Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?
REKLAMA
REKLAMA
Jest to roślina bulwiasta, długowieczna. Z krótkiego, zgrubiałego pędu wyrastają równowąskie, zawsze zielone liście. Nowe liście pojawiają się parami, czasem tworząc nową podstawę rośliny. Ze środka wyrasta pęd zakończony dużym baldachem zawierającym 10–12 kwiatów. Kwiaty, które po kilku dniach przekwitają, szybko zastępowane są nowymi. W ten sposób roślina kwitnie przez kilka tygodni. Wysokość rośliny waha się od 25 do 50 cm.
REKLAMA
Stanowisko
Roślinie tej wybieramy stanowisko jasne, aby miała wystarczającą ilość światła przez cały dzień. Ważne jest pozostawienie rośliny w tym samym miejscu, bez względu na porę roku. Nie należy również przekręcać doniczki, dobrze jest zaznaczyć na niej jej ustawienie względem słońca. Najodpowiedniejsza temperatura to około 20 stopni C.
Podlewanie
REKLAMA
Od wiosny do końca sierpnia obficie podlewamy. Przy podlewaniu należy unikać stojącej wody i wiecznie mokrych korzeni, co jest głównym powodem zamierania roślin. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, ograniczamy podlewanie. Pilnujemy tylko, żeby ziemia była wilgotna.
W zimie powinniśmy umieścić kliwię w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni C, aż do pojawienia się pierwszych pąków (zwykle w lutym). W tym okresie podlewamy ją mało, najczęściej wystarczy zraszanie.
Zobacz także: Jak pielęgnować i rozmnażać Aloes?
Przesadzanie
Kliwię przesadzamy wtedy, kiedy z doniczki wyrastają korzenie. Młode rośliny przesadzamy co 2–3 lata. W przypadku starszych okazów wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy często jej przesadzać. W czasie zabiegu młode odrosty ostrożnie oddzielamy od rośliny matecznej. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzonki wsadzamy do oddzielnych doniczek o średnicy 7–13 cm. Najlepszym podłożem jest ziemia kwiatowa zmieszana z niewielką ilością torfu i gruboziarnistego piasku. Nowe rośliny podlewamy umiarkowanie i chronimy przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Kiedy odrosty ukorzenią się, przenosimy je w jasne miejsce.
Zobacz także: Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”
Nawożenie
Od wiosny do końca sierpnia kliwię nawozimy co 14 dni. Natomiast zimą co 4–6 tygodni. Dla kwitnącej rośliny najkorzystniejsza jest temperatura 15 stopni C. W okresie kwitnienia zraszamy ją i oczyszczamy liście z kurzu.
Rozmnażanie
Termin kwitnienia przypada od lutego do kwietnia. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Po odpoczynku kliwia może zakwitnąć drugi raz – roślina potrzebuje około czterech miesięcy na regenerację. Czasami zakwitnie latem, ale może też to zrobić dopiero jesienią. Jeżeli będzie ona przebywać cały czas w temperaturze pokojowej bez zapewnienia odpoczynku w chłodniejszym miejscu, to nie zakwitnie. Nie zrobi tego również, jeśli nie obetniemy po kwitnieniu pędu kwiatowego (obcinamy jak najkrócej) i dopuścimy do wytworzenia owoców z nasionami.
Zobacz także: Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?
Pielęgnacja
REKLAMA
Mimo że kliwia łatwo dostosowuje się do warunków, które panują w pomieszczeniu, nie jest rośliną łatwą w hodowli. Latem najlepiej podlewać ją obficie, natomiast zimą – skąpo. Jeżeli nie jest to konieczne, lepiej nie przenosi kliwii w inne miejsce, żeby nie narażać jej na wstrząsy.
Kliwię powinniśmy kupować w kwiaciarni. Powinna być ona przed kwitnieniem. Pęd kwiatostanowy powinien wystawać do połowy liści. Nie kupujemy rośliny, która przekwitła, ma uszkodzone liście lub widzimy na niej oznaki choroby.
Zobacz także: Setkrezja purpurowa
REKLAMA
REKLAMA