Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni
REKLAMA
REKLAMA
Co warto wiedzieć o rozmarynie?
Jest krzewem uprawianym w naszym kraju głównie jako niska, częściowo zdrewniała, zimozielona roślina doniczkowa. Ponieważ nie toleruje niskich temperatur możemy uprawiać jedynie odmiany częściowo odporne na niewielki mróz (do – 5 stopni Celsjusza). Rośliny zimą lepiej przenieść w osłonięte miejsca lub umieścić w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem (np. w szklarniach, na chłodnych werandach). Drobne niebieskawe, różowe lub białe kwiaty zakwitają na zeszłorocznych pędach latem. Przemarzanie pędów może powodować całkowity brak kwitnienia. Liście rozmarynu są aromatyczne, równowąsko lancetowate, skórzaste, brzegiem podwinięte, na wierzchu ciemnozielone, od spodu kutnerowate.
REKLAMA
Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
Jak uprawiać rozmaryn?
Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, w każdej dobrze przepuszczalnej glebie. Rozmaryn należy umiarkowanie podlewać, gdyż nadmiar wilgoci w glebie powoduje choroby i zamieranie pędów. Rozmaryn sadzimy w połowie wiosny, w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie lub w doniczkach. Zasilamy wiosną i latem nawozami dolistnymi lub rozpuszczalnymi w wodzie. Wiosną należy przyciąć uschnięte i słabe pędy oraz nadmiernie rozrośnięte odrosty.
Zobacz także: Domowa hodowla przypraw
Użyteczny w kuchni
Najczęściej uprawiany rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ma aromatyczne liście, które stosowane są od dawna jako przyprawa, głównie w kuchni hiszpańskiej, bałkańskiej i meksykańskiej do mięs, wędlin i sosów. Wykorzystuje się także kwiaty jako dodatek do sałatek. Zdrewniałe pędy rozmarynu mogą być używane jako szpikulce do szaszłyków, co nadaje im niepowtarzalny zapach i smak. Liście rozmarynu zawierają olejki, które mają działanie odkażające, pobudzające i poprawiające pamięć, a dodane do kąpieli poprawiają krążenie krwi.
REKLAMA
REKLAMA