REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iwona Szadkowska
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

REKLAMA

Iglaki karłowate to krzewy, które charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu możemy wprowadzić do ogrodu różnorodność form i barw. Iglaki karłowate nadają się również do kompozycji doniczkowych, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawą dekorację balkonów lub tarasów.

Zobacz także: Iglaki - Porady

Jak kupować iglaki karłowate?

Przy zakupie iglaków karłowatych istotne jest wybieranie egzemplarzy, które mają dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową. Ważne jest również, aby dowiedzieć się jaką wielkość osiągnie dana roślina po kilku, kilkunastu latach, jaką będzie miała formę i jak należy ją odpowiednio pielęgnować. Może się bowiem okazać, że z początku drobna sadzonka okaże się szybko rosnącym krzewem i po kilku latach całkowicie zmienia swój kształt.

Zobacz także:  Trawnik - Porady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pielęgnacja i aranżacja iglaków karłowatych

Iglaki karłowate wymagają podobnej pielęgnacji jak ich większe odpowiedniki. Ich zaletą jest to, że można z nich tworzyć ciekawe kompozycje w doniczkach. Aby zrobić kompozycję w doniczce, można wykorzystać iglaki karłowate o różnym pokroju i połączyć je z kolorowymi kwiatami. Miniaturowe iglaki stanowią także główny element ogródka skalnego.

Iglaki karłowate o pokroju kulistym

Świerk pospolity (Picea abiec) jest bardzo popularnym iglakiem o pokroju kulistym. Posiada krótkie i gęsto ułożone pędy. Osiąga wysokość maksymalną do 0,5 metra.

Jodła balsamiczna (Abies balsamea) osiąga wysokość do 1 metra. Posiada ciemnozielone igły, a pędy rosną bardzo gęsto.

Żywotnik zachodni (Thuja occiedentalis) to jeden z niższych iglaków karłowatych. Osiąga wysokość około 30 cm. Charakteryzuje się drobnymi rozgałęzieniami i ciemnozielonymi, błyszczącymi igłami.

Iglaki karłowate o pokroju kolumnowym

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) stanowi ciekawą, kolumnową dekorację ogrodu, która wyróżnia się niebieskozielonym odcieniem igieł. Osiąga wysokość około 3 metrów.

Żywotnik wschodni (Thuja orientalis) wprowadza do krajobrazu żółtozielony odcień i łuskowate liście. Osiąga wysokość około 60 cm.

Cis pospolity (Taxus baccata) to inna propozycja iglaka, który posiada złotożółty kolor. Osiąga około 1 metra wysokości. Wybierając jednak ten gatunek warto wiedzieć, że roślina ta jest trująca.

Iglaki karłowate o pokroju stożkowym

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) posiada charakterystyczne matowe igły o niebieskich końcówkach. Osiąga wysokość około 1 metra.

Sosna górska (Pinus mugo) to ciemnozielona dekoracja, której igły są bardzo gęsto ułożone. Osiąga wysokość około 2 metrów.

Świerk biały (Picea glauca) posiada we wczesnym okresie jasne, niebieskozielone pędy. Osiąga wysokość około 60 cm.

Iglaki karłowate o pokroju płożącym

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) to stalowoniebieska roślina najniższego poziomu w ogrodzie. Wysokość jałowca to zaledwie około 20 cm, ale dobrze rozrasta się  wszerz.

Cis pospolity (Taxus baccata) ciemnozielony, rozłożysty gatunek iglaka karłowatego, który osiąga do 1 metra wysokości. Cis pospolity jest rośliną trującą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA