Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy iglaki. Jednak największy kłopot przysparza wybór gatunku i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko iglaki karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo.
Zobacz także: Zakup iglaków – krok po kroku
Sekrety sukcesu
Karłowe iglaki mogą rosnąć na balkonie lub tarasie kilka, a niekiedy nawet kilkanaście lat, trzeba tylko dobrać odpowiedni pojemnik i umiejętnie je pielęgnować.
Pojemniki
REKLAMA
Jeśli nasz balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne, z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być one obszerne (głębsze niż 40cm) – wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowi ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem.
W dnie pojemników konieczne są otwory, by z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donice trzeba ustawić na nogach (np. drewnianych belkach lub podstawkach na kółkach), aby podłoga łatwo przesychała.
Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz
Sadzenie
Iglaki sprzedawane są przez cały sezon. Wybierając rośliny w sklepie, warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeśli podłoże łatwo się osypuje i widać wyłącznie świeżo przycięte grube korzenie, a brak młodych, istnieje podejrzenie, że roślina nie była od początku uprawiana w pojemniku, a została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, ponieważ ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć. Dzień przed planowanym sadzeniem roślinę obficie podlewamy. Następnie na dno przygotowanego pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (grubości ok.5cm), a następnie podłoże. Powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny. Aby ziemia za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z granulkami żelu utrzymującymi wilgoć. Rośliny ostrożnie wyjmujemy z doniczek, a następnie umieszczamy w pojemniku, tak aby górna powierzchnia znalazła się 2-3cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy. Gdy woda wsiąknie i podłoże osiądzie, dosypujemy kolejna jej warstwę, lekko ją ugniatamy i znowu podlewamy.
Zobacz także: Iglaki – przesadzanie
Pielęgnacja
Podlewanie. Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach nie wymagają zbyt częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).
Nawożenie. Do nawożenia iglaków najlepiej jest użyć nawozów wolnodziałających. Stosuje się je raz do roku, wiosną. Są tez tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie do iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. marcu, maju i lipcu).
Choroby i szkodniki. Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i mszyce. Zwalczamy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny.
Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?
Nawet pośród miniaturowych iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.
Oto tylko kilka wybranych gatunków godnych polecenia, ich uprawa jest łatwa i mają małe wymagania :
- Cyprysik groszkowy ‘Filifera nana’ – miniaturowa odmiana, osiąga po 10 latach 0,5m wys. Wymaga wilgotnego podłoża. Lubi miejsca słoneczne jak i zacienione. Odporna na mróz.
- Jałowiec chiński ‘Blue apis’ – po 10 latach może osiągnąć 2m wys. Lubi miejsca słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
- Jałowiec chiński ‘Plumosa aurea’ – karłowa, krzaczasta odmiana, po 10 latach może osiągnąć do 1m wys. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.
- Jałowiec łuskowaty – karłowa wolno rosnąca odmiana, po 10 latach osiąga 30 cm wys. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania co do wilgotności i żyzności podłoża.
- Jałowiec płożący – odmiana niska, płożąca się. Po 10 latach osiąga 10-20cm wys. Lubi stanowiska słoneczne, mało wymagająca.
- Jałowiec pospolity ‘Anna Maria’ – odmiana zwarta, po 10 latach dorasta do 30cm wys. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowiska słoneczne.
- Sosna Bośniacka – Karłowa kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże.
- Sosna gęstokwiatowa – odmiana karłowa o prawie kulistym pokroju, po 10 latach osiąga 60cm średnicy. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do żyzności i wilgotności gleby.
- Sosna górska – gęsta, początkowo kulista odmiana, później stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1m wys. Lubi stanowiska słoneczne, bardzo malo wymagająca.
- Świerk biały ‘Alberta globe’ – karłowy krzew o pokroju kulistym. Po 10 latach osiąga 30 cm średnicy. Może rosnąć w słońcu i półcieniu. Ma przeciętne wymagania.
- Świerk kłujący – odmiana o powolnym wzroście i krzaczastym pokroju. Po 10 latach osiąga 70-80cm wys. Lubi stanowiska słoneczne i jest bardzo mało wymagający.
- Świerk pospolity ‘Pusch’ – karłowa odmiana, osiągająca po 10 latach 30cm wys. Lubi słonce, ma przeciętne wymagania.
- Żywotnik wschodni ‘Aurea nana’- odmiana o pokroju jajowatym. Osiąga po 10 latach 70cm wys. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe
Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe
REKLAMA
REKLAMA