REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Ewa Pasek
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

Niektóre od miany zielone wiosną i latem stają się złociste lub rude na jesieni i w zimie. Inne oznajmiają nadejście wiosny młodymi pędami białymi, żółtymi lub jasnozielonymi. Inne przechodzą od brązu w kolor złocisty zależnie od temperatury lub nasłonecznienia. A cóż mówić o odmianach, które nabierają w zimie jasnego kolorytu, jakby wiedziały, że ogród jest wówczas ciemniejszy i trzeba go rozświetlić. Znając kolorystyczne właściwości iglaków, zwłaszcza nowszych odmian, można wyczarować w ogrodzie prawdziwie malarskie efekty.

REKLAMA

Iglak o zmiennych barwach zyskuje na posadzeniu obok innych gatunków (nie umieszczajmy go pośrodku trawnika). Posadźmy go na „stałym" tle, najlepiej ciemnym, aby lepiej uwydatnić zmiany barw. Uwzględniajmy też wymagania każdej odmiany co do stanowiska, ponieważ wpływa ono często na tę ich właściwość. Końce pędów tej sosny górskiej stają się w zimie szczególnie intensywnie złociste na stanowisku słonecznym.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Cyprysik błotny

  • Wysokość: 30 m / Średnica: 12 m Gleba: wilgotna, nawet bagnista, kwaśna.
  • Zalety: Oto iglak, który może rosnąć 7 korzeniami w wodzie. Ma ulistnienie miękkie, wiosną jasnozielone, jesienią przybierające barwę rudobrunatną, prawie pomarańczową. Drzewo wydaje korzenie oddechowe (pneumatofory) wystające nad powierzchnię bagnistej gleby lub wody i dostarczające powietrze całemu systemowi korzeniowemu.

Jałowiec płożący

  • Wysokość: 30 cm / Średnica: 1 m Gleba: słabo kwaśna, przepuszczalna.
  • Ten miniaturowy jałowiec: czasem znany jako J. horizontalis 'Blue Moon', doskonale okrywa glebę, nie rozprzestrzeniając się. Jest zalecany do ogródków skalnych i może być uprawiany w drewnianym kuble na balkonie lub tarasie. Lubi silne nasłonecznienie i obawia się chłodnych. wiatrów. Jego niebieskie ulistnienie przybiera w zimie barwę purpurowofioletową.

Cyprysik groszkowy

  • Wysokość: 2 m Średnica: 2 m Gleba: wilgotna.
  • Ten cyprysik ma pokrój spłaszczonej kuli, gałązki rude z drobnymi igłami w lecie niebieskawozielonymi, w zimie brązowymi z odcieniem purpury. Wymaga wilgotnego klimatu. W Polsce można go sadzić na zachodzie i Pomorzu, gdyż jest dość wrażliwy na mróz.

Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świerk kaukaski

Wysokość: 3 m / Średnica: 2 m Gleba: każda, nawet bardzo sucha.

Najładniejszy jest na wiosnę, gdy kremowożótte młode pędy otaczają małe, wydłużone purpurowe szyszki. Dobrze oświetlone gałązki zachowują tę bardzo jasną barwę do jesieni. Po co najmniej dwóch latach od posadzenia świerk kaukaski doskonale znosi suszę.

Tuja Wschodnia

  • Wysokość: 5 m
  • Szerokość: 1,20 m
  • Gleba: zwykła, nawet sucha i wapienna.
  • Oto tuja kameleon. Jest intensywnie złocista na wiosnę i na jesieni, jaśniej żółta w lecie, a czerwonawobrunatna w zimie. Lubi klimat wilgotny i umiarkowany. Wprawdzie znosi suchą glebę, ale jest ładniejsza na świeżej, głębokiej i zasobnej. Zaleca się regularne nawożenie podczas dwóch pierwszych lat po posadzeniu.

Inne:

  • szydlica japońska,
  • cyprysik biały,
  • jałowiec wiiginijski,
  • sosna górska,
  • sosna pospolita,
  • tuja zachodnia.

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA