Jak pielęgnować ogród?
REKLAMA
REKLAMA
Nawadnianie ogrodu
Najważniejszą czynnością, szczególnie w letnie, upalne dni jest odpowiednie nawadnianie. Warto wiedzieć, że wykonane w prawidłowy sposób, zmniejsza koszty ponoszone przez właściciela ogrodu na jego utrzymanie. Dawkowanie wody zależy między innymi od gatunku rośliny i jej wielkości, rodzaju gleby, w której rośnie, a także od pory roku.
REKLAMA
Podlewanie powinno wykonywać się rzadziej, ale większą ilością wody. Powoduje to głębsze przesiąkanie wody do gleby, a tym samym łatwiejszy jej pobór przez korzenie. Innym sposobem na zatrzymanie wody w tej strefie jest ściółkowanie gleby. Ściółka zmniejszy szybkość odparowania wody z gleby. Najlepiej wykonać ten zabieg na wiosnę.
Zobacz także: Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu
Aeracja trawnika
REKLAMA
Kolejnym ważnym aspektem, są prace związane z utrzymaniem trawnika .Aby trawnik miał ładny, zdrowy wygląd należy przeprowadzać na nim, co jakiś czas zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z takich zabiegów jest napowietrzanie, czyli aeracja trawnika. Do przeprowadzenia zabiegu aeracji można stosować zarówno urządzenia ręczne, jak również mechaniczne.
Spulchnianie gleby, a tym samym jej napowietrzanie powoduje szybszy rozwój systemu korzeniowego, zwiększenie jego masy, jak również następuje wyrównanie darni. Technika wykonania zabiegu wpływa na jego jakość, a staranne wykonanie powoduje lepsze dotlenienie oraz nawodnienie tej warstwy gleby, mniejsze odparowanie wody z gruntu, poprawia skuteczność działania nawozów oraz możliwość regeneracji trawy.
Zobacz także: Jak założyć trawnik krok po kroku
Oczyszczanie oczka wodnego
W ogrodach przydomowych z elementami wodnymi, takimi jak choćby oczka wodne, należy, szczególnie przed sezonem zimowym wykonać prace porządkowe.
W okresie, kiedy z drzew zaczynają opadać liście dobrze jest, o ile oczywiście jest to możliwe, zakryć powierzchnię oczka siatką, w ten sposób zabezpieczymy wodę przed zanieczyszczeniem liśćmi, a sobie zaoszczędzimy pracy. Nie powinno się dopuszczać, aby liście opadały na dno zbiornika, należy je jak najczęściej odławiać. Uschnięte części roślin wodnych należy również niezwłocznie usunąć z wody.
Zobacz także: Ryby w oczku wodnym
Cięcia i przycinania w ogrodzie
REKLAMA
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też regulacja koron drzew i kształtowanie żywopłotów. Korona wymaga regularnych cięć formujących i prześwietlających, które zapewnią jej odpowiedni kształt, także cięć sanitarnych, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji na cały organizm drzewa oraz cięć technicznych, związanych z bezpieczeństwem użytkowników ogrodu. Kalendarz cięć w zależności od gatunku rośliny.
Należy także pamiętać o nawożeniu roślin, ich ochronie przed szkodnikami oraz regularnym odchwaszczaniu. Nawożenie zaspokaja potrzeby pokarmowe roślin, które to nie zawsze mogą być zapewnione przez naturę. Przy nawożeniu niezwykle ważna jest przede wszystkim diagnoza, która pozwoli ocenić, jakiego składnika brakuje danej roślinie. Następnie bardzo ważne jest właściwe dobranie proporcji poszczególnych składników i stężenia dawki nawozu. Jego przedawkowanie może doprowadzić do zniszczenia naszych upraw.
Zobacz także: Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA