Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Zanim wybierzemy rośliny
Przy wyborze roślin do ogrodu zawsze warto dopasować rośliny do warunków, jakie panują w ogrodzie. Dotyczy to głównie nasłonecznienia (lub jego braku) i rodzaju gleby. Kupowanie roślin tylko dlatego, że atrakcyjnie wyglądają może okazać się stratą pieniędzy i doprowadzić do ich kiepskiego wzrostu lub zamierania na nieodpowiednim stanowisku. Z tego względu lepiej sprawdzić w literaturze lub dokładnie wypytać sprzedawców o warunki, jakich potrzebują rośliny, które nam się spodobały.
REKLAMA
Co wybrać na suche gleby?
Na glebach ubogich, suchych, które szybko przesychają, najlepszym rozwiązaniem będą liczne gatunki i odmiany jałowców. Wśród wielu odmian mamy do wyboru wiele form pokrojowych oraz okazy o różnych barwy igieł. Do stworzenia żywopłotu najlepsze są odmiany o kolumnowym lub stożkowatym pokroju.
Zobacz także: Jaki krzew żywopłotowy wybrać?
Dlaczego jałowce?
Jałowce są cennymi roślinami ze względu na ich minimalne wymagania. Najbardziej potrzebują słońca, dlatego warto przeznaczyć dla nich słoneczne stanowiska. Posadzone w cieniu będą rzadkie i żywopłot może nie być odpowiednio zagęszczony. Jałowce będą także dobrym wyborem, jeśli mamy leśną działkę z przewagą sosen, brzóz, świerków lub jeśli planujemy wrzosowisko. Rośliny te świetnie do siebie pasują i lubią podobne warunki.
Dobre odmiany
Jałowiec pospolity (Juniperus communis) posiada najwięcej odmian świetnie nadających się na żywopłot. Zwarty, mniej lub bardziej wąski i kolumnowy pokrój mają odmiany ‘Hibernica’, ‘Suecica’, ‘Arnold’ i ‘Meyer’. Rosną one nieco wolniej niż żywotniki i osiągają około 2 m wysokości. Mają efektowne, szarozielone igły i idealnie będą nadawały się do niedużych ogródków. Odmiany te mają wąskie korony i możemy posadzić je w rozstawie około 40–50 cm.
Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?
Dekoracyjnym krzewem, dobrze nadającym się na żywopłot jest też jałowiec chiński (Juniperus chinensis) w odmianie ‘Obelisk’. Jest on nieco szerszy, ma wrzecionowaty pokrój, a gałęzie wyginają się do góry, ukazując srebrzyście zabarwioną, dolną stronę igieł. ‘Obelisk’ dorasta do wysokości około 2–3 m i najlepiej sadzić go w odstępie 50–70 cm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.