REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Cyklamen.
Cyklamen.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Właściwe podłoże

Decydującym czynnikiem o właściwych wschodach nasion jest odpowiednie podłoże. Ziemię do uprawy rozsady można nabyć w centrum ogrodniczym. Jest to substrat torfowy zwany podłożem do wysiewu nasion. Mieszankę ziemi można również stworzyć samemu. Najlepiej spisuje się substrat torfowy, perlit i piasek w proporcjach 1:1:1. Ziemia nie powinna być zbytnio zbita. Aby ją rozluźnić przed wsypaniem do pojemnika rozdrobnijmy ją palcami lub najlepiej przesiejmy przez sito o dużych oczkach. Nie powinno się używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Jest zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.

REKLAMA

Zobacz także: Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Nasiona najlepiej wysiewać do skrzynek, kuwet z otworami w dnie, donic lub tzw. multiplet, czyli plastikowych tac z zagłębieniami w formie małych doniczek. Powinniśmy zapewnić im również odpowiednią temperaturę około 18oC. Wyjątek stanowią takie rośliny, jak np.: nagietek, czarnuszka, które kiełkują dobrze w temperaturze dużo niższej, 6–7°C.

Nasiona

Nasiona, z których chcemy uzyskać rośliny do swojego ogrodu powinny być zaprawiane, czyli odkażone. Dzięki temu unikniemy możliwości rozprzestrzenienia się chorobom, które niszczą siewki. Do tego celu wsypujemy do słoika, wraz z nasionami, Kaptan lub Zaprawę Nasienną T (w objętości 1/10 nasion). Zakręconym słoikiem potrząsamy tak długo, aż dany preparat oblepi nasiona.

Wysiew

Nasiona rozsypujemy równomiernie po całej powierzchni. Pamiętajmy o tym, że lepiej jest wysiać nasiona rzadko, niż gęsto. Zbyt zagęszczone siewki są wątłe, blade i wyciągnięte. Bardzo drobne nasiona np. Lobelii, nie wymagają przykrycia i pozostawiamy je na powierzchni podłoża. Nasiona grubsze trzeba przykryć. W tym celu rozsypujemy przez sitko cienką warstwę drobnoziarnistego piasku lub podłoża używanego do siewu. Przykrycie nie powinno być grubsze niż dwu lub trzykrotna wielkość nasion. Tak przygotowaną rozsadę od czasu do czasu spryskujemy zraszaczem, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Przykrywamy folią lub przezroczysta pleksi i ustawiamy na ciepłym, słonecznym miejscu, np. na parapecie. Kiedy nasiona zaczną kiełkować zdejmujmy wszelkie okrycia nad nimi, aby dopuścić do nich jak najwięcej światła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Pikowanie

REKLAMA

Skiełkowane nasiona trzeba przesadzić do nowych skrzyneczek lub doniczek, tak aby uzyskać rozsadę krępą, nie wyciągniętą. Rośliny drobne pikujemy w rozstawie 3/3 cm, większe 5/5 cm, lub 10/10 cm. Kwiaty, które źle znoszą przesadzanie, np. dalia z nasion, gazania, można wysiewać bezpośrednio do doniczek, o średnicy 5–7 cm i przerywać siewki po wschodach, zostawiając jedną roślinę. Przepikowane rośliny nakrywamy na kilka dni cienką włókniną lub luźną folią i pozostawiamy w widnym pomieszczeniu o temperaturze około 20°C. Po kilku dniach można przenieść rośliny na pełne słońce.

Rośliny cebulowe, kłącza i bulwy, tak jak rośliny jednoroczne, można przygotować w domu do uprawy w ogrodzie. Sadzimy je na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości i w odstępach wynoszących około 3 szerokości cebulki. Rozsadę ustawiamy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA