Pelargonie zimą – jak o nie dbać?
REKLAMA
REKLAMA
Pelargonie pochodzą z regionów południowej Afryki. Kwitną do późnej jesieni, jednak przepadają za stanowiskami ciepłymi i słonecznymi.
REKLAMA
Przechowywanie pelargonii zimą
Pelargonie mogą pozostawać na zewnątrz najpóźniej do końca października. Możemy je trzymać na tarasach do momentu, gdy temperatura nie spadnie poniżej 0oC. Donice z roślinami należy przenieść do jasnego pomieszczenia.
Zobacz także: Zima – problemy z kwiatami doniczkowymi
Przycinanie
Przed rozpoczęciem zimy przycinamy pelargonie na wysokości około 5 centymetrów. Dzięki takiemu działaniu oraz umiarkowaniu podlewanie wstrzymamy wzrost rośliny. W lutym albo marcu należy wykonać kolejne przycinanie ze względu na naturalny przyrost pelargonii. Odcięte fragmenty możemy wykorzystać jako sadzonki.
Przesadzanie
Pelargonie, które rosły dotychczas w donicach lub skrzynkach przesadzamy po uprzednim przycięciu do głębszych pojemników. Umieszczamy je w podłożu ubogim w składniki mineralne, aby zahamować ich wzrost na okres zimy.
Podlewanie
Zimą podlewamy pelargonie sporadycznie i zawsze od dołu. Podlewanie od góry może przyczynić się do gnicia rośliny oraz występowania chorób grzybowych.
Pelargonie nie powinny być przez nas przechowywane dłużej niż dwa sezony. Im starsze rośliny tym wytwarzają one mniej kwiatów i liści. Dlatego warto co sezon sadzić nowe sadzonki, które po ukorzenieniu majestatycznie zakwitną.
Zobacz także: Jak dbać o kwiaty zimą?
REKLAMA
REKLAMA