Jak wyhodować zioła w doniczkach?
REKLAMA
REKLAMA
Jaka doniczka?
Wybierając doniczkę powinniśmy się kierować dobrem swoich roślin. Minimalna średnica doniczki to 10 cm, np. dla tymianku lub bazylii. Kiedy roślina ma rozbudowany system korzeniowy dobrane naczynie, w którym będziemy sadzić zioła nie powinno być zbyt płytkie. Dla tych o płytszym systemie dobre będą na przykład gliniane misy
REKLAMA
Zobacz także: Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?
Odpowiedni dobór ziemi
Do uprawy ziół wystarczy uniwersalna ziemia złożona z ziemi gliniastej, torfu oraz przekompostowanej kory. Ziemia do kwiatów, która dostępna jest w kwiaciarni, nie jest odpowiednim podłożem. Jest ona silnie nawożona, a zioła nie tolerują zbyt dużej ilości nawozów.
Zobacz także: Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?
Dobry drenaż gwarancją sukcesu
Drenaż daje gwarancję tego, że woda nie będzie zalegała w donicy. Zalane korzenie nie pobierają tlenu przez co roślina traci swoją witalność i marnieje. Najlepszym sposobem na stworzenie drenażu jest wyłożenie dna doniczki kamykami, dwucentymetrową warstwą żwiru lub tłuczenia ceglastego i wyłożenia doniczki włókniną. Włóknina zapobiega zamulaniu drenażu cząstkami podłoża. Z drenażu zrezygnuj tylko w przypadku donic wiszących - stałyby się bardzo ciężkie za sprawą grubej warstwy żwiru. W takim przypadku ogranicz się do większej liczby otworów odpływowych na dnie pojemnika.
Do najbardziej znanych ziół należą: bazylia, tymianek, majeranek, rozmaryn mięta, melisa.
Jak pielęgnować?
Większość z ziół, hodowanych w doniczkach, wymaga sporego nasłonecznienia. Dlatego też najlepiej będą czuły się na słonecznym parapecie. Trzeba pamiętać, że większość przypraw, np. bazylia, potrzebuje dużej wilgotności – podlewać trzeba je regularnie, najlepiej codziennie. Nie powinniśmy też narażać naszych ziół doniczkowych na przeciągi i zmiany temperatury. Nie tylko źle to wpływa na ich żywotność, ale też i na smak listków.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne przycinanie roślin, które gwarantuje stałe i równomierne rozrost roślin. Najczęściej zrywamy wierzchołki pędów pozostawiając na łodydze kilka listków (minimum 3 listki). Regularne skracanie pędów powoduje krzewienie się roślin i sprawia, że mają bardziej ciekawy, zbity format i kształt.
Tworząc samodzielnie kolorowe kompozycje ziołowe starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów, wielkości listków, koloru kwiatów, a także wysokości u poszczególnych odmian.
REKLAMA
REKLAMA