Jaki iglak na świąteczną choinkę
REKLAMA
REKLAMA
Zamiast drzewka ciętego kup drzewko w doniczce. Oczywiście może wystąpić problem z transportem, doniczka z ziemią jest ciężka. Jeżeli jednak wcześniej zorganizujesz zakupy możesz liczyć na dostawę choinki do domu, bo wiele szkółek oferuje taką usługę.
REKLAMA
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku. Weź pod uwagę to, że drzewko musi wytrzymać przejście z minusowej temperatury, w której jest hodowane, do ciepła (ok. 20°C) i znów powrót do zimna. Gatunkami w miarę wytrzymałymi są opisane poniżej popularna jodła kaukaska, sosna czarna austriacka i świerk serbski.
Zobacz także: Kilka pomysłów na udekorowanie choinki
Jodła kaukaska
To drzewko przy odpowiednich warunkach może wyrosnąć nawet na wysokość 30 m, osiągając średnicę 12 m. Ma igły długości 3 cm, rozłożone na gałązce grzebieniasto, z wierzchu są ciemnozielone, od spodu srebrzystoszare. Rodzi imponujące szyszki długości 12–15 cm, które latem są zielone, zimą zaś przybierają barwę fioletową. Ta odmiana jodły lubi zwykłą glebę, to będzie rosła również na wapiennej.
Choć drzewko przyjmuje się powoli po pewnym czasie tworzy bardzo ładny stożek z poziomych gałązek.
Sosna czarna austriacka
Sosna czarna austriacka może rośnie do 25 m wysokości i 10 m średnicy. Dobrze się czuje w glebie zwykłej, a nawet suchej i wapiennej. Jako, że znosi zanieczyszczenia powietrza nadaje się doskonale do miasta. To drzewko o spękanej, ciemnoszarej korowinie i sztywnych ciemnozielonych długich igłach rośnie bardzo szybko, jeżeli posadzimy je na słonecznym stanowisku i zapewnimy obfite podlewanie.
Świerk serbski
Wysokość: 30 m Średnica: 3 m Gleba: zwykła, a także wapienna. Drzewko to charakteryzuje się bardzo wąską sylwetką. Jego gałązki są krótkie i łukowato wygięte. Igły ciemnozielone z wierzchu pod spodem mają barwę szaro niebieską. Jego atutem są szyszki, które zmieniają barwę od fioletowo-niebieskiej do brunatnej. Co więcej każdej wiosny świerk ten zdobi swoje gałązki w efektowne czerwone pąki.
Jak postępować z choinką doniczkową
- Przetrzymuj choinkę tam gdzie jest chłodno (balkon, ogród, piwnica). Zadbaj o to, aby jak najkrócej przebywała w domu, najlepiej tylko kilka dni świąt.
- Przed postawieniem w domu nawodnij drzewko umieszczając je wraz z doniczką na co najmniej godzinę w letniej wodzie.
- Postaw ją z dala od grzejników i kominka. W wypadku ogrzewania podłogowego umieść je na drewnianej podkładce lub stołku.
- Po świętach wynieś choinkę do chłodnego pomieszczenia, aby mogła stopniowo przyzwyczaić się do zmiany temperatur.
- Jeśli chcesz drzewko posadzić w ogrodzie, najlepszym czasem na to jest marzec.
Zobacz także: Najmodniejsza choinka już w Twoim domu
Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.