać jej odpowiednią ilość światła i nawilżenia. Kwiaty guzmanii są czerwone i kwitną od listopada do stycznia. Ciekawa barwa kwiatów ciekawie kontrastuje z zielonymi liśćmi.

Innym, efektownym kwiatem doniczkowym, który do optymalnego rozwoju potrzebuje stanowiska półcienistego, jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jej ozdobą są okazałe kwiaty, które zbierają się w wielkie, barwne kule. Należy zapewnić hortensji odpowiednią pielęgnację, np. nie powinno się jej przycinać i podlewać twardą wodą, ponieważ wtedy roślina zżółknie. Na uwagę zasługuje również kamelia japońska (Camelia japonica). Kwiaty kamelii japońskiej są eleganckie, ale bardzo delikatne, przeważnie czerwone. Latem kamelia może przebywać na balkonie, pod warunkiem że będzie to stanowisko chłodne i przewiewne. Kamelia nie lubi wapnia w ogrodzie i w glebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz takżeHortensja ogrodowa

Spośród kwiatów na stanowisko półcieniste wyróżniają się pnącza. Pnącza sprawdzają się na balkonach o małej powierzchni, ponieważ nie wymagają zbyt wiele miejsca do rozrostu. Należy pamiętać, że na balkon nie nadają się gatunki pnączy wrażliwe na mróz lub suszę. W zależności od gatunku, rośliny pnące można sadzić w doniczkach, skrzynkach lub innych pojemnikach.


Innym pomysłem na aranżację balkonu jest bluszcz (Hedera). Bluszcz to gatunek liściasty, który nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Jest odporny na zimowe warunki. Rośnie szybko i ma ozdobne liście. W hodowli doniczkowej dobrze sprawdza się bluszcz pospolity (Hedera helix), który ma nieco mniejsze rozmiary. Żeby bluszcz rozwijał się prawidłowo, należy go trzymać z dala od źródeł ciepła.

Zobacz także: Jak pielęgnować bluszcz pospolity?

REKLAMA

Popularną rośliną jest skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ze względu na jego nietypowe kwiaty, które wyróżniają się nad jasnozielonymi liśćmi. Jeżeli zapewnimy skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki rozwoju, nie będzie sprawiał on trudności w uprawie i wypuści kwiaty już po roku. Niezbędnym warunkiem w jego hodowli jest stała wilgotność podłoża.

Ciekawy układ liści prezentuje szeflera (Schefflera). Roślina ta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, a także na korytarzach i klatkach schodowych. Żeby liście szeflery nie opadły, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Szeflera wymaga umiarkowanej wilgotności i częstego, regularnego zraszania. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu.

Aby udekorować biuro w ciekawy sposób, warto zdecydować się na hodowlę epipremnum (Epipremnum). Epipremnum osiąga duże rozmiary, ale nie w hodowli domowej. Roślinę tę charakteryzują sercowate, wielobarwne liście. Epipremnum jest pnączem. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, nie można narażać jej na nagłe zmiany temperatury.

Zobacz także: Epipremnum pinnatum

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA