REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Bożena Biela
Kliwia (Clivia).
Kliwia (Clivia).
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

Jest to roślina bulwiasta, długowieczna. Z krótkiego, zgrubiałego pędu wyrastają równowąskie, zawsze zielone liście. Nowe liście pojawiają się parami, czasem tworząc nową podstawę rośliny. Ze środka wyrasta pęd zakończony dużym baldachem zawierającym 10–12 kwiatów. Kwiaty, które po kilku dniach przekwitają, szybko zastępowane są nowymi. W ten sposób roślina kwitnie przez kilka tygodni. Wysokość rośliny waha się od 25 do 50 cm.

REKLAMA

Stanowisko

Roślinie tej wybieramy stanowisko jasne, aby miała wystarczającą ilość światła przez cały dzień. Ważne jest pozostawienie rośliny w tym samym miejscu, bez względu na porę roku. Nie należy również przekręcać doniczki, dobrze jest zaznaczyć na niej jej ustawienie względem słońca. Najodpowiedniejsza temperatura to około 20 stopni C.

Podlewanie

REKLAMA

Od wiosny do końca sierpnia obficie podlewamy. Przy podlewaniu należy unikać stojącej wody i wiecznie mokrych korzeni, co jest głównym powodem zamierania roślin. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, ograniczamy podlewanie. Pilnujemy tylko, żeby ziemia była wilgotna.

W zimie powinniśmy umieścić kliwię w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 stopni C, aż do pojawienia się pierwszych pąków (zwykle w lutym). W tym okresie podlewamy ją mało, najczęściej wystarczy zraszanie.

Zobacz także: Jak pielęgnować i rozmnażać Aloes?

Przesadzanie

Kliwię przesadzamy wtedy, kiedy z doniczki wyrastają korzenie. Młode rośliny przesadzamy co 2–3 lata. W przypadku starszych okazów wystarczy wymienić górną warstwę ziemi. Kliwia ma bardzo kruche korzenie, które łatwo uszkodzić, dlatego nie należy często jej przesadzać. W czasie zabiegu młode odrosty ostrożnie oddzielamy od rośliny matecznej. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzonki wsadzamy do oddzielnych doniczek o średnicy 7–13 cm. Najlepszym podłożem jest ziemia kwiatowa zmieszana z niewielką ilością torfu i gruboziarnistego piasku. Nowe rośliny podlewamy umiarkowanie i chronimy przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Kiedy odrosty ukorzenią się, przenosimy je w jasne miejsce.

Zobacz także: Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Nawożenie

Od wiosny do końca sierpnia kliwię nawozimy co 14 dni. Natomiast zimą co 4–6 tygodni. Dla kwitnącej rośliny najkorzystniejsza jest temperatura 15 stopni C. W okresie kwitnienia zraszamy ją i oczyszczamy liście z kurzu.

Rozmnażanie

Termin kwitnienia przypada od lutego do kwietnia. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Po odpoczynku kliwia może zakwitnąć drugi raz – roślina potrzebuje około czterech miesięcy na regenerację. Czasami zakwitnie latem, ale może też to zrobić dopiero jesienią. Jeżeli będzie ona przebywać cały czas w temperaturze pokojowej bez zapewnienia odpoczynku w chłodniejszym miejscu, to nie zakwitnie. Nie zrobi tego również, jeśli nie obetniemy po kwitnieniu pędu kwiatowego (obcinamy jak najkrócej) i dopuścimy do wytworzenia owoców z nasionami.

Zobacz także: Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pielęgnacja

REKLAMA

Mimo że kliwia łatwo dostosowuje się do warunków, które panują w pomieszczeniu, nie jest rośliną łatwą w hodowli. Latem najlepiej podlewać ją obficie, natomiast zimą – skąpo. Jeżeli nie jest to konieczne, lepiej nie przenosi kliwii w inne miejsce, żeby nie narażać jej na wstrząsy.

Kliwię powinniśmy kupować w kwiaciarni. Powinna być ona przed kwitnieniem. Pęd kwiatostanowy powinien wystawać do połowy liści. Nie kupujemy rośliny, która przekwitła, ma uszkodzone liście lub widzimy na niej oznaki choroby.

Zobacz także: Setkrezja purpurowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA