Rodzaje ziemi stosowane w uprawie roślin doniczkowych
REKLAMA
REKLAMA
Ziemie różnią się od siebie zawartością próchniczą, odczynem, ilością składników pokarmowych. Wyróżnia się następujące rodzaje gleby: ziemię inspektową, liściową, kompostową, darniową i wrzosową.
REKLAMA
Ziemia inspektowa
Ten rodzaj gleby jest bardzo żyzny i próchniczy. Otrzymuje się go z biologicznego ogrzewania inspektów lub z przekompostowania nawozu końskiego.
Ziemia wrzosowa
Ziemia ta jest zbierana z wrzosowisk. Charakteryzuje ją odczyn kwaśny oraz mała ilość składników pokarmowych.
Ziemia kompostowa
Powstaje ona w procesie kompostowania odpadków – liści, słomy, chwastów, resztek roślinnych. Jest ona bardzo bogata w składniki pokarmowe, co czyni ją podstawowym materiałem wielu mieszanek.
Ziemia liściowa
Ziemie liściową otrzymuje się po przekompostowaniu liści drzew i krzewów. Ma ona bardzo luźną strukturę i obojętny odczyn.
Ziemia darniowa
Otrzymuje się ją w efekcie przekompostowania kilkucentymetrowej warstwy darni z pól, na których rosły rośliny motylkowe oraz z kretowisk na łące. Charakteryzuje ją odczyn kwaśny.
Torf
Torf jest pochodną mchu i sąsiadujących z nim roślin. Rozróżniamy jego dwa rodzaje: wysoki (złożony z mchu torfowca, lekki, o kwaśnym odczynie, ubogi w składniki pokarmowe, wolny od czynników chorobotwórczych) oraz niski (doskonale chłonący wodę, bardziej zasobny w składniki pokarmowe, nieco mniej kwaśny)
Zobacz też : Właściwe przesadzanie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.