Jak uprawiać miętę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mięta to bylina o dosyć ekspansywnym wzroście. Ma długi okres wegetacyjny i jest odporna na mróz. Najczęściej uprawiana jest mięta kłosowa (Mentha spicata), mięta okrągłolistna (Mentha suaveolens), mięta pieprzowa (Mentha x piperita) oraz ich odmiany. Rośliny te dorastają zwykle do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i szerokości.
Czego potrzebuje mięta?
Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie, na półcienistym stanowisku. Nie ma specjalnych wymagań, co do rodzaju gleby. Warto pamiętać o ekspansywnym charakterze wzrostu mięty. Mięta uprawiana w ogrodzie czasem rozrasta się szeroko. Można ograniczyć jej wzrost, uprawiając ją w głębokich pojemnikach wkopanych po brzegi w grunt. Miętę z powodzeniem hoduje się także w donicach na tarasach, balkonach i parapetach. Latem pojawiają się drobne purpurowe kwiaty, które mogą być dodatkową ozdobą. Zioło to można umiarkowanie zasilać nawozami rozpuszczalnymi w wodzie lub nawozami dolistnymi. Latem warto przycinać pędy rośliny – wytworzy wtedy ona nowe przyrosty.
Zobacz także: Zioła w ogrodzie
Jak rozmnażać miętę?
Nasiona możemy wysiewać wiosną, dzielić starsze rośliny lub pobierać sadzonki korzeniowe. Trzeba pamiętać, że rośliny otrzymane z siewu mogą nie być jednakowe.
Mięta i jej zastosowanie
Dzięki możliwości suszenia i mrożenia liści mięty, można je przechowywać i stosować w kuchni jako dodatek do potraw i napojów. Także świeże liście nadają się bezpośrednio do celów kulinarnych – jako dodatek do napojów, sałatek, słodyczy lub parzenia herbatek. Liście mięty pieprzowej mają ostry smak, a liście mięty okrągłolistnej nadają się szczególnie do przyrządzania sosów ziołowych.
Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?
Mięta posadzona w ogrodzie w pobliżu wody roztacza intensywny, przyjemny i ożywczy zapach.
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA