REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować balkon do wiosny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

REKLAMA

Balkon, podobnie jak mieszkanie, również potrzebuje wiosennych porządków. Często w okresie zimowym, balkon pełni funkcję zamrażarki lub lodówki. Umieszczamy również na nim wszystko to, co nie jest nam obecnie potrzebne. Tymczasem, balkon może być miejscem odpoczynku, uprawy kwiatów i ziół.

Wiosenne sprzątanie

REKLAMA

Pierwszym krokiem w sprzątaniu balkonu jest wyniesienie lub pozbycie się rzeczy, które są na nim niepotrzebne. Być może znajdują się na nim przedmioty, które już dawno miałaś wyrzucić, ale z jakiś powodów jeszcze tego nie zrobiłaś. Zamiast dłużej się zastanawiać zadaj sobie podstawowe pytanie: Czy to mi się jeszcze kiedyś przyda? Jeżeli nie, nie wahaj się – wyrzuć.

Kolejnym krokiem jest zamiecenie i umycie podłogi. Jeżeli nawierzchnia jest w złym wato ją naprawić lub wymienić na nową – o ile nasze fundusze na to pozwalają. Przy wyborze płytek kierujmy się funkcjonalnością – nie tylko kolorem. Dobrze jeżeli płytki są antypoślizgowe – zapobiegnie to ewentualnym wypadkom – oraz łatwe w czyszczeniu.

Balustrada również może wymagać niewielkiego remontu. Jeżeli całość jest wykonana z metalu, warto zedrzeć starą farbę i na nowo pomalować. Świeży wygląd sprawi, że balkon będzie odzyska dawny blask.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszarka na ubrania

Suszarka na ubrania to najczęstszy element wystroju balkonu. Czasami jednak chcemy, aby prócz niej zmieściło się tam również miejsce, na przykład, na leżak. Zamiast przestawiać suszarkę ciągle w inne miejsce, może zamontować ją w innym miejscu. Dobrym rozwiązaniem może być suszarka, którą montuje się na suficie. Najczęściej jest montowana w łazience. Jeżeli warunki nam na to pozwalają, może warto przemyśleć takie rozwiązanie na balkonie?

Zobacz też:  Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Zobacz też:  Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zobacz też: Najlepsze kwiaty na balkon

Rośliny na balkonie

Kwiaty to pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny. Z powodzeniem możemy wysiać je w skrzynkach i zawiesić na balkonowej balustradzie. Atrakcyjnie prezentują się surfinie, peralgonie, bakopa, miniaturowe petunie lub wilec. Tworzą naturalną zasłonę z kwiatów, która jest prawdziwą ozdobą każdego balkonu.

Do aranżacji w doniczkach możemy wykorzystać takie rośliny jak: lobelia przylądkowa, fuksja, a także kwiaty cebulowe, na przykład, hiacynt.

Wybierając rośliny na balkon kierujmy się przede wszystkim warunkami, które na nim panują. Rośliny, które potrzebują dużej ilości słońca mogą źle się czuć w cieniu i odwrotnie.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie na balkonie własnej uprawy ziół. Na parapecie możemy ustawić skrzynki z ziołami i mieć pod ręką nie tylko dodatek do potraw, ale także naturalny środek przeciw niektórym owadom. Na przykład, zapachu bazylii nie tolerują komary. Na meszki sprawdza się tymianek i oregano, a na muchy mięta pieprzowa i mięta pospolita.

Zobacz też:  Zioła - uprawa i pielęgnacja

Odpoczynek na balkonie

Nie zapominajmy również, że balkon to miejsce, na którym powinniśmy móc odpocząć. Przyda się krzesło, leżak lub fotel oraz stolik. Jeżeli miejsce na to pozwala możemy zastanowić się nad zamontowaniem fotela wiszącego. Jest nie tylko wygodny, ale również ciekawie się prezentuje.

Zobacz też: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Zobacz też:  Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Zobacz też: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA