REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Bożena Biela
Kliwia (Clivia).
Kliwia (Clivia).
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

Jest to roślina bulwiasta, długowieczna. Z krótkiego, zgrubiałego pędu wyrastają równowąskie, zawsze zielone liście. Nowe liście pojawiają się parami, czasem tworząc nową podstawę rośliny. Ze środka wyrasta pęd zakończony dużym baldachem zawierającym 10–12 kwiatów. Kwiaty, które po kilku dniach przekwitają, szybko zastępowane są nowymi. W ten sposób roślina kwitnie przez kilka tygodni. Wysokość rośliny waha się od 25 do 50 cm.

REKLAMA

Stanowisko

Roślinie tej wybieramy stanowisko jasne, aby miała wystarczającą ilość światła przez cały dzień. Ważne jest pozostawienie rośliny w tym samym miejscu, bez względu na porę roku. Nie należy również przekręcać doniczki, dobrze jest zaznaczyć na niej jej ustawienie względem słońca. Najodpowiedniejsza temperatura to około 20 stopni C.

Podlewanie

REKLAMA

Od wiosny do końca sierpnia obficie podlewamy. Przy podlewaniu należy unikać stojącej wody i wiecznie mokrych korzeni, co jest głównym powodem zamierania roślin. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, ograniczamy podlewanie. Pilnujemy tylko, żeby ziemia była wilgotna.

W zimie powinniśmy umieścić kliwię w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni C, aż do pojawienia się pierwszych pąków (zwykle w lutym). W tym okresie podlewamy ją mało, najczęściej wystarczy zraszanie.

Zobacz także: Jak pielęgnować i rozmnażać Aloes?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Kliwię przesadzamy wtedy, kiedy z doniczki wyrastają korzenie. Młode rośliny przesadzamy co 2–3 lata. W przypadku starszych okazów wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy często jej przesadzać. W czasie zabiegu młode odrosty ostrożnie oddzielamy od rośliny matecznej. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzonki wsadzamy do oddzielnych doniczek o średnicy 7–13 cm. Najlepszym podłożem jest ziemia kwiatowa zmieszana z niewielką ilością torfu i gruboziarnistego piasku. Nowe rośliny podlewamy umiarkowanie i chronimy przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Kiedy odrosty ukorzenią się, przenosimy je w jasne miejsce.

Zobacz także: Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Nawożenie

Od wiosny do końca sierpnia kliwię nawozimy co 14 dni. Natomiast zimą co 4–6 tygodni. Dla kwitnącej rośliny najkorzystniejsza jest temperatura 15 stopni C. W okresie kwitnienia zraszamy ją i oczyszczamy liście z kurzu.

Rozmnażanie

Termin kwitnienia przypada od lutego do kwietnia. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Po odpoczynku kliwia może zakwitnąć drugi raz – roślina potrzebuje około czterech miesięcy na regenerację. Czasami zakwitnie latem, ale może też to zrobić dopiero jesienią. Jeżeli będzie ona przebywać cały czas w temperaturze pokojowej bez zapewnienia odpoczynku w chłodniejszym miejscu, to nie zakwitnie. Nie zrobi tego również, jeśli nie obetniemy po kwitnieniu pędu kwiatowego (obcinamy jak najkrócej) i dopuścimy do wytworzenia owoców z nasionami.

Zobacz także: Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pielęgnacja

REKLAMA

Mimo że kliwia łatwo dostosowuje się do warunków, które panują w pomieszczeniu, nie jest rośliną łatwą w hodowli. Latem najlepiej podlewać ją obficie, natomiast zimą – skąpo. Jeżeli nie jest to konieczne, lepiej nie przenosi kliwii w inne miejsce, żeby nie narażać jej na wstrząsy.

Kliwię powinniśmy kupować w kwiaciarni. Powinna być ona przed kwitnieniem. Pęd kwiatostanowy powinien wystawać do połowy liści. Nie kupujemy rośliny, która przekwitła, ma uszkodzone liście lub widzimy na niej oznaki choroby.

Zobacz także: Setkrezja purpurowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA