REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wybór i zakup roślin jest bardzo ważny, kiedy planujemy rozbudowę lub zagospodarowanie roślinami ogrodu. Planując ogród należy dobrze bardzo zaplanować nawet jego najmniejszy element. Sadząc drzewa i krzewy powinniśmy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. Zobacz poradnik, w jaki sposób możemy uzyskać te informacje od sprzedawcy?

Wybór i zakup roślin  do przydomowego ogrodu

REKLAMA

Planując zagospodarowanie nowego lub modernizowanego ogrodu zawsze najwięcej uwagi poświęcamy roślinom. Chcemy, żeby każdy krzew, drzewko czy kwietnik prezentował zdrowe i bujnie rozwijające się okazy. Czasem jednak trudno nam ocenić czy kupowane sadzonki spełnią nasze wyobrażenia o przyszłej roślinie. Właśnie dlatego zawsze przy wyborze roślin do ogrodu powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami i musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, musimy zastanowić się ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację ogrodu. Przy sporego rozmiaru działce w domu osoby pracującej przez cały tydzień trudno właściwie wyhodować rośliny wymagające. Regularne wykopywanie, przesadzanie, intensywne nawadnianie czy nawożenie lub przycinanie to czynności, które zawsze musimy mieć na uwadze przy pielęgnacji. W naszym klimacie należy również zwrócić uwagę na odporność roślin. Bezpieczniej wybierać takie, które lepiej znoszą mrozy. Mimo to, niektóre gatunki dobrze rozwijające się w południowo-zachodniej części kraju będą wymagały przykrycia zimą w regionach północno-wschodnich. W zagospodarowaniu pustej działki pomogą nam krzewy i drzewa, które w kilka lat stanowić będą o strukturze całego ogrodu. Co ważne, drzewa i niektóre gatunki krzewów nie wymagają zbyt wiele uwagi po zasadzeniu. Podobnie możemy wykorzystać rośliny okrywowe, które z powodzeniem zastąpią trudny w utrzymaniu trawnik. Niezależnie jednak od wybieranego rodzaju czy gatunku roślin musimy zawsze wybierać zdrowe okazy.

REKLAMA

- Poszukując zdrowych okazów roślin musimy zawsze zasięgnąć informacji. Tutaj z pomocą przyjdą pracownicy szkółek, w których każdy klient może dowiedzieć się o gwarancjach jakości oferowanych drzewek i krzewów, za którą odpowiada producent. Chodzi tu o takie elementy jak historia roślny, sposób uprawy, ochrony przed chorobami i szkodnikami.  Dodatkowo możemy zasięgnąć natychmiastowej porady z zakresu uprawy i pielęgnacji konkretnego gatunku w miejscu jego dojrzewania – mów Andrzej Krzysiak ze szkółki Iglaki Agro.

Nie kupujmy roślin w dowolnym miejscu ale wybierajmy albo sprawdzone branżowe sklepy albo bezpośrednio szkółki hodowlane. Nigdy nie możemy wybierać roślin, na których liściach zauważymy plamy, przebarwienia, nalot lub zdeformowany kształt. Wybierając drzewka i krzewy sprawdźmy czy kora się nie łuszczy, pęka lub posiada przebarwienia. Zawsze sprawdzajmy też czy roślina nie jest przesuszona. Podczas zakupów latem wystarczy poszukać zwiędłych liści. W pozostałe pory roku dotknijmy ziemi w doniczce. Jeżeli jest całkiem sucha najlepiej wybrać nie tylko inny okaz ale również sklep. O wyborze wieku rośliny powinny decydować nasze oczekiwania wobec kształtowania się ogrodu i budżet. Sami musimy zadecydować, czy wolimy kupić mniejsze i tańsze rośliny, które będą potrzebowały czasu i więcej pielęgnacji do pełnego rozrostu i rozkwitu, czy też wolimy starsze, dojrzałe okazy które wystarczy zasadzić by cieszyć się nowym elementem ogrodu.

Gdzie kupować rośliny?

REKLAMA

Gdzie w takim razie powinniśmy zacząć zakupy? Obecnie rośliny możemy kupić niemal wszędzie. Oprócz sklepów ogrodniczych i szkółek są one oferowane w marketach budowlanych oraz w super i hipermarketach. Nie każde z tych miejsc będzie jednak słusznym wyborem. Robiąc zakupy w markecie budowlanym musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie roślina jest długotrwale przechowywana w niewłaściwych dla siebie warunkach. Jej kondycja może więc być niezadowalająca, co poskutkuje jej rychłym zmarnieniem. Niewłaściwe warunki posiadają również rośliny sprzedawane w małych sklepach ogrodniczych. Inaczej jest w przypadku zakupów roślin ze szkółki. W nich przechowywanie roślin jest dostosowane do pory roku i gatunku roślin. W najlepszych szkółkach możemy również uzyskać gwarancję na zakupione rośliny, o czym nie może być mowy w większości sklepów czy marketów. W przypadku dużych zamówień szkółka może przynieść również oszczędność. Przy większych zakupach często oferowane są rabaty dla klienta. Nie oznacza to jednak, że w szkółce zrobimy tylko hurtowe zakupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Czasem wśród klientów, szczególnie z miast, panuje przekonanie, że szkółki zarezerwowane są wyłącznie dla dużych zakupów. Tymczasem coraz więcej szkółek ma w ofercie zarówno zakupy hurtowe jak i detaliczne. Warto więc wziąć pod uwagę takie źródło pochodzenia roślin – dodaje Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

W szkółce otrzymamy też komplet informacji na temat pochodzenia i sposobu uprawy drzewek i krzewów. Zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc personelu, który na co dzień zajmuje się tymi samymi roślinami. Ważne też, że wybierając zakupy w szkółce wybieramy rośliny bezpośrednio od producenta i pomijamy wszystkie ogniwa łańcucha pośredników, którzy w różny sposób mogli transportować lub przechowywać je w różny sposób.

Wybieramy miejsce zakupu roślin

Zakupy w szkółce dla mieszkańców miast oznaczając zwykle wycieczkę. Czasem możemy jednak spotkać hodowle, które oferują zakupy przez Internet. Decydując się na określony sposób zakupy musimy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na wygodzie zakupów z domu, czy zaletach bezpośredniego kontaktu z rośliną i sprzedawcami. Wybierając zakup przez sieć nie mamy możliwości obejrzenia okazu na żywo przed zakupem. Mimo to wciąż możemy zachować wspominane gwarancje pochodzenia i jakości drzewka czy krzewu bez konieczności dojazdu do szkółki. Zakupy przez Internet pozwalają również na uzyskanie dostępu do rzadkich okazów, które mogą być niedostępne w naszej bezpośredniej okolicy. Cena w przypadku e-zakupów również będzie zwykle mniejsza niż na miejscu. Do niej doliczyć jednak musimy koszty wysyłki.

- Kupując rośliny przez Internet powinniśmy zawsze sprawdzić wilgotność podłoża krzewu czy drzewa. Długi transport może oznaczać, że roślina wymaga nawodnienia – radzi Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

Rośliny kupowane u producenta to bezpieczne rozwiązanie gwarantujące sprawdzone pochodzenie i zdrowie roślin. Warto więc rozważyć możliwość sprowadzenia drzewek i krzewów ze szkółki do planowanego przez nas nowego lub rozwijanego ogrodu, dzięki czemu zamiast walki z chorobami i utrzymaniem roślin zajmiemy się przyjemną pielęgnacją i hodowlą.

Zobacz także:  Projektowanie ogrodów

Zobacz także: Rośliny ogrodowe

Zobacz także:  Iglaki

Zobacz także:  Drzewa i krzewy

Andrzej Krzysiak - Iglaki Agro

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA