REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kwiaty doniczkowe dla każdego

Bożena Biela
Zielistka (Chlorophytum).
Zielistka (Chlorophytum).

REKLAMA

REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

Rośliny pokojowe dla początkujących:

REKLAMA

Zielistka (Chlorophytum) – roślina ta ma okazałe, piękne, wygięte ku dołowi, jasnozielone lub pasiaste liście. Kwitnie przez cały rok. Mają niepozorne kwiaty, choć istnieją odmiany, które hoduje się głównie dla ich ładnych kwiatów. W okresie wiosenno letnim na pędach rozłogowych pojawiają się dziesiątki młodych roślin, dodając niezwykłego uroku roślinie macierzystej. Bardzo szybko się rozrasta i ma małe wymagania względem światła i podłoża. Przez wiele lat może rosnąc w tej samej ziemi.

Aspidistra elatior (aspidistra wyniosła, tzw. „żelazne liście”) – pochodzi z Chin. Roślina ta osiąga do 30 cm wysokości. Ma sztywne, skórzaste liście. W lecie na kłączu pojawiają się niepozorne, różowe, mięsiste kwiaty. Lubi jasne, rozproszone światło i regularne zraszanie.

Zobacz także: Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

REKLAMA

Sansewiera (Sansevieria, tzw. „wężownica”) – ma najczęściej długie, mieczowate, wzniesione ku górze liście, w kolorze zielonym, żółtym lub w paski i prążki. Latem pojawiają się kwiaty. Są one niepozorne i mało efektowne, za to bardzo piękne i trwałe są przykwiatki. Rośliny te rodzą również owoce o jaskrawych barwach. Sansewieria ma niskie wymagania co do światła, podłoża, potrafi wytrzymać trzy tygodnie bez podlewania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coleus sp. (koleus, tzw. „pokrzywka”) – roślina ta posiada czerwonobrunatne, żółtoobrzeżone, zielonkawożółte, różowe i ceglaste liście. Osiąga wysokość do 30–70 cm. W zależności od odmiany niebieskie, niepozorne kwiaty pojawiają się latem bądź zimą. Lubi jasne, cieple miejsca.

Dracaena (dracena, tzw. „smokowiec”) – najpopularniejsza jest dracena obrzeżona. W warunkach domowych najczęściej spotykamy rośliny w formie piennej z barwnymi pióropuszami. Niektóre odmiany wydają bardzo ładne, duże, białe lub kremowo – białe, pachnące kwiaty. Osiągają do 120 cm wysokości. Lubią światło jasne i rozproszone.

Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

REKLAMA

Monstera deliciosa (monstera wonna) – bardzo szybko rośnie, dlatego potrzebuje szczególnie dużo miejsca. Mimo grubego pnia, liczne korzenie powietrzne pozwalają jej się piąć w górę. Ma duże, błyszczące, zielone i skórzaste liście, które osiągają średnicę do 46 cm. Lubi jasne, rozproszone światło i regularne nawilżanie

Crassula arborescens (grubosz drzewiasty, tzw. „drzewko szczęścia”) – ma krzaczasty pokrój i osiąga do 1 metra wysokości. Ma mięsiste, naprzeciwległe, okrągłe liście. Dzięki temu, może dłuższy czas wytrzymać bez podlewania, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla tych właścicieli, którzy nie zawsze mają czas na takie zabiegi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA