REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kwiaty na stanowisko półcieniste

a bo
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
kwiaty balkonowe, balkon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwiaty na stanowisko półcieniste nie wymagają bezpośredniego promieniowania słonecznego do prawidłowego rozwoju. Liczy się odpowiednia pielęgnacja. Które gatunki kwiatów doniczkowych nadają się do uprawy na stanowisku półcienistym? Jak je uprawiać? Jak często podlewać i nawozić? Jak rozmnażać kwiaty na stanowisko półcieniste?

Jednym z gatunków kwiatów, które bardzo dobrze czują się w warunkach półcienistych jest cyklamen (Cycylamen). Cyklamen to dobra roślina do jesiennej i zimowej dekoracji mieszkania. Zimą cyklameny zakwitają i pokrywają się gęsto liśćmi. Jeżeli chcemy zadbać o ciekawy wygląd naszego balkonu, pomoże nam w tym fuksja (Fuchsia L.). Wyróżniamy wiele gatunków fuksji. Przybierają one różne formy. W zależności od wielkości kwiatów, fuksja potrzebuje różnego ocienienia i osłonięcia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

REKLAMA

Barwne kwiaty i efektowne liście charakteryzują  guzmanię (Guzmania). Guzmania nie jest trudna w uprawie. Należy jednak dostarczać jej odpowiednią ilość światła i nawilżenia. Kwiaty guzmanii są czerwone i kwitną od listopada do stycznia. Ciekawa barwa kwiatów ciekawie kontrastuje z zielonymi liśćmi.

Innym, efektownym kwiatem doniczkowym, który do optymalnego rozwoju potrzebuje stanowiska półcienistego, jest hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jej ozdobą są okazałe kwiaty, które zbierają się w wielkie, barwne kule. Należy zapewnić hortensji odpowiednią pielęgnację, np. nie powinno się jej przycinać i podlewać twardą wodą, ponieważ wtedy roślina zżółknie. Na uwagę zasługuje również kamelia japońska (Camelia japonica). Kwiaty kamelii japońskiej są eleganckie, ale bardzo delikatne, przeważnie czerwone. Latem kamelia może przebywać na balkonie, pod warunkiem że będzie to stanowisko chłodne i przewiewne. Kamelia nie lubi wapnia w ogrodzie i w glebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz takżeHortensja ogrodowa

Spośród kwiatów na stanowisko półcieniste wyróżniają się pnącza. Pnącza sprawdzają się na balkonach o małej powierzchni, ponieważ nie wymagają zbyt wiele miejsca do rozrostu. Należy pamiętać, że na balkon nie nadają się gatunki pnączy wrażliwe na mróz lub suszę. W zależności od gatunku, rośliny pnące można sadzić w doniczkach, skrzynkach lub innych pojemnikach.


Innym pomysłem na aranżację balkonu jest bluszcz (Hedera). Bluszcz to gatunek liściasty, który nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Jest odporny na zimowe warunki. Rośnie szybko i ma ozdobne liście. W hodowli doniczkowej dobrze sprawdza się bluszcz pospolity (Hedera helix), który ma nieco mniejsze rozmiary. Żeby bluszcz rozwijał się prawidłowo, należy go trzymać z dala od źródeł ciepła.

Zobacz także: Jak pielęgnować bluszcz pospolity?

REKLAMA

Popularną rośliną jest skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ze względu na jego nietypowe kwiaty, które wyróżniają się nad jasnozielonymi liśćmi. Jeżeli zapewnimy skrzydłokwiatowi odpowiednie warunki rozwoju, nie będzie sprawiał on trudności w uprawie i wypuści kwiaty już po roku. Niezbędnym warunkiem w jego hodowli jest stała wilgotność podłoża.

Ciekawy układ liści prezentuje szeflera (Schefflera). Roślina ta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, a także na korytarzach i klatkach schodowych. Żeby liście szeflery nie opadły, należy zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Szeflera wymaga umiarkowanej wilgotności i częstego, regularnego zraszania. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu.

Aby udekorować biuro w ciekawy sposób, warto zdecydować się na hodowlę epipremnum (Epipremnum). Epipremnum osiąga duże rozmiary, ale nie w hodowli domowej. Roślinę tę charakteryzują sercowate, wielobarwne liście. Epipremnum jest pnączem. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, nie można narażać jej na nagłe zmiany temperatury.

Zobacz także: Epipremnum pinnatum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA