REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Ewa Pasek
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.
Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA

Niektóre od miany zielone wiosną i latem stają się złociste lub rude na jesieni i w zimie. Inne oznajmiają nadejście wiosny młodymi pędami białymi, żółtymi lub jasnozielonymi. Inne przechodzą od brązu w kolor złocisty zależnie od temperatury lub nasłonecznienia. A cóż mówić o odmianach, które nabierają w zimie jasnego kolorytu, jakby wiedziały, że ogród jest wówczas ciemniejszy i trzeba go rozświetlić. Znając kolorystyczne właściwości iglaków, zwłaszcza nowszych odmian, można wyczarować w ogrodzie prawdziwie malarskie efekty.

REKLAMA

Iglak o zmiennych barwach zyskuje na posadzeniu obok innych gatunków (nie umieszczajmy go pośrodku trawnika). Posadźmy go na „stałym" tle, najlepiej ciemnym, aby lepiej uwydatnić zmiany barw. Uwzględniajmy też wymagania każdej odmiany co do stanowiska, ponieważ wpływa ono często na tę ich właściwość. Końce pędów tej sosny górskiej stają się w zimie szczególnie intensywnie złociste na stanowisku słonecznym.

Zobacz także: Iglaki o ozdobnych szyszkach

Cyprysik błotny

  • Wysokość: 30 m / Średnica: 12 m Gleba: wilgotna, nawet bagnista, kwaśna.
  • Zalety: Oto iglak, który może rosnąć 7 korzeniami w wodzie. Ma ulistnienie miękkie, wiosną jasnozielone, jesienią przybierające barwę rudobrunatną, prawie pomarańczową. Drzewo wydaje korzenie oddechowe (pneumatofory) wystające nad powierzchnię bagnistej gleby lub wody i dostarczające powietrze całemu systemowi korzeniowemu.

Jałowiec płożący

  • Wysokość: 30 cm / Średnica: 1 m Gleba: słabo kwaśna, przepuszczalna.
  • Ten miniaturowy jałowiec: czasem znany jako J. horizontalis 'Blue Moon', doskonale okrywa glebę, nie rozprzestrzeniając się. Jest zalecany do ogródków skalnych i może być uprawiany w drewnianym kuble na balkonie lub tarasie. Lubi silne nasłonecznienie i obawia się chłodnych. wiatrów. Jego niebieskie ulistnienie przybiera w zimie barwę purpurowofioletową.

Cyprysik groszkowy

  • Wysokość: 2 m Średnica: 2 m Gleba: wilgotna.
  • Ten cyprysik ma pokrój spłaszczonej kuli, gałązki rude z drobnymi igłami w lecie niebieskawozielonymi, w zimie brązowymi z odcieniem purpury. Wymaga wilgotnego klimatu. W Polsce można go sadzić na zachodzie i Pomorzu, gdyż jest dość wrażliwy na mróz.

Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świerk kaukaski

Wysokość: 3 m / Średnica: 2 m Gleba: każda, nawet bardzo sucha.

Najładniejszy jest na wiosnę, gdy kremowożótte młode pędy otaczają małe, wydłużone purpurowe szyszki. Dobrze oświetlone gałązki zachowują tę bardzo jasną barwę do jesieni. Po co najmniej dwóch latach od posadzenia świerk kaukaski doskonale znosi suszę.

Tuja Wschodnia

  • Wysokość: 5 m
  • Szerokość: 1,20 m
  • Gleba: zwykła, nawet sucha i wapienna.
  • Oto tuja kameleon. Jest intensywnie złocista na wiosnę i na jesieni, jaśniej żółta w lecie, a czerwonawobrunatna w zimie. Lubi klimat wilgotny i umiarkowany. Wprawdzie znosi suchą glebę, ale jest ładniejsza na świeżej, głębokiej i zasobnej. Zaleca się regularne nawożenie podczas dwóch pierwszych lat po posadzeniu.

Inne:

  • szydlica japońska,
  • cyprysik biały,
  • jałowiec wiiginijski,
  • sosna górska,
  • sosna pospolita,
  • tuja zachodnia.

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA