REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki iglak na świąteczną choinkę

Ewa Pasek
Iglak, świąteczna choinka może po świętach stać się dekoracją naszego ogródka, balkonu czy tarasu.
Iglak, świąteczna choinka może po świętach stać się dekoracją naszego ogródka, balkonu czy tarasu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy iglaka na świąteczną choinkę nie przyczyniajmy się do niszczenia kolejnych tysięcy drzew, wybierzmy taki gatunek, który po świętach przyjmie się w ogródku lub na balkonie. Iglak, świąteczna choinka może po świętach stać się dekoracją naszego ogródka, balkonu czy tarasu.

Zamiast drzewka ciętego kup drzewko w doniczce. Oczywiście może wystąpić problem z transportem, doniczka z ziemią jest ciężka. Jeżeli jednak wcześniej zorganizujesz zakupy możesz liczyć na dostawę choinki do domu, bo wiele szkółek oferuje taką usługę.

REKLAMA

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku. Weź pod uwagę to, że drzewko musi wytrzymać przejście z minusowej temperatury, w której jest hodowane, do ciepła (ok. 20°C) i znów powrót do zimna. Gatunkami w miarę wytrzymałymi są opisane poniżej popularna jodła kaukaska, sosna czarna austriacka i świerk serbski.

Zobacz także: Kilka pomysłów na udekorowanie choinki

Jodła kaukaska

To drzewko przy odpowiednich warunkach może wyrosnąć nawet na wysokość 30 m, osiągając średnicę 12 m. Ma igły długości 3 cm, rozłożone na gałązce grzebieniasto, z wierzchu są ciemnozielone, od spodu srebrzystoszare. Rodzi imponujące szyszki długości 12–15 cm, które latem są zielone, zimą zaś przybierają barwę fioletową. Ta odmiana jodły lubi zwykłą glebę, to będzie rosła również na wapiennej.

Choć drzewko przyjmuje się powoli po pewnym czasie tworzy bardzo ładny stożek z poziomych gałązek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sosna czarna austriacka

Sosna czarna austriacka może rośnie do 25 m wysokości i 10 m średnicy. Dobrze się czuje w glebie zwykłej, a nawet suchej i wapiennej. Jako, że znosi zanieczyszczenia powietrza nadaje się doskonale do miasta. To drzewko o spękanej, ciemnoszarej korowinie i sztywnych ciemnozielonych długich igłach rośnie bardzo szybko, jeżeli posadzimy je na słonecznym stanowisku i zapewnimy obfite podlewanie.

Świerk serbski

Wysokość: 30 m Średnica: 3 m Gleba: zwykła, a także wapienna. Drzewko to charakteryzuje się bardzo wąską sylwetką. Jego gałązki są krótkie i łukowato wygięte. Igły ciemnozielone z wierzchu pod spodem mają barwę szaro niebieską. Jego atutem są szyszki, które zmieniają barwę od fioletowo-niebieskiej do brunatnej. Co więcej każdej wiosny świerk ten zdobi swoje gałązki w efektowne czerwone pąki.

Jak postępować z choinką doniczkową

  • Przetrzymuj choinkę tam gdzie jest chłodno (balkon, ogród, piwnica). Zadbaj o to, aby jak najkrócej przebywała w domu, najlepiej tylko kilka dni świąt.
  • Przed postawieniem w domu nawodnij drzewko umieszczając je wraz z doniczką na co najmniej godzinę w letniej wodzie.
  • Postaw ją z dala od grzejników i kominka. W wypadku ogrzewania podłogowego umieść je na drewnianej podkładce lub stołku.
  • Po świętach wynieś choinkę do chłodnego pomieszczenia, aby mogła stopniowo przyzwyczaić się do zmiany temperatur.
  • Jeśli chcesz drzewko posadzić w ogrodzie, najlepszym czasem na to jest marzec.

Zobacz także: Najmodniejsza choinka już w Twoim domu

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

REKLAMA