REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować balkon do wiosny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Pelargonie, kwiaty, balkon. Fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

REKLAMA

Balkon, podobnie jak mieszkanie, również potrzebuje wiosennych porządków. Często w okresie zimowym, balkon pełni funkcję zamrażarki lub lodówki. Umieszczamy również na nim wszystko to, co nie jest nam obecnie potrzebne. Tymczasem, balkon może być miejscem odpoczynku, uprawy kwiatów i ziół.

Wiosenne sprzątanie

REKLAMA

Pierwszym krokiem w sprzątaniu balkonu jest wyniesienie lub pozbycie się rzeczy, które są na nim niepotrzebne. Być może znajdują się na nim przedmioty, które już dawno miałaś wyrzucić, ale z jakiś powodów jeszcze tego nie zrobiłaś. Zamiast dłużej się zastanawiać zadaj sobie podstawowe pytanie: Czy to mi się jeszcze kiedyś przyda? Jeżeli nie, nie wahaj się – wyrzuć.

Kolejnym krokiem jest zamiecenie i umycie podłogi. Jeżeli nawierzchnia jest w złym wato ją naprawić lub wymienić na nową – o ile nasze fundusze na to pozwalają. Przy wyborze płytek kierujmy się funkcjonalnością – nie tylko kolorem. Dobrze jeżeli płytki są antypoślizgowe – zapobiegnie to ewentualnym wypadkom – oraz łatwe w czyszczeniu.

Balustrada również może wymagać niewielkiego remontu. Jeżeli całość jest wykonana z metalu, warto zedrzeć starą farbę i na nowo pomalować. Świeży wygląd sprawi, że balkon będzie odzyska dawny blask.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suszarka na ubrania

Suszarka na ubrania to najczęstszy element wystroju balkonu. Czasami jednak chcemy, aby prócz niej zmieściło się tam również miejsce, na przykład, na leżak. Zamiast przestawiać suszarkę ciągle w inne miejsce, może zamontować ją w innym miejscu. Dobrym rozwiązaniem może być suszarka, którą montuje się na suficie. Najczęściej jest montowana w łazience. Jeżeli warunki nam na to pozwalają, może warto przemyśleć takie rozwiązanie na balkonie?

Zobacz też:  Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Zobacz też:  Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zobacz też: Najlepsze kwiaty na balkon

Rośliny na balkonie

Kwiaty to pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny. Z powodzeniem możemy wysiać je w skrzynkach i zawiesić na balkonowej balustradzie. Atrakcyjnie prezentują się surfinie, peralgonie, bakopa, miniaturowe petunie lub wilec. Tworzą naturalną zasłonę z kwiatów, która jest prawdziwą ozdobą każdego balkonu.

Do aranżacji w doniczkach możemy wykorzystać takie rośliny jak: lobelia przylądkowa, fuksja, a także kwiaty cebulowe, na przykład, hiacynt.

Wybierając rośliny na balkon kierujmy się przede wszystkim warunkami, które na nim panują. Rośliny, które potrzebują dużej ilości słońca mogą źle się czuć w cieniu i odwrotnie.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie na balkonie własnej uprawy ziół. Na parapecie możemy ustawić skrzynki z ziołami i mieć pod ręką nie tylko dodatek do potraw, ale także naturalny środek przeciw niektórym owadom. Na przykład, zapachu bazylii nie tolerują komary. Na meszki sprawdza się tymianek i oregano, a na muchy mięta pieprzowa i mięta pospolita.

Zobacz też:  Zioła - uprawa i pielęgnacja

Odpoczynek na balkonie

Nie zapominajmy również, że balkon to miejsce, na którym powinniśmy móc odpocząć. Przyda się krzesło, leżak lub fotel oraz stolik. Jeżeli miejsce na to pozwala możemy zastanowić się nad zamontowaniem fotela wiszącego. Jest nie tylko wygodny, ale również ciekawie się prezentuje.

Zobacz też: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Zobacz też:  Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Zobacz też: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 roku. Metr kwadratowy garażu jest często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA