REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować ogród?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Król
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z przyjemnością przebywania w nim, lecz także z dużym wysiłkiem wkładanym w jego pielęgnację.
Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z przyjemnością przebywania w nim, lecz także z dużym wysiłkiem wkładanym w jego pielęgnację.

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z przyjemnością przebywania w pięknej, zielonej przestrzeni, lecz także z dużym wysiłkiem wkładanym w pielęgnację tej przestrzeni. Jak zatem dbać o ogród?

Nawadnianie ogrodu

Najważniejszą czynnością, szczególnie w letnie, upalne dni jest odpowiednie nawadnianie. Warto wiedzieć, że wykonane w prawidłowy sposób, zmniejsza koszty ponoszone przez właściciela ogrodu na jego utrzymanie. Dawkowanie wody zależy między innymi od gatunku rośliny i jej wielkości, rodzaju gleby, w której rośnie, a także od pory roku.

REKLAMA

Podlewanie powinno wykonywać się rzadziej, ale większą ilością wody. Powoduje to głębsze przesiąkanie wody do gleby, a tym samym łatwiejszy jej pobór przez korzenie. Innym sposobem na zatrzymanie wody w tej strefie jest ściółkowanie gleby. Ściółka zmniejszy szybkość odparowania wody z gleby. Najlepiej wykonać ten zabieg na wiosnę.

Zobacz także: Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu

Aeracja trawnika

REKLAMA

Kolejnym ważnym aspektem, są prace związane z utrzymaniem trawnika .Aby trawnik miał ładny, zdrowy wygląd należy przeprowadzać na nim, co jakiś czas zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z takich zabiegów jest napowietrzanie, czyli aeracja trawnika. Do przeprowadzenia zabiegu aeracji można stosować zarówno urządzenia ręczne, jak również mechaniczne.

Spulchnianie gleby, a tym samym jej napowietrzanie powoduje szybszy rozwój systemu korzeniowego, zwiększenie jego masy, jak również następuje wyrównanie darni. Technika wykonania zabiegu wpływa na jego jakość, a staranne wykonanie powoduje lepsze dotlenienie oraz nawodnienie tej warstwy gleby, mniejsze odparowanie wody z gruntu, poprawia skuteczność działania nawozów oraz możliwość regeneracji trawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak założyć trawnik krok po kroku

Oczyszczanie oczka wodnego

W ogrodach przydomowych z elementami wodnymi, takimi jak choćby oczka wodne, należy, szczególnie przed sezonem zimowym wykonać prace porządkowe.

W okresie, kiedy z drzew zaczynają opadać liście dobrze jest, o ile oczywiście jest to możliwe, zakryć powierzchnię oczka siatką, w ten sposób zabezpieczymy wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi, a sobie zaoszczędzimy pracy. Nie powinno się dopuszczać, aby liście opadały na dno zbiornika, należy je jak najczęściej odławiać. Uschnięte części roślin wodnych należy również niezwłocznie usunąć z wody.

Zobacz także: Ryby w oczku wodnym

Cięcia i przycinania w ogrodzie

REKLAMA

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też regulacja koron drzew i kształtowanie żywopłotów. Korona wymaga regularnych cięć formujących i prześwietlających, które zapewnią jej odpowiedni kształt, także cięć sanitarnych, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji na cały organizm drzewa oraz cięć technicznych, związanych z bezpieczeństwem użytkowników ogrodu. Kalendarz cięć w zależności od gatunku rośliny.

Należy także pamiętać o nawożeniu roślin, ich ochronie przed szkodnikami oraz regularnym odchwaszczaniu. Nawożenie zaspokaja potrzeby pokarmowe roślin, które to nie zawsze mogą być zapewnione przez naturę. Przy nawożeniu niezwykle ważna jest przede wszystkim diagnoza, która pozwoli ocenić, jakiego składnika brakuje danej roślinie. Następnie bardzo ważne jest właściwe dobranie proporcji poszczególnych składników i stężenia dawki nawozu. Jego przedawkowanie może doprowadzić do zniszczenia naszych upraw.

Zobacz także:  Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA