REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować balkon do wiosny?

Iwona Szadkowska
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

REKLAMA

Balkon, podobnie jak mieszkanie, również potrzebuje wiosennych porządków. Często w okresie zimowym, balkon pełni funkcję zamrażarki lub lodówki. Umieszczamy również na nim wszystko to, co nie jest nam obecnie potrzebne. Tymczasem, balkon może być miejscem odpoczynku, uprawy kwiatów i ziół.

Wiosenne sprzątanie

REKLAMA

Pierwszym krokiem w sprzątaniu balkonu jest wyniesienie lub pozbycie się rzeczy, które są na nim niepotrzebne. Być może znajdują się na nim przedmioty, które już dawno miałaś wyrzucić, ale z jakiś powodów jeszcze tego nie zrobiłaś. Zamiast dłużej się zastanawiać zadaj sobie podstawowe pytanie: Czy to mi się jeszcze kiedyś przyda? Jeżeli nie, nie wahaj się – wyrzuć.

Kolejnym krokiem jest zamiecenie i umycie podłogi. Jeżeli nawierzchnia jest w złym wato ją naprawić lub wymienić na nową – o ile nasze fundusze na to pozwalają. Przy wyborze płytek kierujmy się funkcjonalnością – nie tylko kolorem. Dobrze jeżeli płytki są antypoślizgowe – zapobiegnie to ewentualnym wypadkom – oraz łatwe w czyszczeniu.

Balustrada również może wymagać niewielkiego remontu. Jeżeli całość jest wykonana z metalu, warto zedrzeć starą farbę i na nowo pomalować. Świeży wygląd sprawi, że balkon będzie odzyska dawny blask.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszarka na ubrania

Suszarka na ubrania to najczęstszy element wystroju balkonu. Czasami jednak chcemy, aby prócz niej zmieściło się tam również miejsce, na przykład, na leżak. Zamiast przestawiać suszarkę ciągle w inne miejsce, może zamontować ją w innym miejscu. Dobrym rozwiązaniem może być suszarka, którą montuje się na suficie. Najczęściej jest montowana w łazience. Jeżeli warunki nam na to pozwalają, może warto przemyśleć takie rozwiązanie na balkonie?

Zobacz też:  Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Zobacz też:  Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zobacz też: Najlepsze kwiaty na balkon

Rośliny na balkonie

Kwiaty to pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny. Z powodzeniem możemy wysiać je w skrzynkach i zawiesić na balkonowej balustradzie. Atrakcyjnie prezentują się surfinie, peralgonie, bakopa, miniaturowe petunie lub wilec. Tworzą naturalną zasłonę z kwiatów, która jest prawdziwą ozdobą każdego balkonu.

Do aranżacji w doniczkach możemy wykorzystać takie rośliny jak: lobelia przylądkowa, fuksja, a także kwiaty cebulowe, na przykład, hiacynt.

Wybierając rośliny na balkon kierujmy się przede wszystkim warunkami, które na nim panują. Rośliny, które potrzebują dużej ilości słońca mogą źle się czuć w cieniu i odwrotnie.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie na balkonie własnej uprawy ziół. Na parapecie możemy ustawić skrzynki z ziołami i mieć pod ręką nie tylko dodatek do potraw, ale także naturalny środek przeciw niektórym owadom. Na przykład, zapachu bazylii nie tolerują komary. Na meszki sprawdza się tymianek i oregano, a na muchy mięta pieprzowa i mięta pospolita.

Zobacz też:  Zioła - uprawa i pielęgnacja

Odpoczynek na balkonie

Nie zapominajmy również, że balkon to miejsce, na którym powinniśmy móc odpocząć. Przyda się krzesło, leżak lub fotel oraz stolik. Jeżeli miejsce na to pozwala możemy zastanowić się nad zamontowaniem fotela wiszącego. Jest nie tylko wygodny, ale również ciekawie się prezentuje.

Zobacz też: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Zobacz też:  Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Zobacz też: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA