Palmy
REKLAMA
REKLAMA
Jak już wspominałam, rodzajów palm jest bardzo dużo. Odróżnienie ich od siebie wymaga sporego doświadczenia. Najczęściej jednak w warunkach domowych dominuje kencja (Howea forsteriana). Palma ta pochodzi z dżungli, gdzie rośnie w cieniu innych, o wiele większych, drzew. Charakteryzują ją wachlarzowate liście, osadzone na cieniutkich łodygach.
REKLAMA
Stanowisko
Jasne – bez bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych.
Podlewanie
Ten rodzaj palmy podlewamy umiarkowanie. Wymaga ona jednak podwyższonej wilgotności powietrza – możemy ustawić donicę z rośliną w naczyniu ze żwirem w którym ciągle zalega woda.
Zobacz także :Agawa amerykańska (Agave americana)
Przesadzanie
Przesadza się w miarę potrzeb na początku marca.
Nawożenie
Od wiosny do końca lata.
Rozmnażanie
Ten rodzaj palmy rozmnaża się tylko z nasion. Należy je umieścić w ziemi pasteryzowanej, próchniczej. Nasiona kiełkują dopiero po kilku miesiącach.
Specyfika
Ten rodzaj palmy powinien rosnąć po kilka okazów w jednej doniczce. Zagęści to liście i stworzy piękną kompozycję roślinną
Innym gatunkiem palm jest Chamaerops humilis, zwany także karłatką europejską. Nazwa pochodzi od miejsca, gdzie roślina naturalnie występuje – Europy, a dokładniej Hiszpanii. Jest to jedyny rodzaj palm, który pochodzi z Europy. Roślinę charakteryzują niewielkie rozmiary – nawet w naturalnym środowisku nie przekracza 1 metra wysokości.
Stanowisko
Ten rodzaj palmy idealnie nadaje się na stanowisko jasne.
Podlewanie
Wymaga umiarkowanego podlewania. Roślinę należy zraszać chłodną wodą.
Przesadzanie
Przesadzamy w miarę potrzeb.
Specyfika
Ten rodzaj palmy wymaga odpoczynku zimą – temperatura nie może przekraczać 10 stopni. Dodatkowo należy pamiętać, że źle czuje się w towarzystwie ogrzewania centralnego.
Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.