Dlaczego igły brązowieją jesienią?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy brązowieją igły?
Zjawisko to można zaobserwować u schyłku lata – czasem już we wrześniu. Zaczyna się od żółknięcia, a następnie brązowienia igieł na ubiegłorocznych i starszych pędach – przy ich podstawie. Takie igły (lub łuski u „tui”) stopniowo lub jednorazowo opadają w czasie silnych wiatrów. Szczególnie długotrwała susza w końcu lata i z początkiem jesieni sprzyja nasileniu objawów chorobowych. Następnego roku roślina wytwarza ponownie nowe igły zapełniając nimi ogołocone fragmenty pędów. Igły, które brązowieją i opadają najlepiej po prostu otrząsnąć i uprzątnąć. I na tym z reguły powinna zakończyć się nasza interwencja.
REKLAMA
Zobacz także: Brązowienie igieł sosny w lecie
Czynniki brązowienia
Pamiętajmy, że brązowienie igieł mogą powodować różne czynniki. Może być to brak odpowiedniego nawożenia mikroelementami (głównie magnezem, który odpowiada za wybarwienie igieł). Dlatego przy nawożeniu iglaków już od wiosny wybierajmy nawozy z zawartością magnezu. Igły brązowieć mogą też w wyniku chorób grzybowych. Jednak występują one raczej od wiosny do schyłku lata, przy wyższych temperaturach i częstych opadach. Zwróćmy wówczas uwagę na brązowiejące pojedyncze pędy jałowców lub żywotników (tui). Wówczas należy w miarę możliwości przyciąć wszystkie chore pędy a rośliny opryskać odpowiednimi fungicydami przynajmniej dwukrotnie.
Zobacz także: Dlaczego zamierają iglaki?
Bez względu na to, czy iglaki w naszym ogrodzie chorują, czy mają się wspaniale, profilaktycznie warto wykonać kilka oprysków środkami grzybobójczymi pod koniec sierpnia. Pamiętajmy też, że jesienne przebarwienie igieł nie musi wystąpić każdego roku. Wiele zależy od czynników pogodowych, warunków uprawy czy nawożenia.
REKLAMA
REKLAMA