REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odnowić balkon?

Subskrybuj nas na Youtube
 Balkon jest świetnym miejscem do odpoczynku, dlatego też należy odpowiednio dbać o jego wygląd, a w tym i nasze bezpieczeństwo. Jeżeli na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, powinniśmy przeprowadzić remont. Fot. Atlas
Balkon jest świetnym miejscem do odpoczynku, dlatego też należy odpowiednio dbać o jego wygląd, a w tym i nasze bezpieczeństwo. Jeżeli na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, powinniśmy przeprowadzić remont. Fot. Atlas
Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Balkon jest świetnym miejscem do odpoczynku, dlatego też należy odpowiednio dbać o jego wygląd, a w tym i nasze bezpieczeństwo. Jeżeli na krawędziach i spodzie balkonu pojawią się białe nacieki i wykwity, powinniśmy przeprowadzić remont. Odnowienie balkonu jest niezbędne, aby czuć się na nim w pełni bezpiecznie.

Jak wyremontować balkon?

Remont przeprowadzić można na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy termozgrzewalnej, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację należy należy na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową. Można w tym celu użyć podkładu o grubości min. 4 cm.

REKLAMA

Wykonanie izolacji przeciwwodnej

Dobrym sposobem uszczelnienia balkonu jest wykonanie izolacji przeciwwodnej wraz z taśmami do zabezpieczania krawędzi i dylatacji. Taśmy te wtapia się nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji. Spód i czoło płyty należy ochronić obróbką blacharską, która musi stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej – taśma uszczelniająca musi zachodzić na blachę.

Zobacz także: Balkon namiastką ogrodu

Prace rozpoczyna się od miejsc, w których zastosowane będą taśmy lub narożniki uszczelniające. Do nałożenia drugiej warstwy izolacji można przystąpić po całkowitym wyschnięciu pierwszej, tj. po ok. 3–4 godz. Drugą warstwę nanosimy prostopadle do pierwszej, za pomocą pacy lub pędzla.

Zniszczone krawędzie i zbrojenie balkonu

Gdy płyta żelbetowa balkonu jest poważnie zniszczona (krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie), wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona. Po skuciu płyty do „zdrowego” betonu, należy oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną. Bezwzględnie należy wykonać warstwę kontaktową z zaprawy. Zaprawą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać miniszalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek odpowiednią zaprawą. Przez kilka kolejnych dni należy chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Po kilku dniach krawędzie płyty będą jak nowe. Dla przedłużenia życia odmłodzonego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianej wcześniej hydroizolacji.

Jak umocnić balustradę balkonową?

W przypadku gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową, pod warunkiem że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach bez strachu będzie można oprzeć się o balustradę.

Zobacz także: Kto odpowiada za remont balkonu?

Wykończenie płyty balkonowej

REKLAMA

Zwykle do wykończenia płyty balkonowej wybiera się płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do ich przyklejania trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć kleju produkowanego na bazie cementu białego.

Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10 cm cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. 

Źródło: materiały prasowe

Fot. Atlas
Atlas
Fot. Atlas
Atlas
Atlas
Fot. Atlas
Atlas
Atlas
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA