REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup roślin ogrodowych. Poradnik

REKLAMA

Wybór i zakup roślin jest bardzo ważny, kiedy planujemy rozbudowę lub zagospodarowanie roślinami ogrodu. Planując ogród należy dobrze bardzo zaplanować nawet jego najmniejszy element. Sadząc drzewa i krzewy powinniśmy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. Zobacz poradnik, w jaki sposób możemy uzyskać te informacje od sprzedawcy?

Wybór i zakup roślin  do przydomowego ogrodu

REKLAMA

Planując zagospodarowanie nowego lub modernizowanego ogrodu zawsze najwięcej uwagi poświęcamy roślinom. Chcemy, żeby każdy krzew, drzewko czy kwietnik prezentował zdrowe i bujnie rozwijające się okazy. Czasem jednak trudno nam ocenić czy kupowane sadzonki spełnią nasze wyobrażenia o przyszłej roślinie. Właśnie dlatego zawsze przy wyborze roślin do ogrodu powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami i musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, musimy zastanowić się ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację ogrodu. Przy sporego rozmiaru działce w domu osoby pracującej przez cały tydzień trudno właściwie wyhodować rośliny wymagające. Regularne wykopywanie, przesadzanie, intensywne nawadnianie czy nawożenie lub przycinanie to czynności, które zawsze musimy mieć na uwadze przy pielęgnacji. W naszym klimacie należy również zwrócić uwagę na odporność roślin. Bezpieczniej wybierać takie, które lepiej znoszą mrozy. Mimo to, niektóre gatunki dobrze rozwijające się w południowo-zachodniej części kraju będą wymagały przykrycia zimą w regionach północno-wschodnich. W zagospodarowaniu pustej działki pomogą nam krzewy i drzewa, które w kilka lat stanowić będą o strukturze całego ogrodu. Co ważne, drzewa i niektóre gatunki krzewów nie wymagają zbyt wiele uwagi po zasadzeniu. Podobnie możemy wykorzystać rośliny okrywowe, które z powodzeniem zastąpią trudny w utrzymaniu trawnik. Niezależnie jednak od wybieranego rodzaju czy gatunku roślin musimy zawsze wybierać zdrowe okazy.

REKLAMA

- Poszukując zdrowych okazów roślin musimy zawsze zasięgnąć informacji. Tutaj z pomocą przyjdą pracownicy szkółek, w których każdy klient może dowiedzieć się o gwarancjach jakości oferowanych drzewek i krzewów, za którą odpowiada producent. Chodzi tu o takie elementy jak historia roślny, sposób uprawy, ochrony przed chorobami i szkodnikami.  Dodatkowo możemy zasięgnąć natychmiastowej porady z zakresu uprawy i pielęgnacji konkretnego gatunku w miejscu jego dojrzewania – mów Andrzej Krzysiak ze szkółki Iglaki Agro.

Nie kupujmy roślin w dowolnym miejscu ale wybierajmy albo sprawdzone branżowe sklepy albo bezpośrednio szkółki hodowlane. Nigdy nie możemy wybierać roślin, na których liściach zauważymy plamy, przebarwienia, nalot lub zdeformowany kształt. Wybierając drzewka i krzewy sprawdźmy czy kora się nie łuszczy, pęka lub posiada przebarwienia. Zawsze sprawdzajmy też czy roślina nie jest przesuszona. Podczas zakupów latem wystarczy poszukać zwiędłych liści. W pozostałe pory roku dotknijmy ziemi w doniczce. Jeżeli jest całkiem sucha najlepiej wybrać nie tylko inny okaz ale również sklep. O wyborze wieku rośliny powinny decydować nasze oczekiwania wobec kształtowania się ogrodu i budżet. Sami musimy zadecydować, czy wolimy kupić mniejsze i tańsze rośliny, które będą potrzebowały czasu i więcej pielęgnacji do pełnego rozrostu i rozkwitu, czy też wolimy starsze, dojrzałe okazy które wystarczy zasadzić by cieszyć się nowym elementem ogrodu.

Gdzie kupować rośliny?

REKLAMA

Gdzie w takim razie powinniśmy zacząć zakupy? Obecnie rośliny możemy kupić niemal wszędzie. Oprócz sklepów ogrodniczych i szkółek są one oferowane w marketach budowlanych oraz w super i hipermarketach. Nie każde z tych miejsc będzie jednak słusznym wyborem. Robiąc zakupy w markecie budowlanym musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie roślina jest długotrwale przechowywana w niewłaściwych dla siebie warunkach. Jej kondycja może więc być niezadowalająca, co poskutkuje jej rychłym zmarnieniem. Niewłaściwe warunki posiadają również rośliny sprzedawane w małych sklepach ogrodniczych. Inaczej jest w przypadku zakupów roślin ze szkółki. W nich przechowywanie roślin jest dostosowane do pory roku i gatunku roślin. W najlepszych szkółkach możemy również uzyskać gwarancję na zakupione rośliny, o czym nie może być mowy w większości sklepów czy marketów. W przypadku dużych zamówień szkółka może przynieść również oszczędność. Przy większych zakupach często oferowane są rabaty dla klienta. Nie oznacza to jednak, że w szkółce zrobimy tylko hurtowe zakupy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Czasem wśród klientów, szczególnie z miast, panuje przekonanie, że szkółki zarezerwowane są wyłącznie dla dużych zakupów. Tymczasem coraz więcej szkółek ma w ofercie zarówno zakupy hurtowe jak i detaliczne. Warto więc wziąć pod uwagę takie źródło pochodzenia roślin – dodaje Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

W szkółce otrzymamy też komplet informacji na temat pochodzenia i sposobu uprawy drzewek i krzewów. Zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc personelu, który na co dzień zajmuje się tymi samymi roślinami. Ważne też, że wybierając zakupy w szkółce wybieramy rośliny bezpośrednio od producenta i pomijamy wszystkie ogniwa łańcucha pośredników, którzy w różny sposób mogli transportować lub przechowywać je w różny sposób.

Wybieramy miejsce zakupu roślin

Zakupy w szkółce dla mieszkańców miast oznaczając zwykle wycieczkę. Czasem możemy jednak spotkać hodowle, które oferują zakupy przez Internet. Decydując się na określony sposób zakupy musimy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na wygodzie zakupów z domu, czy zaletach bezpośredniego kontaktu z rośliną i sprzedawcami. Wybierając zakup przez sieć nie mamy możliwości obejrzenia okazu na żywo przed zakupem. Mimo to wciąż możemy zachować wspominane gwarancje pochodzenia i jakości drzewka czy krzewu bez konieczności dojazdu do szkółki. Zakupy przez Internet pozwalają również na uzyskanie dostępu do rzadkich okazów, które mogą być niedostępne w naszej bezpośredniej okolicy. Cena w przypadku e-zakupów również będzie zwykle mniejsza niż na miejscu. Do niej doliczyć jednak musimy koszty wysyłki.

- Kupując rośliny przez Internet powinniśmy zawsze sprawdzić wilgotność podłoża krzewu czy drzewa. Długi transport może oznaczać, że roślina wymaga nawodnienia – radzi Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

Rośliny kupowane u producenta to bezpieczne rozwiązanie gwarantujące sprawdzone pochodzenie i zdrowie roślin. Warto więc rozważyć możliwość sprowadzenia drzewek i krzewów ze szkółki do planowanego przez nas nowego lub rozwijanego ogrodu, dzięki czemu zamiast walki z chorobami i utrzymaniem roślin zajmiemy się przyjemną pielęgnacją i hodowlą.

Zobacz także:  Projektowanie ogrodów

Zobacz także: Rośliny ogrodowe

Zobacz także:  Iglaki

Zobacz także:  Drzewa i krzewy

Andrzej Krzysiak - Iglaki Agro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA