REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

REKLAMA

Iglaki karłowate to krzewy, które charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu możemy wprowadzić do ogrodu różnorodność form i barw. Iglaki karłowate nadają się również do kompozycji doniczkowych, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawą dekorację balkonów lub tarasów.

Zobacz także: Iglaki - Porady

Jak kupować iglaki karłowate?

Przy zakupie iglaków karłowatych istotne jest wybieranie egzemplarzy, które mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową. Ważne jest również, aby dowiedzieć się jaką wielkość osiągnie dana roślina po kilku, kilkunastu latach, jaką będzie miała formę i jak należy ją odpowiednio pielęgnować. Może się bowiem okazać, że z początku drobna sadzonka okaże się szybko rosnącym krzewem i po kilku latach całkowicie zmienia swój kształt.

Zobacz także:  Trawnik - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja i aranżacja iglaków karłowatych

Iglaki karłowate wymagają podobnej pielęgnacji jak ich większe odpowiedniki. Ich zaletą jest to, że można z nich tworzyć ciekawe kompozycje w doniczkach. Aby zrobić kompozycję w doniczce, można wykorzystać iglaki karłowate o różnym pokroju i połączyć je z kolorowymi kwiatami. Miniaturowe iglaki stanowią także główny element ogródka skalnego.

Iglaki karłowate o pokroju kulistym

Świerk pospolity (Picea abiec) jest bardzo popularnym iglakiem o pokroju kulistym. Posiada krótkie i gęsto ułożone pędy. Osiąga wysokość maksymalną do 0,5 metra.

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) osiąga wysokość do 1 metra. Posiada ciemnozielone igły, a pędy rosną bardzo gęsto.

Żywotnik zachodni (Thuja occiedentalis) to jeden z niższych iglaków karłowatych. Osiąga wysokość około 30 cm. Charakteryzuje się drobnymi rozgałęzieniami i ciemnozielonymi, błyszczącymi igłami.

Iglaki karłowate o pokroju kolumnowym

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) stanowi ciekawą, kolumnową dekorację ogrodu, która wyróżnia się niebieskozielonym odcieniem igieł. Osiąga wysokość około 3 metrów.

Żywotnik wschodni (Thuja orientalis) wprowadza do krajobrazu żółtozielony odcień i łuskowate liście. Osiąga wysokość około 60 cm.

Cis pospolity (Taxus baccata) to inna propozycja iglaka, który posiada złotożółty kolor. Osiąga około 1 metra wysokości. Wybierając jednak ten gatunek warto wiedzieć, że roślina ta jest trująca.

Iglaki karłowate o pokroju stożkowym

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) posiada charakterystyczne matowe igły o niebieskich końcówkach. Osiąga wysokość około 1 metra.

Sosna górska (Pinus mugo) to ciemnozielona dekoracja, której igły są bardzo gęsto ułożone. Osiąga wysokość około 2 metrów.

Świerk biały (Picea glauca) posiada we wczesnym okresie jasne, niebieskozielone pędy. Osiąga wysokość około 60 cm.

Iglaki karłowate o pokroju płożącym

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to stalowoniebieska roślina najniższego poziomu w ogrodzie. Wysokość jałowca to zaledwie około 20 cm, ale dobrze rozrasta się  wszerz.

Cis pospolity (Taxus baccata) ciemnozielony, rozłożysty gatunek iglaka karłowatego, który osiąga do 1 metra wysokości. Cis pospolity jest rośliną trującą.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA