REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Tryka
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

REKLAMA

Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy iglaki. Jednak największy kłopot przysparza wybór gatunku i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko iglaki karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo.

Zobacz także: Zakup iglaków – krok po kroku

Sekrety sukcesu

Karłowe iglaki mogą rosnąć na balkonie lub tarasie kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat, trzeba tylko dobrać odpowiedni pojemnik i umiejętnie je pielęgnować.

Pojemniki

REKLAMA

Jeśli nasz balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne, z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być one obszerne (głębsze niż 40cm) – wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowi ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 W dnie pojemników konieczne są otwory, by z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donice trzeba ustawić na nogach (np. drewnianych belkach lub podstawkach na kółkach), aby podłoga łatwo przesychała.

Zobacz także:  Iglaki na balkon odporne na mróz

Sadzenie

Iglaki sprzedawane są przez cały sezon. Wybierając rośliny w sklepie, warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeśli podłoże łatwo się osypuje i widać wyłącznie świeżo przycięte grube korzenie, a brak młodych, istnieje podejrzenie, że roślina nie była od początku uprawiana w pojemniku, a została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, ponieważ ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć. Dzień przed planowanym sadzeniem roślinę obficie podlewamy. Następnie na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (grubości ok.5cm), a następnie podłoże. Powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny. Aby ziemia za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z granulkami żelu utrzymującymi wilgoć. Rośliny ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a następnie umieszczamy w pojemniku, tak aby górna powierzchnia znalazła się 2-3cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie i podłoże osiądzie, dosypujemy kolejna jej warstwę, lekko ją ugniatamy i znowu podlewamy.

Zobacz także: Iglaki – przesadzanie

Pielęgnacja

Podlewanie. Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach nie wymagają zbyt częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).

Nawożenie. Do nawożenia iglaków najlepiej jest użyć nawozów wolnodziałających. Stosuje się je raz do roku, wiosną. Są tez tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie do iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. marcu, maju i lipcu).

Choroby i szkodniki. Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i mszyce. Zwalczamy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny.

Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Nawet pośród miniaturowych iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.

Oto tylko kilka wybranych gatunków godnych polecenia, ich uprawa jest łatwa i mają małe wymagania :

  1. Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.
  2. Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  3. Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.
  4. Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.
  5. Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.
  6. Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.
  7. Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
  8. Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.
  9. Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.
  10.  Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.
  11.  Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.
  12. Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.
  13.  Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe

Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA