Kwiaty na stanowisko półcieniste
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z gatunków kwiatów, które bardzo dobrze czują się w warunkach półcienistych jest cyklamen (Cycylamen). Cyklamen to dobra roślina do jesiennej i zimowej dekoracji mieszkania. Zimą cyklameny zakwitają i pokrywają się gęsto liśćmi. Jeżeli chcemy zadbać o ciekawy wygląd naszego balkonu, pomoże nam w tym fuksja (Fuchsia L.). Wyróżniamy wiele gatunków fuksji. Przybierają one różne formy. W zależności od wielkości kwiatów, fuksja potrzebuje różnego ocienienia i osłonięcia.
REKLAMA
Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?
REKLAMA
Barwne kwiaty i efektowne liście charakteryzują guzmanię (Guzmania). Guzmania nie jest trudna w uprawie. Należy jednak dostarczać jej odpowiednią ilość światła i nawilżenia. Kwiaty guzmanii są czerwone i kwitną od listopada do stycznia. Ciekawa barwa kwiatów ciekawie kontrastuje z zielonymi liśćmi.
Innym, efektownym kwiatem doniczkowym, który do optymalnego rozwoju potrzebuje stanowiska półcienistego, jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jej ozdobą są okazałe kwiaty, które zbierają się w wielkie, barwne kule. Należy zapewnić hortensji odpowiednią pielęgnację, np. nie powinno się jej przycinać i podlewać twardą wodą, ponieważ wtedy roślina zżółknie. Na uwagę zasługuje również kamelia japońska (Camelia japonica). Kwiaty kamelii japońskiej są eleganckie, ale bardzo delikatne, przeważnie czerwone. Latem kamelia może przebywać na balkonie, pod warunkiem że będzie to stanowisko chłodne i przewiewne. Kamelia nie lubi wapnia w ogrodzie i w glebie.
Zobacz także: Hortensja ogrodowa
Spośród kwiatów na stanowisko półcieniste wyróżniają się pnącza. Pnącza sprawdzają się na balkonach o małej powierzchni, ponieważ nie wymagają zbyt wiele miejsca do rozrostu. Należy pamiętać, że na balkon nie nadają się gatunki pnączy wrażliwe na mróz lub suszę. W zależności od gatunku, rośliny pnące można sadzić w doniczkach, skrzynkach lub innych pojemnikach.
Innym pomysłem na aranżację balkonu jest bluszcz (Hedera). Bluszcz to gatunek liściasty, który nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Jest odporny na zimowe warunki. Rośnie szybko i ma ozdobne liście. W hodowli doniczkowej dobrze sprawdza się bluszcz pospolity (Hedera helix), który ma nieco mniejsze rozmiary. Żeby bluszcz rozwijał się prawidłowo, należy go trzymać z dala od źródeł ciepła.
Zobacz także: Jak pielęgnować bluszcz pospolity?
REKLAMA
Popularną rośliną jest skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ze względu na jego nietypowe kwiaty, które wyróżniają się nad jasnozielonymi liśćmi. Jeżeli zapewnimy skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki rozwoju, nie będzie sprawiał on trudności w uprawie i wypuści kwiaty już po roku. Niezbędnym warunkiem w jego hodowli jest stała wilgotność podłoża.
Ciekawy układ liści prezentuje szeflera (Schefflera). Roślina ta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, a także na korytarzach i klatkach schodowych. Żeby liście szeflery nie opadły, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Szeflera wymaga umiarkowanej wilgotności i częstego, regularnego zraszania. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu.
Aby udekorować biuro w ciekawy sposób, warto zdecydować się na hodowlę epipremnum (Epipremnum). Epipremnum osiąga duże rozmiary, ale nie w hodowli domowej. Roślinę tę charakteryzują sercowate, wielobarwne liście. Epipremnum jest pnączem. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, nie można narażać jej na nagłe zmiany temperatury.
Zobacz także: Epipremnum pinnatum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA