REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o domowy ziołowy ogródek?

Magdalena Pytkowska
Lubczyk.
Lubczyk.

REKLAMA

REKLAMA

Zioła możemy hodować nie tylko w ogródku pod oknem, ale także w „ogródku” na parapecie. Nie tylko pięknie się tam prezentują, ale także dostarczają nam wspaniałych i niepowtarzalnych wrażeń zapachowych.

Zioła w przeszłości

Jeszcze do XIX wieku stanowiły one podstawę wszelkich preparatów medycznych. Otrzymywane z nich substancje, jak glikozydy czy alkaloidy służyły do codziennego użytku. Ogródki ziołowe były niezwykle popularne.

REKLAMA

Pierwsze wzmianki o wyrabianiu leków na podstawie ziół (głównie tymianku i kolendry) pochodzą już ze starożytnych Chin. Potem zagościły one także w Egipcie. Także w Grecji i Rzymie bardzo chętnie korzystano z ziół w medycynie. W średniowieczu modę na zioła upowszechniali benedyktyni oraz cystersi, którzy nie tylko masowo tłumaczyli poradniki medyczne starożytnych, ale także sami zakładali ogródki ziołowe w pobliżu klasztorów czy kościołów.

Zobacz także: Kiedy przesadzać?

REKLAMA

Rozwój nauki, który miał miejsce w XIX wieku, spowodował, że zioła zaczęto wycofywać powoli ze szpitali. Jako lekarstwa były one nadal traktowane na wsi, gdzie wiedza o nich była przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak już w dużych miastach zastępowano je lekami syntetycznymi. Było to spowodowane między innymi rozwojem chemii.

Dziś jednak następuje powrót do ziołolecznictwa. W aptekach pełno jest preparatów produkowanych z ziół, stosuje się je na wzmocnienie włosów i paznokci, na problemy trawienne, na wzmocnienie odporności czy też na problemy ze snem. „Leki” te nie mają efektów ubocznych, ale też nie są one tak skuteczne jak zwykłe lekarstwa, należy o tym pamiętać. Żadne zioła nie zastąpią prawdziwego leczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hodowla domowa

Ponieważ zioła pochodzą z miejsc, w których panuje klimat ciepły, powinniśmy im zapewnić odpowiednie warunki słoneczne. Najlepiej jest ustawić donicę z ziołami na parapecie, po tej stronie mieszkania, które jest najdłużej nasłonecznione. To z pewnością korzystnie wpłynie na rozwój naszego domowego ogródka.

Zioła potrzebują gleby lekko przewiewnej, o odczynie lekko zasadowym. Wiąże się to znowu z ich naturalnym środowiskiem. Zwykle bowiem występują one na podłożu skalistym, gdzie mamy do czynienia z glebą wapienną.

Pielęgnacja ich sprowadza się do spulchniania gleby, podlewania i ewentualnego przycinania.

Zobacz także: Przygotowanie ziół do użycia wewnętrznego

Przykłady

  • kolendra (zapachowo przypomina anyż; używa się jej jako przyprawy do pierników, ciast oraz wędlin);
  • lawenda (ma właściwości relaksujące, dlatego dodaje się ją często do różnego rodzaju kosmetyków; podobno lawenda ustawiona w sypialni, pomaga zasnąć);
  • melisa (używa się jej jako przyprawy do mięs i ryb);
  • bazylia (przyprawa bardzo popularna we Włoszech; używa się jej do makaronów, mięs czy sałatek);
  • tymianek (ma działanie dezynfekujące i odkrztuszające).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA