REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Bożena Biela
 Fuksja (Fuchsia). Fot. Fotolia
Fuksja (Fuchsia). Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fuksja (Fuchsia L.) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Nowej Zelandii. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna o bardzo dużej ilości odmian, wśród których można znaleźć zarówno pnące o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jak miniaturowe drzewka.

REKLAMA

Kwiaty fuksji mają różne stopnie wypełnienia, wielkość, kształt i kolor. Bywają drobne, średnie albo wielkie w zależności od długości (5–18 cm). Kolory kwiatów fuksji to wszelkie kombinacje odcieni białego, różowego, czerwonego, fioletowego, purpury i niebieskiego. Większość fuksji kwitnie bardzo długo nawet przez cały okres wegetacji, czyli od kwietnia do października. Roślina ta może przezimować w naszym klimacie. Na zimę należy ją przenieść do mieszkania, piwnicy lub szklarni.

Stanowisko

Roślina ta wymaga półcienistego lub cienistego, osłoniętego od wiatru miejsca. Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5.

Podlewanie

Fuksja wymaga obfitego podlewania. Należy pamiętać, że nie powinniśmy podlewać rośliny w ostrym słońcu, ponieważ możemy ją poparzyć.

Zobacz także: Jak uprawiać lampion chiński (Ceropegia)?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Po zakończeniu spoczynku powinniśmy przyciąć i przesadzić fuksję. Wiosenny zabieg powinniśmy wykonać pomiędzy 15–31 marca. W tym okresie temperatura powinna wahać się w okolicach około 18–20 stopni C, przez okres 8–14 dni. Zdrewniałe części rośliny powinniśmy spryskiwać wodą, a świeże przyrosty przyciąć do 10 cm. Dzięki temu otrzymamy gęstszą i bardziej rozkrzewioną roślinę. Równolegle z tym zabiegiem możemy przesadzić roślinę. Starsze okazy nie muszą być przesadzane co roku, ale młode wymagają częstszego przesadzania.

Nawożenie

Fuksję nawozimy co tydzień.

Zobacz także:  Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl


Rozmnażanie

Fuksję rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskujemy je z pędów wierzchołkowych. Sadzonki powinniśmy pobrać na przełomie grudnia – marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Tak przygotowane sadzonki ukorzeniamy w wilgotnym piasku pod przykryciem. Sadzonkom powinniśmy zapewnić temperaturę 22– 24 stopni C. Powinny ukorzenić się w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie młodą roślinę przesadzamy do zasobnego podłoża, a po kilku tygodniach uszczykujemy im wierzchołki. Zabieg ten pomaga roślinom rozkrzewić się. Po około dwóch miesiącach fuksję przesadzamy do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Pielęgnacja

Po 15 maja fuksję można przenieść na balkon. Na początku powinniśmy ją ustawić w miejscu osłoniętym i cienistym w celu aklimatyzacji. Najlepiej wystawiać ją na zewnątrz w pochmurny dzień. Po tym okresie można ją umieścić we właściwym miejscu. W okresie letnim pielęgnacja ogranicza się do regularnego nawożenia i podlewania.

Zobacz także:  Jak pielęgnować narcyzy?

REKLAMA

Pod koniec października należy ją przenieść do pomieszczenia, w którym będzie zimować. Powinniśmy zapewnić jej temperaturę około 10 stopni C i ograniczyć podlewanie. Przed przeniesieniem warto jej obciąć zielone pędy, liście i kwiaty. Dzięki temu zabiegowi szkodniki i choroby liści nie zostaną wniesione do zimowej kwatery.

Im większe i pełniejsze kwiaty danej odmiany, tym fuksja potrzebuje większego ocienienia i osłonięcia. Aby wywołać obfite kwitnięcie i zawiązywanie się nowych kwiatów, trzeba obrywać przekwitnięty kwiat i owocniki.

Zobacz także:  Czy wiesz jak pielęgnować fuksje?


Zobacz inne, ciekawe porady:

Zobacz także:  Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zobacz także:  Pelargonie zimą – jak o nie dbać?

Zobacz także: Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie

Zobacz także: Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz

Zobacz także:  Kwiaty na stanowisko półcieniste

Zobacz także: Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Zobacz także: Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA