REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co dolega mojej roślinie?

Bożena Biela
Tulipany.
Tulipany.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Brak kwiatów

REKLAMA

1. Kiedy roślina nie kwitnie, a posiada dużo liści, może być to skutek zbyt intensywnego nawożenia danego gatunku. W tym przypadku powinniśmy nawozić tylko przez 6 tygodni, a w lecie nieco więcej.
2. Kiedy pączki kwiatowe usychają, problemem może być zbyt suche powietrze. Aby zapobiec temu powinniśmy podwyższyć wilgotność powietrza przez regularne spryskiwanie wodą danej rośliny.
3. Kiedy pączki i kwiaty opadają, to przyczyna gorącego i suche powietrza. Możemy temu zapobiec zraszając regularnie roślinę oraz ustawiając roślinę na warstwie wilgotnego żwiru.

Zobacz także: Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?

Więdnąca roślina

1. Kiedy liście żółkną – to objaw, tego że roślina stoi w pomieszczeniu gdzie są częste przeciągi. Warto taką roślinę przenieść do miejsca osłoniętego.

Uszkodzone liście

1. Kiedy roślina posiada brązowe plamy na liściach i pajączki na węzłach liściowych – to najprawdopodobniej została zaatakowana przez szkodnika tzw. przędziorka. Można go zwalczać poprzez zraszanie roślinę wodą lub opryskiwać odpowiednimi insektycydami.
2. Kiedy liście przebarwiają się na kremowo i rosną bardzo powoli – to skutek braku nawozu i składników pokarmowych w podłożu. Aby zapobiec temu najlepiej stosować pałeczki z nawozem, które są dostępne w każdej kwiaciarni.
3. Kiedy liście zwijają się i są poplamione – z pewnością to skutek tego, że roślina stoi w miejscu gdzie jest intensywne słońce. Najlepiej przenieść ją w miejsce zacienione.
4. Kiedy roślina jest zdrowa, ale liście przebarwiają się na żółto – to objaw twardej wody jaką mamy w mieszkaniu. Warto wtedy podlewać rośliny tak zwaną „deszczówką”.
5. Kiedy roślina ma uschnięte brzegi liściowe i brązowe plamy to przyczyna zbyt intensywnego podlewania. Aby zapobiec temu problemowi powinniśmy przerwać podlewanie, podsuszyć ziemię, aby była lekko mokra i podlewać z umiarem.

Zobacz także: Jak uprawia się paprocie?

Marniejąca roślina

1. Kiedy młode liście żółkną i opadają – to roślina ma za dużo wody w podłożu i w tym momencie trzeba ograniczyć jej podlewanie.
2. Kiedy roślina ma pomarszczone dolne liście, brzegi częściowo uschnięte i szybko więdnące kwiaty – to przyczyna tego, że roślina dostaje nieodpowiednią ilość wody. W takim przypadku należy ją regularnie podlewać.
3. Kiedy roślina ma brązowe liście, nietrwałe kwiaty i wydłużone pędy – to objaw za wysokiej temperatury otoczenia. Aby zwalczyć te oznaki powinniśmy ustawić doniczkę w chłodniejszym miejscu i regularnie zraszać

Słaby wzrost rośliny

1. Kiedy roślina ma mniejsze liście, niż zwykle i jest podatna na choroby i szkodniki – to ma za mało składników pokarmowych i należy ją regularnie nawozić i przesadzić do świeżego podłoża
2. Kiedy pojawiają się w kątach liści kulki waty – to roślina została zaatakowana przez wełnowce, które powinniśmy zwalczać insektycydem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA