REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Pasek
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

Niektóre od miany zielone wiosną i latem stają się złociste lub rude na jesieni i w zimie. Inne oznajmiają nadejście wiosny młodymi pędami białymi, żółtymi lub jasnozielonymi. Inne przechodzą od brązu w kolor złocisty zależnie od temperatury lub nasłonecznienia. A cóż mówić o odmianach, które nabierają w zimie jasnego kolorytu, jakby wiedziały, że ogród jest wówczas ciemniejszy i trzeba go rozświetlić. Znając kolorystyczne właściwości iglaków, zwłaszcza nowszych odmian, można wyczarować w ogrodzie prawdziwie malarskie efekty.

REKLAMA

Iglak o zmiennych barwach zyskuje na posadzeniu obok innych gatunków (nie umieszczajmy go pośrodku trawnika). Posadźmy go na „stałym" tle, najlepiej ciemnym, aby lepiej uwydatnić zmiany barw. Uwzględniajmy też wymagania każdej odmiany co do stanowiska, ponieważ wpływa ono często na tę ich właściwość. Końce pędów tej sosny górskiej stają się w zimie szczególnie intensywnie złociste na stanowisku słonecznym.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Cyprysik błotny

  • Wysokość: 30 m / Średnica: 12 m Gleba: wilgotna, nawet bagnista, kwaśna.
  • Zalety: Oto iglak, który może rosnąć 7 korzeniami w wodzie. Ma ulistnienie miękkie, wiosną jasnozielone, jesienią przybierające barwę rudobrunatną, prawie pomarańczową. Drzewo wydaje korzenie oddechowe (pneumatofory) wystające nad powierzchnię bagnistej gleby lub wody i dostarczające powietrze całemu systemowi korzeniowemu.

Jałowiec płożący

  • Wysokość: 30 cm / Średnica: 1 m Gleba: słabo kwaśna, przepuszczalna.
  • Ten miniaturowy jałowiec: czasem znany jako J. horizontalis 'Blue Moon', doskonale okrywa glebę, nie rozprzestrzeniając się. Jest zalecany do ogródków skalnych i może być uprawiany w drewnianym kuble na balkonie lub tarasie. Lubi silne nasłonecznienie i obawia się chłodnych. wiatrów. Jego niebieskie ulistnienie przybiera w zimie barwę purpurowofioletową.

Cyprysik groszkowy

  • Wysokość: 2 m Średnica: 2 m Gleba: wilgotna.
  • Ten cyprysik ma pokrój spłaszczonej kuli, gałązki rude z drobnymi igłami w lecie niebieskawozielonymi, w zimie brązowymi z odcieniem purpury. Wymaga wilgotnego klimatu. W Polsce można go sadzić na zachodzie i Pomorzu, gdyż jest dość wrażliwy na mróz.

Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świerk kaukaski

Wysokość: 3 m / Średnica: 2 m Gleba: każda, nawet bardzo sucha.

Najładniejszy jest na wiosnę, gdy kremowożótte młode pędy otaczają małe, wydłużone purpurowe szyszki. Dobrze oświetlone gałązki zachowują tę bardzo jasną barwę do jesieni. Po co najmniej dwóch latach od posadzenia świerk kaukaski doskonale znosi suszę.

Tuja Wschodnia

  • Wysokość: 5 m
  • Szerokość: 1,20 m
  • Gleba: zwykła, nawet sucha i wapienna.
  • Oto tuja kameleon. Jest intensywnie złocista na wiosnę i na jesieni, jaśniej żółta w lecie, a czerwonawobrunatna w zimie. Lubi klimat wilgotny i umiarkowany. Wprawdzie znosi suchą glebę, ale jest ładniejsza na świeżej, głębokiej i zasobnej. Zaleca się regularne nawożenie podczas dwóch pierwszych lat po posadzeniu.

Inne:

  • szydlica japońska,
  • cyprysik biały,
  • jałowiec wiiginijski,
  • sosna górska,
  • sosna pospolita,
  • tuja zachodnia.

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA